Baztab News

تاجران کندهار می گویند که حکومت علاوه بر هند، زمینۀ انتقال میوه به سایر کشورها را نیز فراهم سازد

١٠ ساعت کابل نیوز کابل نیوز

جمعه, 31 حمل تاجران میوه تازه و خشک، دهلیز هوایی با هند را مفید می خوانند اما می افزایند که محصولات شان را از طریق زمین نیز می توانند به هند برسانند و باید راه کشورهای دیگر به روی آنان باز شود. از سوی دیگر، مسوولان اتاقهای تجارت کندهار می گویند که سال گذشته، از طریق دهلیز هوایی 280 تن میوه خشوک و تازه، گیاه طبی و محصولات دیگر به هند صادر شده است. تاجران ولایت کندهار می گویند که حکومت باید راه های اساسی را برای فروش محصولات و تولیدات آنان در خارج از کشور جستجو کند. باوجود اینکه حکومت به کمک مالی ادارۀ انکشافی امریکا، زمینۀ صادرات را از طریق دهلیز های هوایی از کابل و کندهار به هند فراهم کرده است، تاجران می گویند که این تلاش حکومت کافی نیست. تاجران میوه خشک و تازه کندهار می گویند که در حال حاضر، بیشتر میوه و گیاه های طبی لوی کندهار به پاکستان صادر می شود و نیاز است که محصولات و تولیدات آنان به کشورهای دیگر نیز صادر شود. مسوولان اتاقهای تجارت کندهار میگ ویند که سال گذشته، 280 تن میوۀ خشک، میوه تازه و گیاه طبی از طریق دهلیز هوایی به هند صادر شده است. اما مسوولان می گویند که تاجران افغان می توانند محصولات و تولیدات شان را از طریق زمین نیز به هند صادر کنند اما می افزایند که حکومت باید زمینه را برای صادرات محصولات تاجران به کشورهای دیگر فراهم سازد. این در حالی است که تاجران افغان می گویند، بیشتر میوه و تولیدات افغانستان در بدل پول ناچیز به پاکستان صادر می شود و بعداً پاکستان محصولات افغانستان را بنام خود به کشورهای دیگر صادر می کند.

سیگار میگوید نحوه کمک های مالی امریکا منجر به تشویق فساد در افغانستان شد

١٠ ساعت کابل نیوز کابل نیوز

جمعه, 31 حمل اداره سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) با نشر گزارشی میگوید که تحمل ضمنی فساد در افغانستان و حمایت غیر عمدی امریکا از مقام های فاسد حکومت افغانستان سبب شد تا افغان ها از برنامه های انکشاف سکتور خصوصی کمتر حمایت کنند. در این گزارش همچنان از فعالیت متخصصان خارجی که در سطوح بلند دولتی کار میکرد انتقاد شده و گفته است که آنان از شرایط افغانستان بی خبر بودند. اداره سر مفتش خاص ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه ترین گزارش خود می گوید که نحوه کمک های مالی امریکا در برخی موارد سبب تشویق فساد در افغانستان شده است. سیگار با نشر گزارشی گفته است که روش تامین این کمک ها به افغانستان، تحمل ضمنی فساد در افغانستان و حمایت غیر عمدی امریکا از مقام های فاسد حکومت افغانستان سبب شد تا افغان ها از برنامه های انکشاف سکتور خصوصی کمتر حمایت کنند. بر بنیاد این گزارش که روی انکشاف سکتور خصوصی و رشد اقتصادی افغانستان متمرکز است آمده است که حکومت امریکا نتواست رابطه بین افراد فاسد و افراد قدرتمند را در جامعه افغانستان درک کند وکارشناسان خارجی که در افغانستان کار میکردند از شرایط این کشور بی خبر بودند. در این گزارش سیگار آمده است تلاش های که به خاطر انکشاف سکتور خصوصی در افغانستان رویدست گرفته شد، با واقعیت های اقتصادی و امنیتی این کشور، ظرفیت ادارات حکومتی، روابط افغانستان با همسایگان اش و فساد اداری موجود در این کشور همسویی و مطابقت نداشته است. جان سوپکو هنگام نشر این گزارش بر تقویت و توسعه سکتور خصوصی در افغانستان تاکید میکند و می افزاید که توسعه سکتور خصوصی می تواند وابستگی افغانستان را به کمک های بین المللی کاهش بدهد. سیگار به منظور توسعه سکتور خصوصی در افغانستان همچنین خواستار ادامه تلاش های امریکا برای مبارزه با فساد در افغانستان شده است. انتقاد سیگار از نحوه کمک های خارجی با افغانستان در حالیست که به گفته کارشناسان بخش اعظم از این کمک ها دوباره از سوی خارجی ها از افغانستان بیرون شده است.

در برخی از ولایت های کشور برفبار شده است

در برخی از ولایت های کشور برفبار شده است

١٠ ساعت کابل نیوز کابل نیوز

جمعه, 31 حمل این برفباری بهاری به شمول کابل در ولایات میدان وردک، بامیان، بغلان، غزنی، پکتیا، لوگر و برخی ولایت های دیگر صورت گرفته است که شماری از زارعین را نگران کرده است. دهقانان افغان این برفتاری نا بهنگام و غیر موسمی را برای زراعت خود زیانبار می دانند و میگویند که سردی هوا بر درختان میوه دار و زمین های زراعتی آنان تاثیرات ناگواری بجا خواهد گذاشت.

در اثر انفجار ماین در ننګرهار پنج فرد ملکی کشته و ۱۴ تن دیګر زخم برداشتند

١٠ ساعت کابل نیوز کابل نیوز

جمعه, 31 حمل مسولان امینیتی می ګویند که این انفجار در منتطقه پایین ولسوالی هسکه مینه ننکرهار بر یک موتر نوع دادتسن حامل افراد ملکی  رخ داده است مسولان می گویند که در این انفجار به شمول یک کودک پنج تن کشته و  به شمول دو زن و چهار کودک 14 تن دیگر زخم برداشته است تا این دم مسولیت این انفحار را کسی بر عهده نگرفته است

صدها تن از باشنده گان ولایت ننگرهار به سربازان امنیتی خوان اهدا کردند

١١ ساعت کابل نیوز کابل نیوز

جمعه, 31 حمل هنگام کمپاین جمع آوری خون به سربازان افغان از سوی وزارت داخله به شمول منسوبین قوماندانی امنیه ننگرهار مردم عام و محصلین نیز با دادن خون از نیروهای امنیتی افغان حمایت کردند. مسوولان امنیتی ننگرهار از تمام افغانان می خواهند تا در کمپاین جمع آوری خون سهم بگیرند و با سربازان زخمی در میدان جنگ کمک کنند.

شمار از فعالان جامعه مدنی در ولایت جوزجان به منظور ختم جنگ و تامین صلح خیمه صلح خواهی بر پا کردند

١١ ساعت کابل نیوز کابل نیوز

جمعه, 31 حمل اعضای جامعه مدنی و باشنده گان این ولایت میگویند که هدف کلی از برپا کردن خیمه صلح خواهی حمایت از حرکت صلح خواهی مردم هلمند است و تا تامین صلح به این حرکت های خود ادامه خواهند داد. از سوی هم آنان از مخالفان مسلح دولت میخواهد تا به طرح پیشنهادی صلح از سوی حکومت پاسخ مثبت دهند و از طرف های درگیر جنگ میخواهند تا ریختن خون افراد بیگناه جلوگیری کنند. ده ها تن از فعالین جامعه مدنی در شهر شبرغان به حمایت از مردم هلمند ختم جنگ و تامین صلح درکشور خیمه " صلح خواهی " برپا کردند. مسولان جامعه مدنی این ولایت میگویند که هدف از برپا کردن خیمه صلح خواهی حمایت از خواست های صلح خواهی مردم هلمند است. آنان از طرف های درگیر جنگ میخواهند تا از کشتن و ریختن خون همدیگر پرهیز کنند و راه صلح و دوستی را اختیار نمایند. از سوی این خیمه نشینان میگوید به منظور ختم جنگ و تامین صلح به خواست های صلح خواهی شان ادامه خواهند داد. آنان دفاتر ولایتی شورای عالی صلح را نمایشی میخوانند و میگوید که این دفاتر که باید مسدود و پروسه صلح به شکل اساسی عملی شود. باشنده گان و اعضای جامعه مدنی جوزجان میگویند که در حملات مخالفان مسلح و دولت بیشتر افراد ملکی قربانی میدهند. خیمه صلح خواهی پس از ولایت هلمند در بیشتر از ولایت های کشور بر پا شده است.

مردم بر انتخابات بی باور شده اند و برگزاری سرتاسری انتخابات ناممکن است

٢٩ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 29 حمل اعضای ولسی جرگه می گویند، در حالیکه از آغاز روند نام نویسی رأی دهنده گان چندین روز سپری می شود اما مردم هنوز به رفتن به مراکز رأی دهی دل خوش نمی کنند زیرا آنان اعتماد شان بر انتخابات را از دست داده اند. اعضای جرگه می گویند در حالیکه بر ساحات زیاد کشور طالبان مسلح حاکم اند، بناءً برگزاری انتخابات سراسری در تمام مناطق و ولسوالی ها، ناممکن بنظر می رسد. روند نام نویسی رأی دهنده گان برای اشتراک در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی از یک هفته به این سو آغاز شده است اما تنها تعداد انگشت شمار افراد به این مراکز می روند که بیشتر آنان را نیز مامورین دولتی تشکیل می دهند. ظاهراً مردم دیگر علاقه مندی اشتراک در این روند را ندارند و برخی ها حتی در راببطه به روند نام نویسی نیز معلومات ندارند. اعضای لوسی جرگه بی باور شدن مردم بر انتخابات را از جمله عوامل مهم عدم علاقه مندی مردم برای درج نام شان می خوانند. به تازگی، جنگجویان مسلح در منطقۀ فیروزکوه مرکز ولایت غور، شماری از منسوبان پولیس و کارمندان یک مرکز انتخابات را ربوده اند. اعضای جرگه می گویند که مراکز رأی دهی در مقایسه به ولایات و مراکز مصون نیست بناءً برگزاری انتخابات در سراسر کشور چگونه امکان پذیر خواهد بود. اعضای ولسی جرگه روند فعلی کمیسیون انتخابات را ناکام می خوانند زیرا به باور آنان، امکان توزیع تذکره در سراسر کشور وجود ندارد و بیشتر مردم به خصوص زنان، تذکره ندارند. هرچند حکومت افغانستان از برگزاری شفشاف این روند اطمینان می دهد اما در برخی ولایات طابلبان مسلح به افراد ملکی هشداده اند که دز اشتراک در این روند خود داری کنند.

ولسی جرگه فیصله کرده است که معصوم استانکی رئیس امنیت ملی را استیضاح کند

٢٩ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 29 حمل بر اساس فیصلۀ روسای کمیته های ولسی جرگه، قرار است، روز چهارشنبه معصوم ستانکزی رئیس امنیت ملی از سوی ولسی جرگه استیضاح شود. اما برخی از اعضای جرگه، این فیصله روسای کمیته را نادرست می خوانند و می گویند که برخی از وکیلان به دلیل مخالفت سیاسی با حکومت، برای استیضاح وی، امضا جمعاوری کرده اند. بر اساس فیصلۀ روسای کمیته های ولسی جرگه، معصوم ستانکزی رئیس امنیت ملی، روز چهارشنبه هفتۀ آینده از سوی ولسی جرگه استیضاح می شود. هرچند این فیصلۀ روسای کمیته های ولسی جرگه نهایی نیست اما برخی از اعضای ولسی جرگه با این فیصله موافق نیستند. اعضای جرگه می گویند که شماری از وکیلانی که با حکومت مخالفت سیاسی دارند تلاش می کنند تا فیصله های حکومت را در ولسی جرگه  با مشکل مواجه سازند و مقامهای را استیضاح کنند. اعضای ولسی جرگه می گویند که امضاها برای استیضاح معصوم ستانکزی بر اساس طرزالعمل های لازم جمعاوری نشده و بنیاد قانونی ندارد. رئیس ولسی جرگه می گوید که امضای کافی برای استیضاح معصوم ستانکزی جمعاوری شده است و فیصلۀ روسای کمیته نیز بر اساس همین امضا ها، صورت گرفته است. رئیس ولسی جرگه می گوید که این پروسه بر قانون عملی می شود. ولسی جرگه در حالی استیضاح رئیس امنیت ملی را فیصله می کند که هفتۀ گذشته نیز وی از سوی ولسی جرگه استجواب شده بود اما سوالهای وکیلان را در عقب دروازه های بسته پاسخ گفته بود.

شرکت برشنا می گوید که تا سه روز دیگر، برق کابل و ولایات دیگر کشور به گونۀ کامل وصل خواهد شد

٢٩ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 29 حمل مسوولان می گویند که تیم تخنیکی از ساعت چهار صبح تا هشت شام کار می کند و در حال حاضر، پنجاه درصد کار ترمیم پایۀ منهدم شده، تکمیل شده است. از سوی دیگر، اتحادیه صنعتکاران افغانستان و مردم می گویند که به دلیل نبود برق کارهای شان کاملاً متوقف شده و هر روز ملیون ها افغانی، خساره می بینند. از منهدم شدن پایۀ برق از سوی طالبان مسلح در ولایت بغلان نزدیک به یک هفته سپری می شود، مسوولان این ریاست تا هنوز نتوانسته اند که تمامی کارهای تخنیکی این پایه را تکمیل کنند. مسوولان شرکت برشنا می گویند که بر ترمیم این پایه برق کار جدی جریان دارد و تا هنوز پنجاه درصد ترمیم آن تکمیل شده است، آنان می افزایند که تا سه روز دیگر، برق کابل و ولایات دیگر کاملاً وصل خواهد شد. سخنگوی شرکت برشنا می گوید که از ساعت 8 شب تا 4 صبح، برق شهر و ولایات به گونل موقتی وصل می شود و در جریان روز به دلیل ادامۀ کار، برق قطع می گردد. اما مسوولان اتحادیه صنعتکاران ابراز نگرانی می کنند که اگر بی برقی به همین منوال ادامه پیدا کند، صنعتکاران و فابریکه ها، ملبیون ها افغانی خساره مند خواهند شد. آنان همچنان می افزایند که در حال حاضر آنان بخاطر استفاده از جنراتور و مصرف تیل و متوقف شدن کارهای شان، ملیون ها افغانی خاسهر مند می شوند. از سوی دیگر، شهروندان کابل می گویند که علاوه بر کارهای روزمره، کارهای صنعتی، تولیدی و تجارتی آنان نیز به برق وابسته است و نبود برق بر زندگی آنان تأثیر منفی کرده است. آنان از مسوولان مربوط می خواهند تا در بخش وصل برق و تأمین امنیت پایه های آن، اقدامات جدی کنند. مسوولان شرکت برشنا همچنان می گویند که به میانجیگری بزرگان قومی با طالبان مسلح به توفاق رسیده اند که پس از این، آنان به پایه های برق آسیب ننمی رسانند.

کتاب نا گفته های ارگ تالیف اسماعیل یون یکی از چهره های سیاسی و فرهنگی کشور در کابل به رونمایی گذاشته شد

٢٩ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 29 حمل اسماعیل یون نوسینده این کتاب، معرفی این اثر  را درجهت تثمیل دموکراسی و برملا ساختن برخی حقایق نا گفته در ارگ مهم تلقی میکند. همزمان با این برخی اشتراک کننده گان محفل رونمایی این کتاب تاکید میکنند که اکنون فرهنگ سیاسی از لحاظ هم پذیری تقویه شده است که در نتیجه آن این گونه کتب به زیور طبع آراسته می شود. اما شماری دیگر میگویند که در این اثر موارد ذکرشده که درسی خوبی برای حکومتداران فعلی است تا میرات بهتری از خود بجا بگذارند. کتاب نا گفته های ارگ به  قلم اسماعیل یون از شخصیت های سیاسی و فرهنگی دراینجا رونما شد. اثری که به باور یون و نوسنده گان درجهت تمثیل دموکراسی و برملا ساختن حقایق ارگ ریاست جمهوری دوره قبلی مهم تلقی می شود. اسماعیل یون به صفت مشاور فرهنگی رئیس جمهور پشین حامد کرزی در ارگ ریاست جمهوری کار کرده است که در کتاب نا گفته های ارگ انرا جا داده است. به باور اشتراک کننده گان چاپ این کتاب درسی خوبی برای حکومتداران فعلی است تا مشکلات شان را بردوش حکومت قبلی نگذازند. با این همه اشتراک کننده گان این محفل از نوسینده این کتاب میخواهند تا قیمت این اثر را کاهش دهد تا علاقمندان خوانش این کتاب بیشتر شود. این دومین کتاب است که پس از خاطره‌های زندگی و فعالیت‌های سیاسی رنگین دادفر سپنتا مشاور رئیس جمهور پیشین بنام "سیاست افغانستان؛ روایتی از درون بدسترسی خواننده گان قرار می گیرد،کتابهای که نقش حکومتدارن قبلی برجسته شده است.

مشرانو جرگه: باوجود قرار داد امنیتی با امریکا پاکستان هر روز بر خاک افغانستان تجاوز میکند

٢٨ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 28 وری به گفته اعضای مشرانو  جرگه قرار داد امنیتی با امریکا هیج منفعت به افغانستان درپی ندارد و امریکا برخلاف تجاوز پاکستان برخاک افغانستان خاموش است. رئیس مشرانو جرگه از حکومت میخواهد که نیرو های سرحدی افغان را با تجهیرات پیشرفته نظامی مجهز کند. از سوی دیگر سناتوران پروسه ثبت نام رای دهنده گان را ناکام میخوانند و میگویند که مشکلات دراین پروسه باید حل شود. ادامه حملات راکتی نطامیان پاکستانی بر خاک افغانستان سبب شده تا یک باردیگر بر قرارداد امنیتی امریکا انتقاد جدی متوجه شود. بحث آزاد روز سه شنبه مشرانو جرگه هم روی هم موضوع می چرخید و سناتوران حملات نظامیان پاکستانی برولایت خوست در ولسوالی  ځاځي میدان را به شدت محکوم کردند. اعضای مشرانو جرگه میگویند که درحالی پاکستان برخاک افغانستان تجاوز میکند که افغانستان با امریکا قرار داد امنیتی دارد اما امریکا و ناتو در برابر حملات پاکستان خاموش باقیمانده اند. درعین حال رئیس مشرانو جرگه به همین نظر از امریکا و متحدین آن میخواهد که براساس قرار داد امنیتی نیرو های افغان را کمک کند. مسلمیار از حکومت میخواهد که نیرو های سرحدی را به شمول ولسوالی ځاځي میدان با تجهیزات پیشرفته مجهز کند. از سوی دیگر سناتوران از شورای امنیت سازمان  ملل میخواهد که در برابر تجاوز نطامیان پاکستانی بر خاک افغانستان خاموش نمانند. درعین حال سناتوران پروسه ثبت نام رای دهنده گان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها را پر از مشکلات میخوانندو مکانیزم ثبت نام رای دهنده گان کاملا ناکام میدانند و خواهان بازنگری این سیستم استند. انان میگویند به دلیل پیچیده گی سیتسم انتخابات و مشکلات امنیتی در کشور ممکن  بیشتر از پنجاه درصد مردم در انتخابات شرکت نکنند. با این حال مشرانو جرگه همچنان تصمیم گرفتند تا در هفته اینده مسولان کمیسیون مستقل انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس را در ارتباط به مشکلات اخذ تذکره و انتخابات فرا میخوانند تا به پرسشهای سناتوران پاسخ دهند.  

روزنامه واشنگتن پست : ماموریت جدید نیرو های تازه بحری ایالات متحده امریکا در افغانستان تصرف دوباره مناطق از دست مخالفان مسلح است

٢٨ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 28 وری به گفته این روزنامه به اساس ستراتیژی جدید امریکا ماموریت نیرو های بحری امریکا تغییر کرده و پس از این با نیرو های افغان کمک میکنند که مناطق از دست رفته را دوباره تصرف کنند و سقوط مناطق دیگر جلوگیری کنند . اعضای شورای ملی میگویند ؛ نیرو های امریکایی قصدا برخی مناطق را به مخالفان مسلح رها کرده اند تا بهانه را برای برگشت آنان به میدان جنگ مساعد سازد . پس از اعلان ستراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و آسیایی جنوبی ؛ نیرو های بحری این کشور به هدف ماموریت جدید به میدان جنگ وارد شده اند  .  روزنامه واشنگتن پست در مقاله که در این مورد نشر کرده نگاشته است که ماموریت جدید نیرو های بحری امریکا تصرف دوباره مناطق از دست رفته افغانستان از مخالفان مسلح است . به اساس نوشته این روزنامه در حال حاضر مخالفان مسلح در 56 درصد خاک افغانستان فعالیت دارند و قوماندانان امریکایی میگویند ؛ که نیرو های بحری امریکا این مناطق را دوباره تصرف میکنند . مقاله نگاشته است که ستراتیژی جدید امریکا برای افغانستان میتواند که هر ماه ده ها حمله یی هوای بالای مخالفان مسلح انجام بدهند و به این گونه مناطق از دست رفته را دوباره تصرف کنند . به گفته این روزنامه نیرو های بحری امریکا به گونه پیاده در میدان جنگ شرکت نمیکنند و از راه دور با نیرو های افغان کمک میکنند که مخالفان مسلح را شکست بدهند . د ورځپاڼې د معلوماتو له مخې ددې ځواکونو ۳۰۰ کسیزه ډله تیر کال په هلمند کې ځای پر ځای شوې ده او ځآیې چارواکي وایې چې د هلمند په مرکز لشکرګاه او ځینو ولسوالیو کې د وسله والو مخالفان د ډله ییزو بریدونو په دفع کولو کې یُ مرسته کړې ده. به اساس معلومات روزنامه یک گروه 300 نفری این نیرو های سال گذشته در ولایت هلمند مستقر شدند و مقام های محلی میگویند که در دفع حملات گروهی مخالفان مسلح در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند  و برخی ولسوالی های دیگر کمک کرده است .  اما اعضای شورای ملی بر نقش جنگی نیرو هایی امریکایی در افغانستان انتقاد میکنند و میگویند که در موجودیت آنان بسیاری مناطق افغانستان به دست طالبان مسلح سقوط کرده است . نیروهای بحری ایالات متحده امریکا در حالی به هدف باز پس گیری مناطق از دست رفته با استفاده از  حملات هوایی از نزد مخالفان مسلح داخل میشود  که سطح تلفات ملکی در سال گذشته در حملات هوایی نیرو های خارجی در مقایسه به هر وقت دیگر افزایش یافته بود که واکنش های گسترده را به همراه شده است .

حزب مشارکت ملی خواهان نظارت جدی از احزاب و سیاسیونی که به کشور های بیرونی کار میکنند شد

٢٨ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 28 حمل رییس این حزب میگوید که اداره های کشفی و استخباراتی سیاسیونی را به پنجه قانون بسپارند که به اشاره کشور های بیرونی بر ضد نظام و مردم افغانستان فعالیت میکنند . همچنان مسولان این حزب از حکومت افغانستان میخواهند که جلو فرستادن افغان ها به کشور های دیگر به هدف جنگ را باید بگیرد . رییس حزب مشارکت ملی افغانستان برخی احزاب سیاسی را متهم میکند که به اشاره کشور های همسایه بر ضد منافع ملی درا فغانستان فعالیت میکنند . رییس این حزب میگوید ؛  برخی گروه ها و احزاب از سوی کشور های همسایه حمایت میشوند و در افغانستان دست به فعالیت های تخریبی میزنند که هیچ تفاوتی با مخالفان مسلح ندارند . آنان از اداره های کشفی و استخباراتی میخواهند که احزاب و سیاسیونی را تحت نظارت جدی قرار بدهند که برای کشور های همسایه کار میکنند . وی همچنان میگوید ؛ که کشور های همسایه از مجبوریت مهاجرین افغان استفاده میکنند و افغان ها را به هدف جنگ به سوریه و جا های دیگر می فرستند . نجیب کابلی همچنان میگوید که بیشتر آب های افغانستان به کشور های همسایه میریزد در حالی که برخی ولایات در داخل افغانستان با خشکسالی روبرو میباشد . حزب مشارکت ملی افغانستان میگوید ؛ که حکومت باید از هر راه ممکن جلو فعالیت های تخریبی  کشور های همسایه به خصوص پاکستان و ایران را بگیرد .  

قرار است فردا 25 کودک افغان که مصاب به بیماری سراخ قلب هستند به چین فرستاده شوند

٢٨ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 28 حمل مسوولان جمعیت سره میاشت که در نشست مشترک با نمایندگان کشور چین در کابل سخنرانی میکردند افزودند که در حال حاضر بیش از شش هزار کودک بیمار نزد آنان ثبت شده است و تنها در زمستان گذشته بیست درصد آنان جان داده  اند . از سوی دیگر سفیر چین در کابل میگوید ؛ که کشورش در کنار تداوی این بیماران در بخش آموزش داکتران و نرس های افغان نیز همکاری میکند . کشور چین به سلسله تداوی کودکان مصاب به بیماری سراخ قلب بار دیگر 25 کودک مصاب به این  بیماری را تداوی میکند .  مسوولان سره میاشت افغانی در کابل در یک نشست با نمایندگان سره سفارت چین در کابل گفتند که انتظار میرود روز چهار شنبه یک گروه  25 نفری کودکان مصاب به بیماری سراخ قلب به هدف تداوی به این کشور سفر کنند . مسوولان میگویند ؛ چین متعهد به تداوی 100 کودک بیمار میباشد . توافقنامه تدوای کودکان مصاب به بیماری سوراخ قلب از سوی چین میان دو کشور سال گذشته به امضا رسید . سفیر چین در کابل بر گسترش روابط میان دو کشور تاکید میکند و میگوید ؛ که چین در کنار این در بخش آموزش داکتران و نرسان افغان نیز همکاری میکند . همزمان با این جمعیت سره میاشت میگوید ؛ که در حال نیز بیش از شش هزار کودک بیمار نزد آنان ثبت است که از این میان تنها در زمستان گذشته بیست درصد آنان جان داده اند . کودکان مصاب به بیماری سراخ قلب در حالی جهت تداوی  به چین فرستاده میشوند که سال گذشته نیز 21 کودک به هدف تداوی به ارومچی چین فرستاده شده بودند .

کمیسیون اصلاحات اداری : درامتحان 18هزار بست خالی دوصد بیست پنج هزار تن دوطلب اشتراک کرده اند که نیمی از انان را زنان تشکیل میدهد

٢٨ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 28 حمل مسولان این کمیسیون در محفل فراغت 400 کارآموز پروژه زن درحکومت تاکید میکند که حضورزنان در خدمات ملکی اندک است ازهمین رو تلاش دارند تا نقش زنان را در حکومتداری افزایش بدهند. درهمین حال رئیس اجرایئه اقدامات حکومت درجهت فراهم سازی زمینه های کاری را ناکافی میداند . محفل فراغت 400 کار آموز پروژه" پروموت" یا زنان درحکومت، پروژه ی که از سوی اداره انکشاف ایالات متحده امریکا به هدف توان مند سازی زنان از سال 2015 میلادی تا اکنون راه اندازی شده است. در اینجا مسولان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی از اندک بودن نقش زنان در خدمات ملکی افغانستان سخن میگویند و می افزائید که علاقه سهم گیری زنان در حکومت افزایش یافته است زیرا به درامتحان 18هزار بست خالی دوصد بیست پنج هزار تن دوطلب اشتراک کرده بودند که نیمی از انان را زنان تشکیل میدهد. درهمین حال رئیس اجرایئه اما اقدامات حکومت درجهت فراهم سازی زمینه های کاری را ناکافی میداند و میگوید که باید علیه فساد ،خویش خوری ها در ادارت دولتی مبارزه شود تا شایسته سالاری جای واسطه را بگیرد. از سوی هم در اینجا از اشتراک کننده گان خواسته می شود تا در پروسه ثبت نام رای دهنده گان اشتراک کنند. وزارت امورزنان میگوید که اشتراک زنان در مرحله ثبت نام رای دهنده گان 20 فیصد است که این رقم حضور کمرنگ زنان را در انتخابات نشان میدهد. این زنان در برنامه های شش ماهه و سه ماهه در میان یک سال در بخشهای ارتقای ظرفیت آموزش دیده اند و قرار است برخی آنان در ساختار خدمات ملکی جذب شود.

پوهنتون امریکایی افغانستان هنوز هم بر خلاف قانون پوهنتون های خصوصی فعالیت خودسرانه میکند و اسناد اکادمیک آن تکمیل نشده است

٢٨ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 28 حمل رییس پوهنتون های خصوصی وزارت تحصیلات عالی میگوید که پس از یک سلسله شکایات در رابطه به نصاب تحصیلی این پوهنتون رییس و استاد این پوهنتون را به هدف وضاحت دادند در این مورد به وزارت فراخوانده بود ؛ اما آنان حاضر نشدند و وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد تا تصمیمش در رابطه به این پوهنتون را به زودی اعلام کند . رییس پوهنتون امریکایی افغانستان در مورد تدریس این گونه مواد در یک تماس تیلفونی با کابل نیوز ابراز بی خبری کرده است اما آگان میگویند که بی خبری وی به حیث رییس یک پوهنتون نیز سوال بر انگیز است .

نهاد های ناظر انتخابات : اگر موانع و مشکلات موجود برسر راه انتخابات از میان برداشته نشود انتخابات اینده پراز تقلب و مشکلات خواهد بود

٢٧ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

دوشنبه, 27 حمل نهاد های ناظر انتخابات میگویند به دلیل ناامنی ها و بی اعتمادی مردم نسبت انتخابات اشتراک مردم در روند ثبت نام رای دهنده گان کمتر است. همزمان با این اعضای ولسی جرگه و برخی اشتراک کننده گان پروسه ثبت نام رای دهنده گان از عدم توازن مراکز رای دهی انتقاد میکنند و میگویند که حکومت با مدیرت کنونی انتخابات زمینه تقلب در انتخابات را ازهمین اکنون فراهم کرده است. سومین روزیست که پروسه ثبت نام رای دهنده گان درمراکز رای دهی کابل و ولایات آغاز شده است روندی که با مشکلاتی همچو ناامنی ها و بی باوری مردم برانتخابات به همراه است. نهاد های ناظر انتخابات میگویند به دلیل ناامنی ها و بی اعتمادی مردم نسبت انتخابات اشتراک مردم در روند ثبت نام کم رنگ است و باتوجه به خوش ببنی ها موجود اگر اقداماتی برای از میان برداشتن موانع و مشکلات بر سر راه برگزاری انتخابات روی دست گرفته نشود انتخابات پشرو پراز تقلب و مشکلات خواهد بود. در مرکزی رای دهی شکایات از پروسه ثبت نام رای دهنده گان وجود دارد که برخی اشتراک کننده گان دلیل ثبت نام نکردن شانرا استفاده نشدن ان در تمامی مراکز رای دهی میخوانند. درحالیکه باید ده ملیون تذکره کاغذی به افراد واجد شرایط توزیع شود اما گفته می شود که پروسه توزیع تذکره نیز زمانگیر است وممکن برخی مردم تا زمان انتخابات حتا قادر به اخذ تذکره نخواهند. اعضای ولسی جرگه از این گونه مدیریت انتخابات که پر از مشکل است انتقاد می کنند و می گویند که عدالت در مراکز ثبت نام رای دهنده گان تامین نشده و حکومت با این کار زمینه تقلب در انتخابات را از هم اکنون فراهم کرده است. از سوی هم در نخستین روز اغاز پروسه ثبت نام رای دهندگان رئیس جمهور غنی ازطالبان مسلح هم  خواست که تا در انتخابات پشرو شرکت کنند و اراده شان را برای آوردن صلح در کشور نشان بدهند. اما طالبان در اعلامیه با جعلی خواندن انتخابات شرکت درانتخابات را رد کردند. شورای عالی صلح به این باور است که رد شدن شرکت طالبان مسلح در انتخابات ازسوی این گروه به معنی رد گفتگو های صلح با حکومت نیست. زمان برگزاری انتخابات 28 میزان تعین شده تاریخی که از نظر نهاد های ناظر انتخابات از لحاظ تخنیکی و زمان درست مدیریت نشود انتخابات ممکن بار دیگر با تاخیر روبرو خواهد شد.

والی خوست معلومات اخیر در رابطه به درگیری روز گذشته میان نیروهای افغان و پاکستانی در ولسوالی ځاځي میدان این ولایت را با رسانه ها شریک کرد

٢٧ حمل ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

دوشنبه, 27 حمل وی می گوید که جنگ نخست از سوی نظامیان پاکستانی آغاز شد که با واکنش نیروهای افغان مواجه گردید و در نتیجه پنج نظامی پاکستانی و یک سرباز افغان کشته شد و پس از آتش بس موقتی، روز دوشنبه اجساد نظامیان کشته شده و سربازان اسیر پاکستانی به این کشور سپرده شد. از سوی دیگر، گفته می شود که در ولسوالی دند پتان پکتیا نیز میان نیروهای افغان و پاکستانی درگیری رخ داده است. مسوولان محلی خوست، معلومات درگیری اخیر میان نیروهای افغان و نظامیان پاکستانی در ولسوالی ځاځي میدان این ولایت را با رسانه ها شریک کردند. والی خوست می گوید که بر اساس اطلاعات آنان، نظامیان پاکستانی قصد داشتند تا پوستۀ جندو سر را تصرف کنند که با واکنش جدی نیروهای افغان و مردم محل مواجه شدند. به گفتۀ والی، نظامیان پاکستانی در ساحات محدودی پیشروی کرده بودند اما دوباره به عقب برگشته اند. به گفتۀ حکم خان حبیبی، در این درگیری یک سرباز افغان و پنج نظامیان پاکستانی کشته شده اند و یک سرباز پاکستانی نیز از سوی نیروهای افغان، اسیر گرفته شده بود. به گفتۀ وی اجساد پنج نظامی پاکستانی و یک تن اسیر آنان بر اساس قوانین بین المللی در خط فرضی دیورند به مقامهای پاکستانی سپرده شدند. روز دوشنبه، مراسم فاتحه سرباز شهید افغان نیز در خوست برگزار شد که تعداد زیادی افراد در این مراسم اشتراک کرده بودند. این در حالی است که یک روز پس از درگیری خوست، از درگیری های تازه میان نیروهای افغان و پاکستانی در ولسوالی دند پتان پکتیا نیز گزارش داده شده است.

Loading