بازتاب نیوز

بمباران نیروهای امریکایی درافغانستان، درسال ۲۰۱۹ به بیشترین حد رسیده است

١٤ ساعت خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۹ به طور جداگانه بیش از  ۷۴۲۳ بمب بر اهدافی در افغانستان پرتاب کرده است. پس از براندازی طالبان توسط نیروهای امریکایی که در سال ۲۰۰۱ رخ داد، این کشور در جنگ با چندین گروه ملیشه ای درگیر است. نوشته بمباران نیروهای امریکایی درافغانستان، درسال ۲۰۱۹ به بیشترین حد رسیده است اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

چو ایستاده‌ای دست افتاده گیر

١٧ ساعت خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

به گزارش خبرگزاری رشد، محترم محمد عارف "حیدری" رئیس عمومی  (شبکه‌ی سراسری رشد افغانستان) هدف از این اقدامش را کمک برای طرح «قرنطینه شدن شهر کابل» خواند و اضافه نمود که طرح قرنطینه‌ی شهر زمانی ممکن می‌شود که مردمِ عادیِ شهر دغدغه‌ی پیداکردن روزیِ یک روزِ خود را نداشته باشند. نوشته چو ایستاده‌ای دست افتاده گیر اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

معمایِ چای «سیاه» و ملتی‌که به دنبال «نخود سیاه» رفتند

٢٣ ساعت خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

دیشب که هنوز نان شب را نخورده بودم، پیر زن همسایه، پشت دروازه‌ی خانه رسید و گفت، در خیرخانه کودکی به دنیا آمده است و گفته است که برای درمان کرونا، تا ۲۴ ساعت آینده، هر کس دو پیاله چای سیاه بنوشد، اگر مبتلا شده باشد، شفا می‌یابد و اگر نشده باشد، مبتلا نمی‌شود؛ برایش گفتم که حتما چای سیاه می‌نوشم؛ چون نمی‌توانستم امیدواری‌اش را نقش بر هیچ کنم. نوشته معمایِ چای «سیاه» و ملتی‌که به دنبال «نخود سیاه» رفتند اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

سفر طالبان؛ به کابل به تاخیر افتاد

٢٣ ساعت خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

سفر هیأت طالبان به کابل برای دومین بار به تأخیر افتاد. قرار بود یک هیأت از این گروه روز گذشته برای شناسایی هزاران زندانی این گروه به کابل بیایند، اما برای امروز به تأخیر افتاده بود. نوشته سفر طالبان؛ به کابل به تاخیر افتاد اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

سگ‌ها به جنگ کرونا آمدند ـ تشخیص بیماران کرونایی توسط سگ‌های تعلیم‌دیده

٢٣ ساعت خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

به گزارش خبرگزاری رشد،  به نقل از خبرگرازی فرانسه، متخصصان دانشگاه دورام و دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن در یک مطالعه پیشنهادی از طرف موسسه خیریه سگهای تشخیص پزشکی (Medical Detection Dogs) شرکت خواهند کرد. نوشته سگ‌ها به جنگ کرونا آمدند ـ تشخیص بیماران کرونایی توسط سگ‌های تعلیم‌دیده اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

تدابیر سخت؛ برای جان کابلی‌ها ‌ـ گشت و گذار ممنوع، تجمعات تعطیل

١ روز خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

به گزارش خبرگزاری رشد ، وحید عمر وحید عمر مشاور رئیس جمهور در امور رابطه عامه و راهبردی در صفحه تویتر‌اش از طرح وضع قیود بر‌ گشت‌و‌گذار در شهر کابل خبر داده است. نوشته تدابیر سخت؛ برای جان کابلی‌ها ‌ـ گشت و گذار ممنوع، تجمعات تعطیل اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

طالبان چهار پوسته‌ی نیروهای امنیتی را در بدخشان سقوط دادند

١ روز خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان در صحبت با رسانه ها گفت که جنگجویان طالبان از بامداد وقت امروز (شنبه، ۹ حمل) این حملات شان را بر پاسگاه‌های نیروهای ارتش و پولیس در روستاهای «دهن آب خستک» و «آب راغک» راه‌اندازی کرده‌اند. نوشته طالبان چهار پوسته‌ی نیروهای امنیتی را در بدخشان سقوط دادند اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

اتحادیه‌ی اروپا خواستار آتش‌بس فوری در کشور شد

١ روز خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

اتحادیه اروپا از حمله‌ی چند روز پیش طالبان در زابل و حمله‌ی دو روز پیش داعش به عبادتگاه سیک‌ها در کابل به عنوان نمونه یاد کرده و گفته است که در این دو حمله ده‌ها نفر به‌شمول غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند. نوشته اتحادیه‌ی اروپا خواستار آتش‌بس فوری در کشور شد اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

کابل میزبان هیئت گروه طالبان

١ روز خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

روز گذشته سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به رادیو آزادی گفته بود که این هیئت قرار است امروز جمعه به کابل بیاید اما مجاهد گفت، به دلیل رخصت بودن کارکنان صلیب سرخ سفر این هیئت به فردا معطل شد. نوشته کابل میزبان هیئت گروه طالبان اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

جهش کرونا در کشور؛ کابل به قرنطین رفت

١ روز خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

 به گزارش خبرگزاری رشد ، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه گفته که در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۸ مورد مشکوک به ویروس کرونا در آزمایشگاه ولایت هرات آزمایش گردید و از این میان چهارده مورد آن مثبت گزارش شده است. نوشته جهش کرونا در کشور؛ کابل به قرنطین رفت اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

معاون رئیس جمهور:تا دیر نشده، برای مبارزه با کرونا باید اقدام کنیم

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

آقای دانش در چهارمین جلسه‌ی این کمیته که امروز (پنج‌شنبه، ۷ حمل) برگزار شد، گفته است: «هرچه زودتر باید تدابیر لازم در زمینه‌های مختلف برای شهر کابل اتخاذ گردد. اگر برای شهر کابل از هم‌اکنون اقدام نشود، فردا دیر خواهد بود.» نوشته معاون رئیس جمهور:تا دیر نشده، برای مبارزه با کرونا باید اقدام کنیم اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

طالبان به دنبال چیست؟

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

اما نکته مهمی که ذهن هیچ شخص را نمی‌تواند قانع بسازد، صلح با نیروهای بین المللی و تداوم جنگ با نیروهای امنیتی افغان است، اگر قرار باشد که آنطور طالبان ادعا دارد که این دولت دست نشانده و تحت حمایه نیروهای آمریکایی است نوشته طالبان به دنبال چیست؟ اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

بلند رفتن آمار تلفات ملکی در کشور ـ یوناما خواستار آتش‌بس شد

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

یوناما در این اعلامیه گفته است که در ۲۵ روز گذشته بخش قابل توجهی از غیرنظامیان توسط «عناصر ضد دولت» کشته و زخمی‌شده‌اند. در این اعلامیه از حمله بر مراسم سالیاد ترور عبدالعلی مزاری، «شهید وحدت ملی» و حمله‌ی روز گذشته بر عبادت‌گاه سیک‌ها در کابل به‌عنوان نمونه یاد شده است. مسئولیت هر دو حمله را گروه داعش بر عهده گرفته است. نوشته بلند رفتن آمار تلفات ملکی در کشور ـ یوناما خواستار آتش‌بس شد اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

یوناما به طالبان: خشونت را کم کنید

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) گزارش داده است که در ۲۵ روز نخست ماه مارچ کم از کم صد غیرنظامی افغان در اثر خشونت‌ها کشته شده و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده اند. یوناما دیروز چهارشنبه ۲۵ مارچ (ششم حمل) با اشاره به فراخوان منشی عمومی ملل متحد برای آتش‌بس جهانی، از همه … نوشته یوناما به طالبان: خشونت را کم کنید اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

کرونا؛ دهلی، دهلیز هوایی‌اش را با کابل بست

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

همزمان با افزایش تعداد موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در منطقه پرجمعیت آسیای جنوبی، دولت هند روز دوشنبه ۴ حمل پروازهای داخلی را متوقف و در یکی از بزرگ‌ترین ایالت‌های این کشور مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد. نوشته کرونا؛ دهلی، دهلیز هوایی‌اش را با کابل بست اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

پمپئو امیدوار است که بن‌بست سیاسی در افغانستان بشکند

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

آقای پمپئو روز گذشته (چهارشنبه، ۶ حمل) پس از نشست جی ۷ در مقر وزارت خارجه‌ی امریکا به خبرنگاران گفته است که در سفرش به کابل رهبران افغان را ترغیب کرده است تا به تعهدات‌شان به اعلامیه‌ی مشترک امریکا – افغانستان پابند بمانند. نوشته پمپئو امیدوار است که بن‌بست سیاسی در افغانستان بشکند اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

کرونا؛قرنطینِ تن، یا نفس ؟

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

حال که افسرده و مضطرب در خانه‌های خود مانده‌ایم، تنها راه آزادی از قفس و قرنطینه‌ای که نفسمان را اسیر کرده، گذراندن این آزمون عظیم تاریخی از طریق توجه به بی‌خانمان‌ها و مردمان مستاصل و بی‌دفاع در میان خویشاوندان، همسایگان و هموطنانی است که به دلیل فقر و فاقه هیچ راهی برای خانه‌نشینی، جز به استقبال کرونا رفتن ندارند. نوشته کرونا؛قرنطینِ تن، یا نفس ؟ اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.

میلر بر ادامه پشتیبانی حمایت قاطع از افغانستان  تاکید کرد

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رشد خبرگزاری رشد

به گزارش خبرگزاری رشد، وی ویروس کرونا را در افغانستان جدی میداند و می‌گوید که اگر خشونت‌ها  ادامۀ یابند جلوگیری از گسترش این ویروس ناممکن خواهد شد. نوشته میلر بر ادامه پشتیبانی حمایت قاطع از افغانستان  تاکید کرد اولین بار در خبرگزاری رشد. پدیدار شد.