بازتاب نیوز

اگاهان: امریکا به عوض سرکوب داعش راحمایه میکند

اگاهان: امریکا به عوض سرکوب داعش راحمایه میکند

١٤ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 14 اسد جنگجویان داعش با ستلایت ها و دیگر تجهیزات در یک مهمانخانه در شبرغان بودباش میکنند. این گروه 250 نفری وقوماندانان شان چند روزقبل در جوزجان پس ازدرگیری باقطعه سرخ طالبان ، از سوی نیروهای افغان در هلیکوپتر ها به مناطق امن انتقال یافتند. مقام های امنیتی جوزجان میگویند، این جنگجویان با پروسه صلح یکجا شده و ممکن تحت تعقیب ارگان های عدلی و قضایی قرار نگیرند. اما اگاهان امورمیگویند، کشتن این شورشیان به امریکایی ها دشوار نبود ، اما در عوض کشتن انان را حمایه میکنند. در حدود 250 جنگجوی داعش که در ولسوالی های درزاب و قوش تیپه جوزجان پس از تسلیم شدن به نیروهای افغان،اکنون در یک مهمانخانه همراه با ستلایت و دیگر سهولت ها تحت تدابیر شدید امنیی نگهداری میشوند. آژانس خبری رویترز و نیویارک تایمز میگویند، انان نمیدانند که این جنگجویان داعش بندی های حکومت افغانستان اند یا که مهمانان قطعه سرخ طالبان هفته گذشته در بالای این جنگجویان داعش در جوزجان عملیاتی راانجام دادند که گفته میشود با سلاح های پیشرفته روسی مجهز اند واز سوی ایران اموزش دیده اند. این جنگجویان از محاصره توسط هیلیکوپتر ها نجات داده شده و بعداً گفته شد که انان به نیروهای افغان تسلیم شده اند. اگاهان امور میگویند گروه داعش از حمایت استخبارات جهانی برخوردار است،  و در منطقه و افغانستان بخاطر رسیدن به اهداف خود انان را تمویل ، تجهیز و تقویت میکنند. به باور اگاهان با موجودیت ستلایت نزد سران گروه داعش، کشتن انان برای امریکایی هاکار دشواری نست. اما ایالات متحده امریکا اراده این کار را ندارد. مقام های امنیتی در جوزجان میگویند، این جنگجویان و قوماندانان داعش در ولسوای درزاب به نیروهای افغان تسلیم شده  وبه پروسه صلح یکجا شده اند، پس به همین خاطر انان تحت تعقیب عدلی و قضایی قرار نمیشوند. اما وزارت دفاع ملی میگوید، جنگجویان داعش بر اثر حملات هوایی و زمینی نیروهای افغان مجبور شده تا تسلیم شده و باحکومت یکجا شوند. بحث تسلیمی جنگجویان داعش به حکومت و معافیت از تحت تعقیب  عدلی و قضایی قرار نگرفته انان درحای صورت میگیرد که به باور شمار زیادی از اگاهان ، گروه داعش کار مشترک نیروهای خارجی و حلقاتی درداخل افغانستان است ، ئ پس از حادثه ولسوالی درزاب این گروه بیشتر از پیش مشکوک به نظر میرسد.

حمله بر کاروان نیروهای خارجی در پروان

حمله بر کاروان نیروهای خارجی در پروان

١٤ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 14 اسد در این حملۀ موتر بم سه سرباز کشور چک کشته شدند در حملۀ موتر بم بر نیروهای خارجی در ولایت پروان، سه سرباز خارجی کشته شدند. مسوولان محلی میگ ویند که مهاجم انتحاری در منطقۀ خلازیی در مربوطات مرکز این ولایت، کاروان نیروهای خارجی را هدف قرارداد که در نتیجۀ آن شماری از وسایط این نیروها نیز تخریب گردید. باشنده گان محل می گویند که در این حمله به افراد ملکی تلفات وارد نشده است. در همین حال، ماموریت حمایت قطع نیز کشته شدن سه سرباز خارجی در این رویداد را تأیید می کند و گفته است که کشته شده گان، سربازان کشور چک بودند. مسوولیت این حمله را طالبان مسلح برعهده گرفته و ادعا کرده اند که در این حمله به شمار زیادی از نیروهای خارجی تلفات وارد کرده اند.

فضل الرحمان: در انتخابات پاکستان، تقلب گسترده صورت گرفته است

فضل الرحمان: در انتخابات پاکستان، تقلب گسترده صورت گرفته است

١٤ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 14 اسد مولانا فضل الرحمان، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان، ادعا کرده است که در انتخابات گذشته در پاکستان، تقلب گسترده صورت گرفته است. وی گفته است که از هوادارانش می خواهد تا دست به تظاهرات گسترده در سطح کشور بزنند. مولانا فضل الرحمان می گوید که بر ارگانهای عدلی پاکستان اعتماد ندارد زیرا این ارگانها، استقلال نیستند. حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که در انتخابات پاکستان برنده شده است بر ایجاد حکومت جدید کار می کند و خود عمران خان نیز برای حلف وفاداری به حیث صدراعظم پاکستان آمادگی می گیرد، اما احزابی که در این انتخابات شکست خورده اند هنوز هم نتایج اعلام شده را نمی پذیرند. در میان این احزاب یکی هم حزب مولانا فضل الرحمان، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام است که در انتخابات گذشته با احزاب مذهبی دیگر ائتلافی را بنام "متحده مجلس عمل" ایجاد کرده بود. وی به تازگی در مصاحبه یی با تلویزیون جیونیوز پاکستان گفته است که نتایج این انتخابات را نمی پذیرد زیرا در این انتخابات به سود حزب تحریک انصاف، تقلب سازمان یافته و گسترده صورت گرفته است. مولانا فضل الرحمان ------ مولانا فضل الرحمان، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان "کمیسیون انتخابات به گونۀ کامل ناکام شده است. ما بر محاکم دیگر باورمند نیستیم. در روز انتخابات همه چیز بدست آنان بود و دیگران را گروگان گرفته بودند. محاکم ما، تصامیمی را که می گیرند، تمام جهان به آن متوجه می باشد، شما دیدید که در یک روز حنیف عباسی بازداشت می شود و در همان روز، انوار راوو رها می گردد. تمام دنیا اکنون می داند که این اداره ها تحت اثر چی کسانی قرار دارند." رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان می گوید که به اداره های عدلی به این دلیل مراجعه نمی کند که بر این اداره ها باور ندارد. وی ادعا می کند که ارگانهانی عدلی پاکستان، مستقل نیست. فضل الرحمان می گوید که دست به تظاهرات گسترده در سطح پاکستان خواهد زد و هوادارانش به جاده ها خواهند ریخت.

تلفات نیروهای امنیتی در ارزگان

تلفات نیروهای امنیتی در ارزگان

١٤ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 14 اسد رادمنش: جنگجویان مسلح بر سه پوسته در چنارتو حمله کردند. به نیروهای اردوی ملی در ولایت ارزگان، تلفات وارد شده است. مسوولان محلی ولایت ارزگان می گویند که جنگجویان مسلح روز گذشته بر یک قرارگاه اردوی ملی در ولسوالی چنارتو حمله کردند که علاوه بر تصرف برخی ساحات، به نیروهای اردوی ملی نیز تلفات وارد کرده اند. وزارت دفاع ملی جنگ در ولسوالی چنارتوی ارزگان را تأیید می کند و می گوید که بر سه پوستۀ اردوی ملی حمله شده است و نیروهای امنیتی، عقب نشینی تکتیکی کرده اند. تلفات سنگینی به نیروهای اردوی ملی در ولایت ارزگان، وارد شده است. مسوولان محلی ارزگان می گویند که جنگجویان مسلح روز گذشته بر یک قرارگاه اردوی ملی در ولسوالی چنارتو حمله کردند که علاوه بر تصرف برخی ساحات، بر نیروهای اردوی ملی نیز تلفات وارد کرده اند. عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت نیز تأیید می کند که به سربازان امنیتی در ارزگان تلفات وارد شده است. بر اساس گزارشها، در ولسوالی چنارتوی ارزگان، یک قرارگاه و سه پوسته اردوی ملی سقوط کرده است. اما مسوولان وزارت دفاع ملی، این موضوع را رد می کنند و می گویند که نیروهای امنیتی در این ولسوالی عقب نشینی تاکتیکی کرده اند و این منطقه در تسلط نیروهای افغان اند. سخنگوی این وزارت می گوید که هنگام جنگ در این ولسوالی به جنگجویان مسلح نیز تلفات سنگینی وارد شده است. از سوی دیگر، در خبرنامه یی که از سوی طالبان مسلح نشر شده آمده است که شب گذشته،  در ولسوالی چنارتو یک قرار گاه و چهار پوسته نیروهای افغان را تصرف کرده اند و به شمار زیادی از سربازان اردوی ملی تلفات وارد کرده اند. این در حالی است که اخیراً طالبان مسلح بار دیگر در این ولایت به حملات شان شدت داده اند که این مسأله مردم را نیز نگران ساخته است.

سیما سمر: زندانها به فابریکه های طالب سازی مبدل شده است

سیما سمر: زندانها به فابریکه های طالب سازی مبدل شده است

١٤ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 14 اسد کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که زندانهای افغانستان به فابریکه های طالب سازی مبدل شده است. سیما سمر که در یک نشست خبری در کابل سخنرانی می کرد گفت که در بیشتر زندانهای افغانستان، برای زندانیان امکانات لازم وجود ندارد و برخی زندانیان باوجود تکمیل شدن مدت حبس شان، هنوز هم در زندان بسر می برند. کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید، تا زمانیکه فرهنگ معافیت از بین نرفته باشد، تطبیق عدالت کار ناممکن است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان وضعیت زندانهای کشور را بد می خواند و می گوید که برخی زندانیانی که سالها به این سو مدت حبس شان تکمیل شده است هنوز هم زندانی اند. سیما سمر می گوید که در بیشتر زندانها نه تنها برای زندانیان امکانات لازم فراهم ساخته شده است بلکه در آزادی برخی افرادی نیز سلب شده است که جرم آنان ثابت نشده است. رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر برای نخستین بار اعتراف کدر که به دلیل وضعیت بد زندانها، این زندانها به مراکز طالب سازی مبدل شده است. پیش از این، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین نیز زندان بگرام را فابریکه طالب سازی خوانده بود. مسوولان کمیسیون حقوق بشر می گویند که باوجود تعهدات حکومت، وضعیت زندانها هنوز نگران کننده است و حکومت باید در این بخش، گامهای جدی بردارد. مسوولان این کمیسیون می گویند، مجرمانی که به جرایم سنگین محکوم شده اند، پیش از تکمیل شدن مدت حبس شان، رها نمی شوند اما برعکس برخی افراد دیگر که به جرایم عادی محکوم شده اند برای مدت های طولانی حبس می شوند. کمیسیون مستقل حقوق بشر، بر آتش بس و صلح با طالبان مسلح تأکید می کند اما می گوید که در این روند، باید عدالت در نظر گرفته شود. این بار نخست است که کمیسیون مستقل حقوق بشر، از وضعیت بد زندانی ها در افغانستان جداً ابراز نگرانی می کند و زندانها را مراکز طالب سازی می خواند.

عبدالله : پیشنهادات احزاب در پیوند به انتخابات معقول هستند

عبدالله : پیشنهادات احزاب در پیوند به انتخابات معقول هستند

١٤ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 14 اسد رییس اجراییه حکومت میگوید پیشنهادات احزاب در پیوند به انتخابات معقول است عبدالله عبدالله که در هشتاد و نهمین سالیاد محمد ولی دروازی وزیر پیشین خارجه سخن میگفت افزود که مانند گذشته اکنون نیز نقش احزاب سیاسی در کشور کمرنگ است . همزمان با این عبدالله عبدالله با اشاره به دوره غازی امان الله خان میگوید که در آن زمان نیز در برابر تعلیم کودکان موانع وجود داشت و حال حاضر نیز مکاتب مسدود و به آتش کشیده میشوند . از 89 مین سالیاد محمد ولی خان دروازی وزیر پیشین خارجه افغانستان با حضور داشت مقام های حکومتی به شمول عبدالله عبدالله تجلیل گردید . در این نشست رییس اجراییه با اشاره به دوره امانی میگوید که از گذشته ها به اینسو به نقش احزاب توجه کمتر شده است . عبدالله میگوید پیشنهادات احزاب در پیوند به انتخابات معقول است . رییس اجراییه با اشاره به دوره امان الله خان و محمد ولی دروازی میگوید که در گذشته هم در برابر تعلیم مانع وجود داشت و در حال حاضر نیز در ولایات مختلف کشور مکاتب به روی شاگردان مسدود و به آتش کشیده میشود . در این نشست سرپرست وزارت خارجه در مورد کارنامه های ولی محمد خان دروازی سخن گفت و دروازی را سمبول آزادی کشور یاد کرد . همزمان با این نواسه محمد ولی دروازی در مورد زندگی سیاسی ؛ فن و مبارزه پدرکلانش صحبت کرد . محمد ولی دروزای که بنیانگذار سره میاشت نیز است در زندگی سیاسی خود برای آزادی کشور تلاش های فراوان کرده و به عنوان وزیر خارجه نیز ایفای وظیفه کرده است .

مسوولان: سطح آب های زیر زمینی در هرات ۷ متر پائین رفته است

مسوولان: سطح آب های زیر زمینی در هرات ۷ متر پائین رفته است

١٤ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 14 اسد مسوولان اداره آبرسانی در ولایت هرات از کاهش سطح آب زیرمینی ابراز نگرانی میکنند. مسوولان اداره آب رسانی هرات میگویند که سطح آب‌های زیر زمینی در این ولایت تا هفت متر پائین رفته است. از سویی هم شماری از فعالان مدنی می‌گویند که نبود بندهای بزرگ آبی سبب شده است تا آب های زیر زمینی کاهش یابد و  حکومت باید در این زمینه توجه بیشتر کند. حفرچاه های عمیق و استخراج آب زیر زمینی با وسایل مختلف از جمله سولرسطح آب‌های زیر زمینی را در این ولایت، کاهش داده‌است. مسوولان اداره آب‌رسانی هرات در نشست خبری می‌گویند که در برخی مناطق 7 متر و در برخی دیگر مناطق دیگر، از این سطح هم پائین رفته است. رییس این اداره تاکید می کند که هیچ برنامه یی برای تنظیم آب‌های زیر زمینی ندارد چون از جمله وظایف وزارت انرژی وآب است. در حال حاضر بیش از 65 هزار خانواده اداره آب رسانی مشترک دارد. با این حال شماری از فعالان مدنی از کاهش آب های زیر زمینی ابراز نگرانی می کند و می‌گویند که نبود بندهای بزرگ آبی سبب شده است تا آب های زمینی کاهش یابد. وحکومت باید در این زمینه چاره یی بسنجد. از سوی هم مسوولان اداره محلی هرات، می‌گویند که امسال با خکشسالی مواجه استند. و کاهش آب بند سلما از 2 میلیون متر مکعب آب به 800 هزار متر مکعب رسیده است، اما مسوولا این اداره تاکید می‌ورزند تا جلوی مصرف بی رویه آب های زیر زمینی را بگیرند. هم اکنون در بسیاری از ولایت کشور شهروندان با کمبود آب مواجه استند چندی پیش مسوولان اداره عمومی آبرسانی اعلان کرده اند که سطح آب زیر زمینی در کابل، هرات و شماری دیگری از ولایت کشور کاهش پیدا کرده است.  

جنازه های افراد کشته شده در حملۀ پکتیا به خاک سپرده شد

جنازه های افراد کشته شده در حملۀ پکتیا به خاک سپرده شد

١٣ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 13 اسد جنازه های افراد کشته شده در حملات روز گذشته ولایت پکتیا به خاک سپرده شد. در نتیجۀ دو حملۀ انتحاری بر یک مسجد اهل تشیع در شهر گردیز مرکز پکتیا، 34 تن کشته و 94 تن دیگر زخمی شدند که جنازه های افراد کشته شده روز شنبه به خاک سپرده شد. باشنده گان پکتیا می گویند که بیشتر کشته شده ها زخمی هایی اند که در نتیجۀ سهل انگاری مسوولان، زودتر به شفاخانه انتقال داده نشدند. حامد کرزی رئیس جمهور پیشین این حمله را محکوم کرده است و از حکوت خواسته است که برای بیرون رفت از وضعیت بحرانی جاری، زمینه مشوره ملی را فراهم سازد. این جنازه های افراد کشته شده در نتیجۀ حملات انتحاری بر یک مسجد در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا است که از سوی اعضای خانواده شان به خاک سپرده شدند. روز جمعه، دو مهاجم مسلح انتحاری، وارد یک مسجد اهل تشیع به نام مسجد امام زمان در شهر گردیز شدند و پس از شلیک بر نماز گزاران، مواد انفجاری شان را منفجر ساختند. در این حمله تمام کسانی که کشته شده اند، افراد ملکی اند که برای ادای نماز جمعه به مسجد آمده بودند، باشنده گان پکتیا می گویند که هدف اصلی مهاجمان، نمازگزاران شعیه مذهب این مسجد بود. شاهدان عینی می گویند که بیشتر کشته شده های این رویداد، زخمی هایی اند که در نتیجۀ سهل انگاری مسوولان، در وقت معین به شفاخانه انتقال داده نشدند.   عالمان دینی این ولایت می گویند که تروریستان با انجام این گونه حملات می خواهند تا میان مردم ترس و وحشت را پخش کرده و میان شیعه ها و سنی های افغانستان، اختلاف مذهبی ایجاد کنند. عالمان دینی پکتیا از حکومت می خواهند تا به امنیت اماکن دینی و مساجد توجه جدی کند. حامد کرزی رئیس جمهور پیشین این حمله را محکوم کرده است و گفته است که وضعیت امنیتی کشور با گذشت هر روز بحرانی می شود و برای مهار این وضعیت، باید زمینۀ مشورۀ ملی مساعد ساخته شود. طالبان مسلح دست داشتن در این حمله را رد کرده اند اما گروه داعش، مسوولیت این حمله را برعهده گرفته است.

آگاهان : یکجا شدن داعش با حکومت پرسش بر انگیز است

آگاهان : یکجا شدن داعش با حکومت پرسش بر انگیز است

١٣ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 13 اسد در پیوند به یکجا شدن جنگجویان داعش در ولایت جوزجان با حکومت پرسش های پیدا شده است . آگاهان مسایل نظامی میگویند ؛ بسیاری اوقات برای نیرو های افغان حمایت های هوای نمیرسد اما فرستادن هلیکوپتر به هدف انتقال جنگجویان داعش برقراری ارتباط حکومت با این گروه را ثابت میکند که در عقب پرده چه جریان دارد . . آگاهان میگویند ، نجات دادن گروه داعش از چنگ طالبان مسلح به حیث افغانستان در میان کشور های منطقه آسیب میرساند . اما وزارت دفاع ملی میگوید ؛ فشار ها بر جنگجویان داعش را در ولایت جوزجان بیشتر ساخته اند و این گروه مجبور شد که به حکومت تسلیم شود . پس از تسلیم شدن 216 جنگجوی گروه داعش در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان و انتقال آنان توسط هلیکوپتر ها شک ها در پیوند به ارتباط حکومت و جهانیان با این گروه افزایش یافته است . آگاهان نظامی میگویند در حالی که بد ترین شرایط نیرو های افغان نیاز به تجهیزات و حمایت هوایی داشته اند هیچگونه کمکی برای آنان نمیرسد اما انتقال جنگجویان تسلیم شده گروه داعش توسط هلیکوپتر ها از سوی حکومت  سوال بر انگیز است . آگاهان مسایل نظامی میگویند ؛ از پنج سال به اینسو گروه داعش در افغانستان فعالیت دارد اما تا کنون به این پیمانه این گروه به تسلیم شدن سر خم نکرده است . آگاهان با اشاره به روابط حکومت با گروه داعش میگوید ؛ باید روشن شود که حکومت قبل از تسلیمی آنان با این گروه چگونه تماس برقرار کرده است . اما وزارت دفاع ملی میگوید ؛ که حملات هوایی و زمینی در ولسوال درزاب ولایت جوزجان بر گروه داعش انجام دادند و این گروه مجبور شد که با حکومت یکجا شود . اظهارات در پیوند به فعالیت گروه داعش در شمال به خصوص ولایت جوزجان و تسلیم شدن این گروه در حالی است که گفته میشود که جنگجویان گروه داعش در محاصره گروه طالبان مسلح قرار داشت که به حکومت تسلیم شد .

روحانی: تا پایان هفتۀ جاری، لست نامزدان نهایی می شود

روحانی: تا پایان هفتۀ جاری، لست نامزدان نهایی می شود

١٣ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 13 اسد کمیسیون شکایات انتخاباتی میگوید که تا پایان هفتۀ جاری، بررسی لست تمام نامزدان نهایی می شود. کمیسیون شکایات انتخاباتی میگوید که بررسی ها در رابطه به نامزدان در این کمیسیون و در کمیته خاص جریان دارد و در پایان هفتۀ جاری، لست نهایی نامزدان ولسی جرگه با کمیسیون انتخابات شریک ساخته می شود. در همین حال شماری در برابر کمیسیون شکایات انتخاباتی به رسم اعتراض گردهم آمده اند و بر این کمیسیون اتهام می بندند که در رابطه به نامزدان، برخورد سیاسی می کند. پس از تصمیم حذف 25 تن از نامزدان از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، این کمیسیون می گوید که این تصمیم نهایی نیست. کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که تصمیم کمیته خاص بررسی های شکایات انتخاباتی، که برخی از نامزدان تازه و اعضای برحال ولسی جرگه را به اتهام داشتن افراد مسلح غیر قانونی حذف کرده است، تصمیم نهایی نیست. مسوولان میگ ویند که بررسی ها در رابطه به شمار زیادی نامزدان تا هنوز تکمیل نشده است و در پایان هفتۀ جاری، لست نامزدان نهایی خواهد شد. روحانی می گوید که در رابطه به شمار زیادی از نامزدان، مردم به کمیسیون شکایات انتخاباتی شکایت کرده اند که این شکایت ها از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیته خاص بررسی می گردد و پس از بررسی ها، نتیجۀ آن با کمیسیون انتخابات شریک ساخته می شود. وی لست اخیر نشر شده در رابطه به نامزدان را نهایی نمی داند و می گوید که پس از فیصلۀ کمیتۀ خاص، کمیسیون شکایات انتخاباتی در رابطه به نامزدان، تصمیم نهایی را خواهد گرفت. در همین حال، شماری از افرادی که در برابر کمیسیون شکایات انتخاباتی گردهم آمده اند بر این کمیسیون شکایت می کنند که بارها ، در رابطه به غصب زمین از سوی شماری از نامزدان به کمیسیون شکایت کرده اند اما کمیسیون به شکایات آنان توجه نکرده است. آنان کمیسیون را متهم می کنند که در برابر برخی نامزدان، برخورد سیاسی می کند. کمیسیون شکایات انتخاباتی در حالی، از نهایی شدن لست نامزدان در پایان هفتۀ جاری سخن می گوید که قرار بود کمیسیون انتخابات، بتاریخ یازدهم اسد، لست نامزدان نهایی را اعلام کند اما به همین دلیل، این کار به تعویق افتاده است.

دیدار هئیت حکومت افغانستان با دیپلومات های قطری پیرامون صلح

دیدار هئیت حکومت افغانستان با دیپلومات های قطری پیرامون صلح

١٣ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 13 اسد شورای عالی صلح میگوید، هیات مشترکی از این شورا و علمای افغانستان  به ادامه تلاش های صلح به قطر رفته بود باز گشتند. رئیس دارالانشاً این شورا میگوید هیات یاد شده، بادیپلومات های قطر ی دیدار و گفتگو کرده است و تلاش میکنند تا به نتیجه مثبتی برای تامین صلح باطالبان دست یابند. همچنان شورای عالی صلح و شورای سرتاسری علمای افغانستان از حکومت وطالبان مسلح میخواهد تا در عید قربان نیز آتش بس دومی دایمی را اعلان کنند. از سوی هم وزارت دفاع ملی میگویند اماده گی های کامل را بخاطر آتش دومی روی دست دارند. پس از گزارش‌ها در مورد مذاکرات مقام های امریکایی با نماینده گان طالبان در قطر، دولت افغانستان نیز هیاتی از علما و اعضای شورای عالی صلح را به قطر اعزام کرد بود. اکرم خپلواک رئیس دارالانشاً شورای عالی صلح میگوید، یک هئیت متشکل از اعضای شورای عالی صلح و علمای افغانستان به قطر رفته بودند که با دیپلومات های قطری  دیدار کردند. با انکه اقای خپلواک جزئیات بیشتری در مورد سفر این هئیت به قطر و دی ارائه نکرد اما میگوید تلاش ها برای برقراری صلح پایدار با طالبان جریان دارد. از سوی هم قیام الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای افغانستان که پیرامون ایجاد کمیسیون 24 نفره برای تعقیب فتواه علمان دین که چندی قبل درکابل گردهم امده بودند و به یک صدا حملات انتحاری و انفجاری گروه های تروریستی را از دیدگاه اسلام محکوم کردند میگوید که تمام فیصله های علمای دینی تعقیب میشود. وی میگوید علمای دینی حمایت اش از آتش بس میان طالبان مسلح و حکومت افغانستان را اعلام کرده خواهان آتش بس دومی در عید قربان میان طرف های درگیر درافغانستان شد. اظهارات در مورد سفر هئیتی از افغانستان به قطر درحالیست که طالبان مسلح  پیش از این اعلام کرده بودند که حکومت افغانستان صلاحیت مذاکره و تصمیم گیری را ندارد و از همین رو آنان ترجیح میدهند تا به گونه مستقیم با مقام های امریکایی وارد مذاکره شوند.

سیگار: فعالیت گروه های جنگجو در مقایسه به سال گذشته افزایش یافته است

سیگار: فعالیت گروه های جنگجو در مقایسه به سال گذشته افزایش یافته است

١٣ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 13 اسد سیگار می گوید که حضور گروه های جنگجو در سال جاری یک درصد در افغانستان افزایش یافته است. اداره سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان در تازه ترین گزارش اش نوشته است که حکومت افغانستان 58.5 درصد از خاک اش را در اختیار دارد که در مقایسه همین مدت سال گذشته،  یک درصد از قلمروش را از دست داده است و فعالیت گروه های مسلح افزایش یافته است  اما وزارت دفاع ملی این گزارش را رد می کند. درهمین حال وزارت خارجه روسیه نیز از بدتر شدن اوضاع امنیتی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.   تازه ترین گزارش اداره سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان، از افزایش فعالیت گروه های جنگجو در افغانستان خبر داده است. در این گزارش آمده است که حکومت افغانستان 58.5 درصد از خاک اش را در اختیار دارد و در مقایسه به همین مدت سال گذشته  یک درصد از قلمرواش را از دست داده است. در این گزارش مثالی از فعالیت مخالفان مسلح در ولایت کندز داده شده است که بیش از 62 درصد باشنده گان این ولایت تحت حاکمیت گروه طالبان زندگی می کنند. سیگار تاکید کرده است که 13.8 درصد ولسوالی های افغانستان نیز زیر نفوذ مخالفان مسلح زندگی می کنند. در همین حال وزارت دفاع ملی در مورد این گزارش سیگار و افزایش فعالیت گروه های جنگجو این‌گونه سخن می‌گوید. در همین حال وزارت خارجه روسیه نیز از متشنج شدن اوضاع امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرده می‌گوید که فعالیت گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان افزایش یافته است. سخنگوی این وزارت همچنان ابراز امیدواری می‌کند اگر حکومت اقدامات جدیا نجام بدهد، وضعیت امنیتی در شمال تغییر خواهد کرد.. صدا: ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه شواهد نشان می‌دهد که هنوز هم اوضاع افغانستان متشنج است و طالبان هم به حمله های خود در بخش‌های مختلف ادامه می‌دهند. اوضاع در شمال افغانستان نیز نگران کننده است و جنگجویان داعش دست به فعالیت های تروریستی می زنند. این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که به تازگی شماری از جنگجویان داعش یکجا با قوماندانان این گروه به حکومت تسلیم شده اند که مسأله تسلیم شدن آنان به حکومت نیز سوالهایی را میان برانگیخته است.

در یک ماه گذشته، 160 فرد ملکی کشته شده اند

در یک ماه گذشته، 160 فرد ملکی کشته شده اند

١٣ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه,  13اسد . در یک ماه گذشته، 160 فرد ملکی کشته و بیشتر از 170 تن دیگر زخمی شده اند. بر اساس یافته های کابل نیوز، ماه گذشته جولای برای افراد ملکی در افغانستان، خونین ترین ماه بود، زیرا در این ماه در نتیجه حملات هوایی نیروهای افغان و خارجی، انفجارها و حملات دسته جمعی، به بیشتر از 300 تن تلفات وارد شده است. گروه مصونیت و عدالت خواهی افراد ملکی عامل اصلی بلندرفتن تلفات ملکی را حملات هوایی نیروهای خارجی و حملات انتحاری مخالفان مسلح می خواند. نگرانی ها در رابطه به تلفات افراد ملکی در افغانستان تا هنوز پابرجاست، و با گذشت هبر روز، گراف تلفات ملکی، بلند می رود. بر اساس یافته های کابل نیوز، از ماه جولای سال جاری 2018 تا سوم گست، در نتیجۀ حملات هوایی نیروهای افغان و خارجی، حملات مخالفان مسلح و انفجارها، تلفات افراد ملکی بطور قابل ملاحظه یی، افزایش یافته است. بر اساس یافته ها، در یک ماه گذشته، از سوی نیروهای افغان و خارجی، گروه طالبان، داعش و مخالفان مسلح دیگر حکومت، 160 فرد ملکی کشته و 174 تن دیگر زخمی شده اند. بر اساس این یافته ها: نیروهای خارجی در ولسوالی چهاردره کندز بر خانه های افراد ملکی، حملات هوایی انجام دادند که در نتیجۀ آن 20 تن به شمول زنان و کودکان کشته شدند. همچنان نیروهای خاص افغان در ولسوالی زرمت و حمد آباد ولایت پکتیا عملیات انجام دادند که در نتیجۀ آن، 20 فرد ملکی کشته و به همین تعداد دیگر، زخمی شدند. نیروهای افغان در ولسوالی پشتون کوت فاریاب، بر یک شفاخانه حمله کردند که در نتیجۀ آن 11 فرد ملکی کشته و 15 تن دیگر زخمی شدند. همچنان در شیرین تگاب و خواجه سبزپوش فاریاب در نتیجۀ اصابت مرمی های هوان از سوی نیروهای افغان، 2 فرد ملکی کشته و ده تن دیگر زخمی شدند.   در نتیجۀ حملات هوایی نیروهای مشترک در ولسوالی محمد آغه و منطقۀ زرغون شهر این ولسوالی ولایت لوگر، 8 فرد ملکی کشته و 6 تن دیگر زخمی شدند. در نتیجۀ عملیات نیروهای افغان و خارجی در ولسوالی خوږیانی ولایت ننگرهار، 6 فرد ملکی کشته و شمار زیاد دیگر زخمی شدند. در همین حال، در ماه جولای گذشته، در نتیجه حملات طالبان، داعش و گروه های مسلح دیگر، نیز به افراد ملکی، تلفات سنگین وارد شده است. ګرافیک در حملۀ داعش بر اهل هنوز و سیکهـ ها در ولایت ننگرهار، 19 تن کشته و 21 تن دیگر زخمی شدند. در انفجار بر مرکز آموزشی قابله ها در شهر جلال آباد بتاریخ دهم جولای، 10 فرد ملکی کشته و 4 تن دیگر زخمی شدند. در حملۀ جنگجویان داعش بر ریاست معارف ننگرهار، 11 تن کشته و 10 تن دیگر زخمی شدند. در حملۀ داعش بر ریاست امور مهاجرین ننگرهار، 15 فرد ملکی کشته و 15 تن دیگر زخمی شدند. همچنان در حملۀ انتحاری طالبان مسلح بر قطعه صفر یک امنیت ملی در ساحۀ کمپنی کابل، سه فرد ملکی کشته شدند. و در حملات انتحاری روز گذشته در گردیز مرکز ولایت پکتیا، 35 تن کشته و 70 تن دیگر زخمی شدند. گروه مصونیت و عدالت خواهی افراد ملکی و آگاهان سیاسی می گویند که جناح های دخیل جنگ، به زندگی افراد ملکی توجه نمی کنند. سطح تلفات ملکی در افغانستان در حالی بلند می رود که پیش از این، وزارت دفاع امریکا در گزارش اش به کانگرس این کشور گفته بود که در شش ماه نخست سال جاری میلادی، سطح تلفات افراد ملکی در افغانستان به 4 هزار و 220 تن بلند رفته است که در مقایسه سه شش ماه سال گذشته، 73 درصد افزایش را نشان می دهد.

حکومت، کمیسیون و یوناما بر بایومیتریک انتخابات توافق کرده اند

حکومت، کمیسیون و یوناما بر بایومیتریک انتخابات توافق کرده اند

١٠ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 10 اسد احزاب سیاسی می گویند که حکومت، یوناما و کمیسیون انتخابات بر روند بایومیتریک در انتخابات آینده، توافق کرده اند. نماینده گان احزاب سیاسی که روز گذشته با نماینده گان  کمیسیون انتخابات، یوناما و حکومت ملاقات کرده اند می گویند که بر این پیشنهاد احزاب که رأی دهنده گان در روز انتخابات باید بایومیتریک شوند، توافق نظر ایجاد شده است و این پیشنهاد از لحاظ تخنیکی از سوی کمیسیون تعیین شده، بررسی می گردد. احزاب سیاسی می گوید که حکومت به پیشنهادات دیگر شان، علاقه مندی زیادی نشان نداده است. حکومت، کمیسیون انتخابات و یوناما به پیشنهادات احزاب سیاسی چراغ سبز نشان داده اند. برخیا ز نماینده گان احزاب سیاسی می گویند که روز گذشته در رابطه به طرح اخیر احزاب با نماینده گان کمیسیون انتخابات، حکومت و دفتر یونامام گفتگو کرده اند و آنان از میان پشنهادات احزاب سیاسی برای انتخابات آیندده پارلمانی، بر برخی موارد آن توافق کرده اند. آنان می گویند که بر سر بایومیتریک شدن رأی دهنده گان انتخابات آینده، توافق نظر ایجاد شده است و این پیشنهاد از لحاظ تخنیکی از سوی کمیسیون تعیین شده بررسی می گردد. احزاب سیاسی می گویند که باوجود این توافق نظر، تا زمانیکه سیستم فعلی انتخابات تغییر نیابد، امکان تقلب در انتخابات آینده وجود خواهد داشت. برخی از اعضایب احزاب سیاسی می گویند که حکومت در رابطه به پیشنهادات دیگر آنان علاقه مندی نشان نداده است اما کمیسیون انتخابات می گوید که پیشنهادات باقی ماندۀ احزاب نیز ارزیابی می گردد. حکومت، کمیسیون انتخابات و یوناما در حالی بر سر برخی پیشنهادات احزاب سیاسی به توافق می رسند که پیش از این، احزاب سیاسی هشدار داده بودند که اگر سیستم فعلی انتخابات بایومیتریک نگردد، آنان انتخابات را تحریم خواهند کرد.

طالبان مسلح: تمام مناطق در شمال افغانستان را از گروه داعش تصفیه نمودیم

طالبان مسلح: تمام مناطق در شمال افغانستان را از گروه داعش تصفیه نمودیم

١٠ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 10 اسد طالبان مسلح می گویند که تمام مناطق شمال افغانستان را از وجود داعش تصفیه کرده است. قطعه خاص سرخ طالبان مسلح از 24 روز به این سو، در سرپل، فاریاب و جوزجان برضد جنگجویان داعش، عملیات را آغاز کرده بودند که گفته می شود در نتیجۀ آن به هردو طرف تلفات وارد شده است. طالبان مسلح می گویند که 216 جنگجوی داعش که رهبری آنان را حبیب الرحمان برعهده داشت توسط هلیکوپترها به مناطق مصون انتقال یافته اند. اعملایه طالبان مسلح در رابطه به از بین بردن داعش در ولایات شمال کشور، پس از گفتگوهای اخیر این گروه با دیپلوماتان امریکایی در قطر نشر می شود. طالبان مسلح با نشر اعلامیه یی رسمی، اعلام کرده اند که گروه داعش را در ولایات شمال کشور از بین برده اند. این گروه در اعلامیه خود گفته است که قطعه خاص آنان  در نتیجۀ عملیات 24 روزه، در ولایات جوزجان، فاریاب و سرپل، به خصوص در ولسوالی های قوشتیپه و درزاب جوزجان، تمام مراکز خلافت اسلامی و مقدار زیاد اسلحه و تجهیزات آنان را ظبط کرده است. طالبان مسلح می گویند که 216 تن از جنگجویان داعش به شمول حبیب الرحمان، رهبر این گروه، نعمت الله مفتی و صبغت الله مسوول ارتباطات این گروه از طریق هلیکوپترها به مناطق مصون انتقال داده شده اند. این اعلامیه طالبان مسلح پس از گفتگوی نماینده گان این گروه با دیپلوماتان امریکایی در قطر اعلام می شود. آگاهان سیاسی بر این باور اند که این گونه اعلامیه های طالبان مسلح به کشورهای آسیای مرکزی، چین و روسیه اطمینان می دهد که خطر نزدیک شدن این گروه به سرحدات این کشورها، در حال از بین رفتن است اما به تازگی، حملۀ داعش بر اتباع خارجی در تاجکستان نگرانی ها در رابطه به آینده این گروه را افزایش داده است. اعلان از بین رفتن گروه داعش در شمال افغانستان توسط طالبان مسلح در حالی است که به تازگی، این گروه در ننگرهار و ولایات همجوار آن در حال گسترش است و فعالیت های این گروه، شهر جلال آباد  را بیشتر از هر وقت دیگر، نا امن ساخته است.

کمیسیون: انتخابات ریاست جمهوری بتاریخ 31 حمل سال 1398 برگزار می گردد

کمیسیون: انتخابات ریاست جمهوری بتاریخ 31 حمل سال 1398 برگزار می گردد

١٠ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 10 اسد کمیسیون انتخابات، تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را رسماً اعلام کرد. کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که پس از مشوره با حکومت، احزاب و جامعه جهانی، بر برگزاری انتخابات بتاریخ 31 حمل سال 1398 توافق شده است. از سوی دیگر، آگاهان سیاسی می گویند که با توجه به کارکرد حکومت، برگزاری انتخابات ناممکن است اما ارگ ریاست جمهوری می گوید که حکومت افغانستان از این اعلان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری استقبال می کند و حکومت برای آن آمادگی می گیرد. پس از نگرانی ها در رابطه به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری و تمدید حکومت وحدت ملی برای یک دورۀ دیگر ، کمیسیون مستقل انتخابات، تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که پس از مشوره و موافقت حکومت، احزاب سیاسی و جامعه مدنی، بر برگزاری انتخابات بتاریخ 31 حمل سال 1398 توافق شده است. کمیسیون انتخابات می گوید که پس از انتخابات پارلمانی، برای انتخابات ریاست جمهوری آمادگی گرفته می شود. کمیسیون می گوید که طرح ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری تکمیل شده است که بر اساس آن، انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده برگزار می گردد. این کمیسیون می پذیرد که نبود بودجه، نا امنی و مشکلات متعدد دیگر در برابر انتخابات آینده وجود دارد اما می افزاید که برای پیدا نمودن بودجه کافی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تلاش می کند. ارگ ریاست جمهوری از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون انتخابات استقبال می کن دو می گوید که حکومت برای انتخابات آینده، آمادگی کامل خواهد داشت. اما آگاهان سیاسی می گویند که به دلیل سهل انگاری حکومت و کمیسیون تا هنوز سرنوشت انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها روشن نیست و به همین دلیل، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز در تاریخ اعلام شده، دشوار بنظر می رسد. از سوی دیگر قرار بود که روز چهارشنبه کمیسیون شکایات انتخاباتی، لست نهایی نامزدان را به کمیسیون انتخابات بسپارد اما مسوولان کمیسیون انتخابات می گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی تا هنوز این لست را به دلایل نامعلوم، به تأخیر انداخته است.

اعلام نتایج امتحان کانکور

اعلام نتایج امتحان کانکور

١٠ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 10 اسد وزارت تحصیلات عالی، نتایج امتحان کانکور را اعلام کرد. وزیر تحصیلات عالی در یک کنفرانس خبری گفت که در این امتحان بیشتر از 158 هزار تن اشتراک کرده بودند که از این میان، 77 عشاریه 8 درصد از اشتراک کننده گان، موفق شده اند. مسوولان می گویند که تعداد افراد واجد شرایط شمولیت در موسسات تحصیلات عالی خصوصی، 66 هزار و 803 تن می باشد. تهمینه بنت عبدالصبور از ولایت کابل با بدست آوردن بلندترین نمره از مکتب افغان ترک، اول نمره کانکور شده و به پوهنتون طبی کابل راه پیدا کرده است.

انصاری: ارگ و شورای امنیت ملی از برخی نامزدان حمایت میکنند

انصاری: ارگ و شورای امنیت ملی از برخی نامزدان حمایت میکنند

١٠ اسد ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

چهارشنبه, 10 اسد فدریشن جامعه مدنی می گوید که برخی افراد در داخل حکومت با استفاده از بودجه حکومتی، از شماری نامزدان حمایت مالی، سیاسی و تبلیغاتی می کنند. رئیس فدریشن جامعه مدنی می گوید حمایت حکومت از برخی نامزدان، برخورد بزرگ تبعیضی در روند رقابتی میان کاندیدان است که باید جلو آن گرفته شود. در همین حال، فدریشن جامعه مدنی به تأخیر افتادن انتخابات شوراهای ولسوالی ها را برخلاف قانون می خواند اما کمیسیون انتخابات می گوید که این کار به مشوره اداره های دیگر صورت گرفته است. پس از اظهارات در رابطه به مداخله حکومت در امور انتخابات و گزینش افراد طرفدار حکومت برای پارلمان آینده، اکنون اعضای جامعه مدنی بر حکومت انتقاد می کنند که در انتخابات مداخله می کند. فدریشن جامعه مدنی می گوید که حکومت استفاده از بودجه دولتی از برخی نامزدان، حمایت مالی، سیاسی و تبلیغاتی می کند. آنان می گویند که این کار حکومت برخلاف تمامی اصول است. در همین حال، فدریشن جامعه مدنی، بر تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی بر به تعویق انداختن انتخابات شوراهای ولسوالی ها انتقاد می کند. اعضای فدریشن جامعه مدنی این کار کمیسیون انتخابات را خلاف قانون می خوانند و می گویند که با این انتخابات پارلمانی نیز به تأخیر خواهد افتاد. اما کمیسیون انتخابات می گوید که تصمیم تأخیر انتخابات شوراهای ولسوالی ها بر اساس مشوره با تمام اداره ها، گرفته شده است. این انتقاد اعضای فدریشن جامعه مدنی در حالی مطرح می شود که پیش از این نیز گزارشهای نشر شد که حکومت می خواهد تا افراد طرفدارش را در انتخابات پارلمانی کامیاب نماید.