بازتاب نیوز

امروز یازدهم سپتمبر است که با رسیدن این روز از حمله امریکا بر افغانستان 17 سال سپری شد

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 20 سنبله پس از حمله بر مرکز تجارت جهانی در امریکا در سال 2001 که مسوولیت آنرا گروه القاعده بر عهده گرفت و امریکا نیز در یازدهم سپتبر به هدف گرفتن انتقام بر افغانستان حمله کرد ، اما امریکا به جای حمله بر مراکز اصلی گروه القاعده هزاران افغان بیگناه را کشت و افغانستان را به میدان جنگ مبدل کرد . آگاهان میگویند ، پس سپری شدن هفده سال از حمله امریکا بر افغانستان نه تنها که تروریزم در افغانستان از بین نرفت بلکه با گذشت هر روز به شمول گروه داعش گروه های تازه تروریستی در آن سر بلند کردند، مناسبات افغانستان با کشور های منطقه و همسایه را خراب کرد و افغانستان را به میدان رقابت قدرت های منطقه و جهان مبدل نمود 17 سال پیش از امروز، بتاریخ یازدهم سپتمبر سال 2001، چهار طیارۀ مسافربری پس از ربوده شدن، دو فروند آن با ساختمانهای مرکز بین المللی تجارت در نیویارک و طیارۀ سوم آن با ساختمان وزارت دفاع امریکا تصادم داده شد و طیارۀ چهارم ربوده شده در ایالت پنسلوانیا سقوط داده شد که در این حملات بیشتر از 3 هزار تن کشته شدند و این  رویداد زمینه حملۀ امریکا به افغانستان را مساعد ساخت. پس از این رویداد، اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده مسوولیت این حمله را برعهده گرفت، هزاران سرباز 45 کشور به رهبری ایالات متحده برای از بین بردن تروریزم به افغانستان آمدند اما اکثر رهبران شبکۀ القاعده، طالبان و حقانی به شمول اسامه بن لادن را در پاکستان به قتل رساندند. آگاهان سیاسی می گویند که از این ماموریت امریکا در افغانستان 17 سال سپری می شود اما به عوض از بین رفتن تروریزم، تروریستان بیشتر تقویت شده اند  و روابط ایران، پاکستان، چین و روسیه به عوض روابط دوستانه به مداخلات در افغانستان مبدل شده است. جنگ امریکا را در افغانستان که جورج دبلیو بوش رئیس جمهور جمهور پیشین امریکا آغاز کرد، پس از بوش، بارک اوباما رئیس جمهور دیگر ایالات متحده نیز به پایان دادن این جنگ موفق نشد و دونالد ترمپ رئیس جمهور کنونی ایالات متحده نیز از ستراتیژی کنونی اش در قبال افغانستان که بیشتر در آن بر جنگ تمرکز شده است، رضایت ندارد. حضور 17 ساله ایالات متحده در افغانستان سبب شد که در کنار طالبان مسلح، داعش و گروه های متعدد تروریستی دیگر نیز سر بلند کنند و وضعیت افغانستان با گذشت هر روز بدتر شود. اعضای ولسی جرگه می گویند تا زمانیکه ایالات متحده به اهداف ستراتیژیکش در افغانستان نرسد، جنگ در این کشور ادامه خواهد داشت. آنان میگ ویند که امریکا در افغانستان اهداف خود را دارد و هیچ پلانی برای پایان دادن به جنگ ندارد و در این جنگ تنها افغانها قربانی می دهند.   حملۀ امریکا بر افغانستان در داخل افغانستان نیز از سوی سیاستمداران ناکام خوانده می شود و آنان می گویند که ایالات متحده برای رسیدن به اهدافش در افغانستان، از افغانها قربانی می گیرد اما اگر ایالات متحده در ستراتیژی اش در قبال افغانستان تغییر نیاورد، ستراتیژی کنونی اش بی نتیجه خواهد بود. پس از حملۀ یازدهم سپتمبر،  انتقاد ها بر حملۀ امریکا بر افغانستان و ناکامی ستراتیژی 17 ساله ایالات متحده در افغانستان در حالی است که به گفتۀ آگاهان سیاسی، حضور امریکا در افغانستان، از آغاز تا اکنون سبب بدتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان شده است و همچنان باعث شده است تا روابط افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه تیره شده و افغانستان به مرکز جنگهای نیابتی مبدل شود.

اعضای مشرانو جرگه میگویند ، از طریق لویه جرگه عنعنوی اداره موقت ایجاد شود

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 20 سنبله شماری از اعضای مشرانو جرگه در پیوند بر وضعیت امنیتی اخیر در کشور اظهار نگرانی میکنند و برای بیرون رفت از این وضعیت خواهان ایجاد اداره موقت از طریق فراخوانی لویه جرګه عنعنوی هستند . از سوی دیگر شماری دیگر از اعضای مشرانو جرگه میگویند ، در حضور داشت خارجی ها وضعیت  افغانستان با گذشت هر روز بدتر میشود و حضور آنان سودی در پی نداشته و راه بهتر همین است که قرار داد امنیتی با امریکا لغو گردد . شدت جنگ و ناامنی در کشور و بلند رفتن تلفات، نگرانی اعضای مشرانو جرگه را برانگیخته است و آنان برای بیرون رفت از وضعیت جاری بر فراخوانی اجماع مردم و لویه جرگه تأکید می کنند. اعضای مشرانو جرگه می گویند که وضعیت امنیتی، سیاسی و اقتصادی کشور با گذشت هر روز بسوی بحران می رود و حکومت کنونی در کارهایش ناکام است و برای بیرون رفت از وضعیت جاری، باید لویه جرگۀ عنعنوی فراخوانده شده و ادارۀ موقت ایجاد شود. در همین حال، پس از ولسی جرگه، شماری از اعضای مشرانو جرگه نیز قرارداد امنیتی با امریکا را غیر مفید می خوانند و می گویند که پس از امضای این قرارداد، وضعیت امنیتی در سراسر کشور بدتر شده است. سناتوران می گویند که حضور خارجی ها در افغانستان وضعیت را بدتر کرده است و اکنون لازم است که دیگر قرارداد امنیتی با امریکا لغو گردد. رئیس مشرانو جرگه نیز خواهان تجدید نظر بر قرارداد امنیتی است و می گوید که این قرارداد، وضعیت را بدتر کرده است. وی می گوید که در کنار بدتر شدن وضعیت امنیتی در ولایات دیگر، فعالیت های گروه داعش نیز در ننگرهار افزایش پیدا کرده است. خواست برگزاری لویه جرگه به هدف بهبود وضعیت در حالی از سوی مشرانو جرگه مطرح می شود که پیش از این، شماری از احزاب و جریانهای سیاسی نیز بر فراخوانی اجماع ملی و برگزاری لویه جرگه به هدف بیرون رفت از وضعیت جاری، تأکید کرده اند.

در حمله انتحاری در ولایت ننگرهار 32 تن شهید و 128 تن دیگر زخمی شده اند

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 20 سنبله این حمله کننده انتحاری افراد را هدف قرار داد که به هدف تظاهرات بر ضد قوماندان پولیس محلی لسوالی اچین گرد هم آمده بودند . ریاست صحت عامه ولایت ننگرهار میگوید شاید شمار قربانیان این رویداد افزایش یافت .   رییس جمهور غنی و حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور این حمله را تقبیح کرده اند . حملۀ انتحاری در ولسوالی مومندره ولایت ننگرهار به شمار زیادی از افراد تلفات وارد کرد. مسوولان محلی ننگرهار می گویند که شماری از باشنده گان ولسوالی مومندره برضد قوماندان پولیس محلی در ولسوالی اچین دست به تظاهرات زده بودند که در میان آنان، حمله انتحاری صورت گرفت. مسوولان صحی ننگرهار می گویند که در این حمله 32 تن شهید و 128 تن دیگر زخمی شده اند. اما شاهدان عینی تعداد کشته ها  و زخمی های این رویداد را بیشتر از صد تن می خوانند و می گویند که این حمله بسیار نیرومند بود و در حالی صورت گرفت که تظاهر کننده گان، گردهم آمده بودند. این حمله انتحاری در میان تظاهر کننده گان در ننگرهار در حالی است که جنگجویان مسلح بر برخی مکاتب در این ولایت نیز حملاتی انجام داده اند اما در این حملات به کسی تلفات وارد نشده است.

گلبدین حکمتیار :انتخابات شورای ولسوالی ها به این دلیل به تعویق افتاد که نصاب لویه جرگه تکمیل نگردد

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 20 سنبله گلبدین حکمتیار در یک نشست خبری بر انتخابات ،  وضعیت جاری امنیتی و سیاسی اظهار نگرانی کرده و میگوید ، که برخی حلقات داخلی و خارجی از برگزاری لویه جرگه هراس دارند و انتخابات شورای ولسوالی ها را به تعویق انداخت . از سوی دیگر حکمتیار از افزایش عملیات خودسرانه  و هوایی اظهار نگرانی کرده و خواهان متوقف شدن این حملات شد . در حالی که کمیسیون انتخابات، دلایلی را برای تأخیر انتخابات شوراهای ولسوالی ها پیشکش می کند، رهبر حزب اسلامی می گوید که این انتخابات به دلیل ملحوظات سیاسی، به تعویق انداخته شده است. گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، که در رابطه به وضعیت جاری انتخابات در یک نشست خبری سخنرانی می کرد بار دیگر بر کارکردهای حکومت، انتقادهای تندی کرد و حکومت را به مداخلۀ آشکار در امور کمیسیون انتخابات متهم نمود. گلبدین حکمتیار، در رابطه به تأخیر انتخابات شوراهای ولسوالی ها می گوید که برخی از حلقات داخلی و خارجی انتخابات شوراهای ولسوالی ها را از ترس برگزاری لویه جرگه، به تأخیر انداخته اند. رهبر حزب اسلامی می گوید که حکومت تلاش می کند تا در انتخابات آیندۀ پارلمانی کسانی را موفق سازد که از حکومت پشتیبانی می کنند و برای ناکامی کسانی تلاش می شود که از نفوذ کامل، برخوردار اند. گلبدین حکمتیار، در رابطه به خواستهای احزاب سیاسی در پیوند به انتخابات آینده می گوید که برخی خواستهای آنان پذیرفته شده است اما می افزاید که اگر حکومت خواستهای باقی ماندۀ احزاب را نپذیرد، آنان دست به اعتراضات و حرکتهای مدنی خواهند زد. رهبر حزب اسلامی همچنان، بر عملیات انجام شده از سوی قطعه صفر یک انتقاد می کند و می گوید که در عملیات این قطعه، به شمول کابل در اکثر ولایات، افراد بی گناه، کشته می شوند. حکمتیار می گوید در هر عملیاتی که به افراد ملکی تلفات وارد می شود، از سوی هر جناحی که باشد باید هرچه زودتر متوقف ساخته شود. رهبر حزب اسلامی بار دیگر، بر ساختار حکومت وحدت ملی انتقاد کرد و می گوید که ساختار این حکومت در نتیجۀ مداخله خارجی ها بوده است و نماینده گان این دو تیم با گذشت هر روز در نتیجه اختلافات راه های شان را از هم جدا می سازند.

طالبان برای دور دوم مذاکرات با امریکا آماده گی میگیرند

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

سه شنبه, 20 سنبله دو مقام طالبان به آژانس خبری رویترس گفته اند که طالبان مسلح به هدف مذاکرات با امریکا بر ایجاد یک کمیته سه و یا چهار نفری گفتگو کرده اند که پس از آن با مقام های امریکایی مذاکرات میکنند . آژانس خبری رویترز گفته است ، که شاید ریاست این مذاکرات را شیر محمد عباس ستانکزی رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر بر عهده داشته باشد . پس از مرحلۀ نخست گفتگوها میان سران طالبان و مقامهای امریکایی در دوحه، اکنون طالبان مسلح به مرحلۀ دوم گفتگوهای مستقیم با ایالات متحده، آمادگی می گیرند. آژانس خبری رویترز به نقل قول از برخی مقامهای بلند پایه طالبان مسلح خبر داده است که این گروه برای مرحلۀ دوم گفتگوها با ایالات متحده آمادگی می گیرد و بر کمیتۀ چهار نفری نیز گفتگو شده است که پس از این، روند مذاکرات با ایالات متحده را به پیش خواهد برد. ((در این نشست در کنار مسایل دیگر بر تبادلۀ زندانیان نیز بحث خواهد شد و ممکن طالبان مسلح، لست زندانیان شان را به ایالات متحده بسپارند. اگر دیده شود که ایالات متحده در ادامۀ مذاکرات جدی اند، شاید پس از این، نشست دیگری نیز به زودی برگزار گردد.)) طالبان مسلح به رویترز گفته اند که ممکن، رهبری این دور مذاکرات را محمد عباس ستانکزی، رئیس کمیتۀ سیاسی طالبان در قطر به پیش ببرد. طالبان مسلح در ماه جون گذشته با الیس ویلز معیین وزارت خارجه امریکا در دوحه ملاقات کرده بودند اما جزئیات این ملاقات افشا نشد. آگاهان سیاسی می گویند که امریکا در بخش صلح افغانستان، نقش تعیین کننده دارد و اگر بخواهد، طالبان را به گفتگوهای صلح حاضر کرده می تواند. حکومت افغانستان و شورای عالی صلح در این باره چیزی نمی گویند اما شورای عالی صلح پیش از این گفته بود که از هر تلاشی حمایت می کند که راه را برای مذاکرات بین الافغانی باز کند.

اعضای شورای ولایتی لوگر : بسیاری ولسوالی های این ولایت با خطر سقوط مواجه است

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

دوشنبه, 19 وږی وکیلان میگویند به استثنای مراکز چهار ولسوالی و مرکز ولایت لوگر دیگر تمامی مناطق در کنترول طالبان مسلح است و اگر برای امنیت این ولایت اقدام نشود این ولایت به دست طالبان مسلح سقوط خواهد کرد . در همین حال نماینده گان ولایات سرپل ، جوزجان ، غزنی ، و میدان وردک در شورای ملی از وضعیت بد امنیتی در این ولایات اظهار نگران میکنند . پس از حملات گسترده طالبان مسلح بر ولایت غزنی و سقوط اکثر ساحات این ولایت، نگرانی ها در رابطه به امنیت ولایات لوگر، سرپل، جوزجان و برخی ولایات دیگر افزایش یافته است. لوگر که در جوار کابل پایتخت کشور موقعیت دارد نگرانی ها در رابطه به امنیت این ولایت افزایش یافته است و نماینده گان این ولایت می گویند که جز از مراکز ولسوالی های ازره، خروار، برکی برک و ولسوالی چرخ، دیگر تمام ساحات در کنترول جنگجویان مسلح است و نگرانی ها در پیوند به سقوط این ولایت افزایش یافته است. در همین حال، شماری از بزرگان قومی ولایت  لوگر وضعیت امنیتی این ولایت را نگران کننده می خوانند و می گویند که اگر به امنیت این ولایت توجه جدی نشود، ممکن سقوط کند. در همین حال، نماینده گان ولایات سرپل، غزنی، میدان وردگ و جوزجان در شورای ملی نیز از وضعیت امنیتی این ولایات ابراز نگرانی می کنند و می گویند که اگر در این بخش توجه نشود، بیشتر ساحات بدست طالبان مسلح، سقوط خواهد کرد. اما وزارت امور داخله می گوید که در مشکلات امنیتی در برخی ولسوالی ها وجود دارد اما اظهارات در رابطه به سقوط این ولسوالی ها را رد می کند. نگرانی های اعضای ولسی جرگه و بزرگان قومی در رابطه به لوگر و برخی ولایات در حالی است که به گفتۀ برخی از اعضای شورای ولایتی لوگر، شب گذشته، شمار زیادی از جنگجویان مسلح، بر پوسته های نیروهای افغان در ولسوالی ازره حمله کرده اند.

پس از ایجاد حکومت وحدت ملی تلفات خبرنگاران چهار برابر افزایش یافته است

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

دوشنبه, 19 سنبله یافته های تازه نهاد حمایت از رسانه های آزاد نشان میدهد ، که از سال 2015 تا سال 2018 پنجاه و سه خبرنگار کشته شده اند در حالی در حکومت حامد کرزی در مدت 12 سال 42  خبرنگار کشته شده اند. نهاد نی میگوید حکومت وحدت ملی تلاش میکند که نشرات زنده رسانه ها را در زمان رویدادها  متوقف کند موضوعی که به باور آنان این کار  آزادی بیان را محدود میسازد . یافته های تازه ادارۀ نی یا حمایت از رسانه های آزاد نشان می دهد که از ایجاد تشکیل حکومت وحدت ملی به این سو، کشته شدن خبرنگاران بطور بی سابقه یی بلند رفته است و خبرنگاران هیچگونه مصونیت جانی ندارند. بر اساس یافته های این اداره، پس از تشکیل حکومت وحدت ملی 53 تن از خبرنگاران کشته شده اند که در مقایسه به حکومت پیشین، چندین برابرا فزایش را نشان می دهد. نی می گوید که در دوازده سال حکومت حامد کرزی، 42 تن از خبرنگاران کشته شده اند اما در دورۀ چهارسالۀ حکومت وحدت ملی، 53 تن از خبرنگاران کشته شده اند. نی می گوید که حکومت تلاش می کند تا هنگام رویداد های تروریستی، نشرات زندۀ رسانه ها را متوقف سازد و دو حمله بر کارمندان رسانه ها نیز زمانی صورت گرفته است که آنان نشرات زنده پخش می کردند، موضوعی که به باور این اداره، سوال برانگیز است. خبرنگاران افغان نیز خشونت ها در برابر رسانه ها را نگران کننده می خوانند و می گویند که در کنار مخالفان مسلح، حکومت نیز به زندگی خبرنگاران توجه نمی کند. ادارۀ نی می گوید که برخی از رسانه ها، معاش کارمندان شان را در وقت معین آن نمی پردازند و هشدار می دهند اگر باوجود تکمیل ضرب الاجل تعیین شده از سوی آنان این مشکل حل نشود، آنان نامهای این رسانه ها را افشا خواهند کرد.  

Baztab News is a web based service to Aggregate news articles

بزرگان قومی فاریاب ، فعالان مدنی و اعضای حزب جنبش از نا امنی ها در این ولایت اظهار نگرانی میکنند

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

دوشنبه, 19 سنبله آنان در یک نشست اعتراضیه بر افرایش نا امنی ها در این ولایت بر عملی نشدن تعهدات حکومت در پیوند به تامین امنیت این ولایت انتقاد کرده و میگویند ، که بر ضد گروه های تروریستی هیچگونه عملیاتی انجام نشده است . آنان میگویند ، حکومت تنها تعهد میکند اما برای تامین امنیت این ولایت هیچ اقدامی نمیکند . از چند ماه به این سو، نا امنی ها در فاریاب افزایش یافته است و بیشتر ساحات این ولایت شاهد درگیری ها است. در اینجا، بزرگان قومی فاریاب، اعضای حزب جنبش ملی و فعالان مدنی گردهم آمده اند و از حکومت می خواهند که به امنیت این ولایت توجه جدی کند. آنان می گویند که امنیت در ولایت فاریاب در مقایسه به گذشته بدتر شده است و حکومت نیز در این بخش هیچ توجهی نکرده است. تصرف ساحات مهم این ولایت از سوی طالبان مسلح، بازداشت نظام الدین قیصاری از سوی حکومت و عدم تطبیق قرارداد امنیتی میان کابل و واشنگتن، از جمله مواردی بود که در این نشست انتقادهای جدی صورت گرفت. اشتراک کننده گان این نشست می گویند که اگر حکومت به نا امنی های ولایت فاریاب توجه نکند و شاهراه میمنه- شبرغان را از وجود طالبان تصفیه نکند، فاصله میان حکومت و مردم بیشتر خواهد شد.

محمد اسماعیل خان رهبر پیشین جهادی خواهان اداره موقت است

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

دوشنبه, 19 سنبله اسماعیل خان که در نشستی به مناسبت هفته شهید در ولایت هرات سخنرانی میکرد گفت ، که انتخابات جاری پر از تقلب و جعل است و بهتر این است که برای جلوگیری از تقلب و بایومتریک انتخابات این روند به تعویق بیفتد و حکومت موققت ایجاد گردد . اسماعیل خان میگوید ، حکومت وحدت ملی بیشتر از این قابل تحمل نیست و نیاز است که یک نظام عادل به میان آید . اسماعیل خان قوماندان پیشین جهادی در نشستی که به مناسبت هفتۀ شهید در ولایت هرات برگزار شده بود، بر کارکرد های حکومت وحدت ملی انتقاد کرد. اسماعیل خان در این نشست از حکومت خواست تا انتخابات آیندۀ ولسی جرگه را به تأخیر بیاندازد تا جلو تقلب در انتخابات گرفته شود و زمینه برای برگزاری انتخابات بر اساس بایومیتریک فراهم گردد. اسماعیل خان می گوید که در انتخابات آینده، صد درصد احتمال تقلب وجود دارد و در روند ثبت نام نیز 50 درصد تقلب شده است که به گفتۀ وی راه بهتر این است تا انتخابات به تأخیر بیافتد. این قوماندان پیشین جهادی می گوید که حکومت وحدت ملی برای یک دورۀ دیگر برای هیچ کسی قابل تحمل نیست. اسماعیل خان همچنان برای مبارزه با فساد اداری، مواد مخدر و جلوگیری از بی عدالتی ها، خواهان ایجاد یک ادارۀ موقت برای سه تا پنج سال شد و می گوید که با این کار، عدالت تأمین خواهد شد. در همین حال، والی هرات می گوید که در انتخابات آینده جلو هرگونه مداخلات گرفته خواهد شد تا بار دیگر، زورمندان و افراد فاسد به شورای ملی راه پیدا نکنند. اسماعیل خان، قوماندان پیشین جهادی در حالی خواهان ایجاد یک ادارۀ موقت است که پیش از این، اعضای ائتلاف ملی بزرگ افغانستان نیز، خواهان ایجاد ادارۀ موقت برای بیرون رفت از وضعیت جاری شده بودند.

اعضای ولسی جرگه میگویند که دیگر باید قرار داد امنیتی با امریکا لغو گردد

٨ قوس -٦٢٣ کابل نیوز کابل نیوز

دوشنبه, 19 سنبله اعضای ولسی جرگه میگویند ، قرار داد امنیتی با امریکا به هدف بهبود وضعیت امنیتی امضا شده است اما پس از امضای این قرار داد وضعیت بیشتر بحرانی شده و پیش از اینکه وضعیت بیشتر از این بدتر شود باید این قرار داد لغو گردد . رییس ولسی جرگه نیز بر بازنگری قرار داد امنیتی با امریکا تاکید میکند  . از سوی دیگر شماری از اعضای ولسی جرگه  با انتقاد حاضر نشدن مسوولان نهاد های امنیتی به نشست استجوابیه خواهان استضاح غیابی آنان شدند . قرارداد امنیتی با ایالات متحده که در آغاز کار حکومت وحدت ملی امضا شد، پس از آن نه تنها اینکه وضعیت امنیتی در کشور بهبود یافت بلکه برعکس نا امنی ها بطور روز افزون، در سراسر کشور افزایش پیدا کرد. در نشست عمومی روز دوشنبه ولسی جرگه، شمار زیادی از وکیلان بر قرارداد امنیتی با امریکا انتقاد کردند و می گویند از روزی که این قرارداد از سوی حکومت وحدت ملی با ایالات متحده امضا شده است، وضعیت امنیتی افغانستان به عوض بهبود، بحرانی تر شده است تا حدی که افغانستان در حال حاضر، به مرکز رقابت های قدرت های منطقه و جهان مبدل شده است. وکیلان می گویند که قرارداد امنیتی از ابتدا به خیر افغانستان نبود و اگر بر این قرارداد تجدید نظر نشود ویا هم لغو نگردد، وضعیت امنیتی، بیشتر از این، بدتر خواهد شد. در همین حال، رئیس ولیس جرگه نیز خواهان تجدید نظر بر قرارداد امنیتی است و می گوید که این موضوع باید در آجندای آینده گرفته شود. وکیلان همچنان می گویند که پس از قرارداد امنیتی با ایالات متحده، در کنار بدتر شدن وضعیت امنیتی، این قرارداد سبب شده است که روابط افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه نیز تیره شود و این کشور ها را به مداخله در امور افغانستان ترغیب شوند. از سوی دیگر، ولسی جرگه، مقامهای امنیتی را به دلیل وضعیت بد امنیتی در کشور استجواب کرده بود اما مقامهای امنیتی بنابر برخی دلایل به نشست عمومی ولسی جرگه، حاضر نشدند. حاضر نشدن مقامهای امنیتی به نشست عمومی ولسی جرگه، خشم برخی از وکیلان را برانگیخت و برخی از آنان خواهان، استیضاح وزیران در غیاب آنان شدند. ولسی جرگه در حالی خواهان لغو قراردا دامنیتی با ایالات متحده است که پیش از این مشرانو جرگه و برخی از جریانهای سایسی دیگر نیز خواهان لغو قرارداد امنیتی شده اند و این قرارداد را عامل اصلی تمام بدبختی های جاری در افغانستان خوانده اند.

وضعیت امنیتی هرات نسبت به هر زمان دیگر بدتر شده است

وضعیت امنیتی هرات نسبت به هر زمان دیگر بدتر شده است

١٨ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 18 سنبله شماری از اعضای شورای ولایتی از وضعیت بد امنیتی در این ولایت شکایت میکنند. شماری از اعضای شورای ولایتی، فعالان مدنی و باشندگان ولایت هرات، اوضاع امنیتی این ولایت را نسبت به گذشته نگران کننده عنوان می‌کنند و نیروهای امنیتی این ولایت را در بخش تامین امنیت مردم به کم کاری متهم می‌سازند. اما مسوولان قوماندانی امنیه این ولایت این ادعاها را رد می‌کنند و می‌گویند تلاش دارند تا وضعیت امنیتی این ولایت را بهبود ببخشند. پس از انفجار های پیهم و شدت گرفتن نا امنی ها در این ولایت شماری از باشنده گان، اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی ولایت هرات از افزایش نا امنی ها شکایت دارند. آنان با انتقاد از افزایش قتلها، آدم ربایی، و حملات انفجاری در هرات، نیروهای امنیتی این ولایت را در تامین امنیت به سهل انگاری متهم می‌سازند. باشنده گن هرات از حکومت میخواهند تا در بخش تأمین امنیت این ولایت، بیشتر تلاش کنند. حدود 10 روز پیش در سرک شمالی مسجد جامع یک حمله انفجاری صورت گرفت که در نتیجه 2 تن کشته و 10 تن دیگر نیز زخمی شدند. در همین حال، شماری از اعضای شورای ولایتی میگویند عدم هماهنگی میان ارگان های امنیتی و فاصله گرفتن مردم از حکومت سبب افزایش نا امنی ها در هرات گردیده است. فعالان مدنی نیز نگران اوضاع امنیتی کشور بخصوص ولایت هرات اند. این فعالان مدنی بر این باورند که دست های پنهانی در تلاش ضربه زدن به وضعیت امنیتی این ولایت اند، اما به گفته آنان حکومت تاکنون به این وضعیت واکنش نشان نداده است. اما قوماندان امنیه ولایت هرات میگوید که افراد بیرونی و داخلی در تلاش مختل ساختن امنیت این ولایت اند اما وی تاکید دارد که این افراد توان رویارویی با نیروهای امینتی را ندارند. در طی چند روز اخیر وضعیت امنیتی ولایت هرات نسبت به گذشته بدترشده است. اما این نا امنی های اخیر در هرات با واکنش تند فعالان مدنی، اعضای شورای ولایتی و باشندگان این ولایت مواجه شده است.

اعضای ایتلاف ملی : حکومت یک لیست چهار صد نفری را به کمیسیون سپرده است که بر اساس آن برخی افراد را در انتخابات آینده موفق کند

اعضای ایتلاف ملی : حکومت یک لیست چهار صد نفری را به کمیسیون سپرده است که بر اساس آن برخی افراد را در انتخابات آینده موفق کند

١٨ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 18 سنبله اعضای ایتلاف بزرگ ملی میگویند ، اسنادی  را در اختیار دارند که کمیسیون درخواست موفق کردن 200 نفر را بر اساس لیست از سوی کمیسیون کرده است و همچنان درخواست ناکامی 160 تن  دیگر را نیز نموده است  . معاون دوم ریاست اجراییه نیز بر مداخله حکومت در  انتخابات انتقاد میکند و میگویند ، که حکومت کمیسیون تلاش مهندسی کردن انتخابات را میکنند .  اما کمیسیون انتخابات این ادعا ها را رد  کرده و بر استقلالیت کمیسیون تاکید میکند در حالیکه به انتخابات پارلمانی تنها 41 روز دیگر باقی مانده است، انتقادها بر استقلالیت کمیسیون انتخابات و مهندسی آن ادامه دارد. اعضای ائتلاف ملی بزرگ افغانستان ادعا می کنند که به تازگی حکومت لست چهارصد تن از نامزدان را به کمیسیون انتخابات سپرده است تا از این میان آنان دوصد تن را کامیاب کند که از جمله طرفداران حکومت اند و 160 تن دیگر آنان را در انتخابات ناکام نماید. حضرت علی نمایندۀ مردم ننگرهار در ولسی جرگه که عضویت ائتلاف ملی بزرگ افغانستان را نیز دارد می گوید که این اسناد نشان می دهد که پس از سپردن این لست به کمیسیون اکنون یک کمیته چهارنفری ایجاد شده است تا اسامی این افراد را تشخیص کند. در همین حال، معاون دوم رئیس اجرائیه هنگام سخنرانی در مراسمی به مناسبت هفتۀ شهید، کمیسیون و حکومت را به مهندسی انتخابات آینده متهم کرد و هشدار داد که اگر انتخابات شفاف نباشد برای آنان قابل قبول نخواهد بود. عبدرب الرسول سیاف رهبر پیشین جهادی نیز می گوید که انتخابات باید به هر صورت برگزار گردد اما شفافیت آن باید تضمین گردد. در همین حال، معاون دوم رئیس جمهور می گوید که انتخابات به گونۀ شفاف در وقت معین آن برگزار خواهد شد اما از احزاب و جریانهای سیاسی می خواهد تا در این بخش با حکومت همکاری کنند. کمیسیون انتخابات نیز مداخله حکومت در امور این کمیسیون را رد می کند و می گوید که امور این کمیسیون با استقلالیت کامل به پیش می رود. اعضای ولسی جرگه و معاون دوم ریاست اجرائیه در حالی حکومت و کمیسیون انتخابات را به مهندسی انتخابات آینده پارلمانی متهم می کنند که پیش از این، شماری از اعاضی دیگر ائتلاف ملی بزرگ افغانستان، اظهارات مشابهی را بیان کرده اند.

در حمله انتحاری در شهر کابل هفت تن کشته و بیش از بیست تن دیگر زخمی شده اند

در حمله انتحاری در شهر کابل هفت تن کشته و بیش از بیست تن دیگر زخمی شده اند

١٨ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 18 سنبله قوماندانی امنیه ولایت کابل میگوید ، حمله کننده انتحاری در ساحه سلیم کاروان در مربوطات حوزه چهار امنیتی شهر کابل بر کاروان موتر های هواداران احمد شاه مسعود حمله کرد که در نتیجه آن شماری کشته و زخمی شدند . شاهدان عینی میگویند حمله کننده انتحاری سوار بر موتر سایکل سوار بود و در میان کاروان خود را منفجر کرد . از سوی دیگر نیرو های امنیت ملی یک حمله کننده انتحاری دیگر را در ساحه میدان هوایی کابل قبل از رسیدن به هدف از بین بردند . حملۀ انتحاری در کابل  بر کاروان هواداران احمدشاه مسعود، قوماندان پیشین جهادی. یک مهاجم انتحاری روز یکشنبه در منطقۀ سلیم کاروان در مربوطات حوزۀ چهارم امنیتی شهر کابل بر کاروان هواداران احمدشاه مسعود، حمله  کرد. مسوولان قوماندانی امنیه کابل می گویند که در این حمله 7 تن کشته و بیش از بیست تن دیگر زخمی شده اند. در همین حال، شاهدان عینی می گویند که این مهاجم انتحاری با استفاده از موتر سایکل خودش را به محل رویداد رسانده بود و زمانی خودش را منفجر کرد که این کاروان در حال عبور از این محل بود. آنان می گویند که در این رویداد به شماری از افراد تلفات وارد شده است. در همین حال، نیروهای امنیت ملی، در حوزۀ دهم امنیتی شهر کابل، یک مهاجم انتحاری را قبل از رسیدن به ساحه، هدف قرارداده و از بین بردند. مسوولان می گویند که این مهاجم نیز قصد داشت تا بر کاروان هواداران احمدشاه مسعود، حمله کند. این حملۀ انتحاری در شهر کابل در حالی است که هواداران احمدشاه مسعود بتاریخ 18 هم سنبله در برخی ساحات شهر کابل دست به فیرهای هوایی نیز زدند و در نتیجه این فیرها، شماری از افراد ملکی، زخمی شدند.

نگرانی ها  مردم از فیر های هوایی در کابل

نگرانی ها مردم از فیر های هوایی در کابل

١٨ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 18 سنبله گشت و گذار با اسلحه در هفته شهید فضای کابل را وحشت زده ساخته است شماری از باشنده گان کابل از فایر های هوایی در کابل از سوی هواداران احمدشاه مسعود انتقاد میکند. آنان میگویند که برخی از هواداران احمد شاه مسعود با استفاده از هفته  شهید در شهر کابل دست به حمل و نقل سلاح و فایر های هوایی میزنند که این وضعیت بر ترس و وهراس مردم شهر می افزاید در همین حال وزارت صحت عامه گفته است که در نتیجه فیر های هوایی در کابل 13 تن زخمی شده است که در میان زخمی ها یک زن نیز دیده شده است. از سویی هم شماری از سیاسیون کشور نیز استفاده از سلاح وفایر های هوایی را در شهر کابل یک فرهنگ نادرست میخوانند. هفته شهید در کابل هر سال با فایرهای هوایی از سوی برخی از هواداران احمد شاه مسعود تجلیل میشود این وضعیت شهریان کابل را نگران ساخته و میگویند که در کنار انفجار و انتحار، فایرهای هوایی برخی از هواداران احمدشاه مسعود نیز شهر کابل را به یک شهر نا ارام مبدل کرده است. تجلیل از هفته شهید نیز از مواردی است که هر سال فضای این شهر را وحشت زده میسازد. انان میگویند بزرگداشت از هفته شهیدباید با ختم های قران اعظیم الشان صورت گیرد .نه گشت و گذار مسلحانه در جاده ها و فایرها و زورگویی ها. بگفته انان براثر این فایر های هوایی کودکان و زنان در خانه ها به ترس و حشت می افتند و برروح و روان شان تاثیرات منفی  برجای میگذارد. باشنده گان کابل میگویند، براثر فایرهای هوایی که به بهانه تجلیل از هفته شهید همه ساله در کابل صورت میگیرد شماری زیادی از مردم بیگناه کشته ویا زخمی میشوند. در همین حال شماری از سیاسیون بلند پایه کشور، گشت و گذار و استفاده از سلاح در روز های خاص و یا هم هفته شهید را یک کار نا مناسب میدانند و میگویند که نباید در هفته شهید مردم عام اذیت و آزار شوند. هفته شهید همه ساله به تاریخ 18 سنبله از سوی شماری از هواداران احمد شاه مسعود تجلیل میشود که بر اثرفایر های هوایی انان شماری از افراد ملکی کشته و زخمی میشوند. بر اساس آمار وزارت صحت عامه در نتیجه فایرهای هوایی روز یکشنبه 13 تن زخمی شده است. با این حال وزارت امور داخله میگوید، نیروهای امنیتی 150 تن را در کابل که نظم شهر را اخلال میکردند با 20 میل سلاح دستگیر کرده اند.

عبدالرب رسول سیاف : یک هیات مصالحه ملی را به هدف گفتگو با طالبان مسلح انتخاب میکنند

عبدالرب رسول سیاف : یک هیات مصالحه ملی را به هدف گفتگو با طالبان مسلح انتخاب میکنند

١٨ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

يكشنبه, 18 سنبله سیاف که  در نشستی به مناسبت هفته شهید در کابل سخنرانی میکرد گفت در تلاش صلحی است که بر اساس آن جنگ جاری در افغانستان پایان یابد و برای به دست آوردن همین هدف مصروف انتخاب یک هیات مصالحه ملی هستند . در این نشست معاون دوم ریاست اجراییه بر سیاست های حکومت انتقاد کرده و میگوید ، سیاست های جاری حکومت در پیوند به صلح و جنگ مبهم است . رهبران پیشین جهادی خواهان انتخابات شفاف از حکومت شده و تاکید نمودند که هیچ بهانه یی در  مورد به تاخیر افتیدن انتخابات برای آنان قابل قبول نیست . از 18 هم سنبله که مصادف است به هفتۀ شهید و روز ترور احمدشاه مسعود یکی از قوماندانان پیشین جهادی، روز یکشنبه برخی از رهبران پیشین جهادی و شماری از مقامهای برحال حکومت، در کابل تجلیل کردند. در این نشست شماری از چهره های سیاسی، رهبران جهادی و مقامهای برحال حکومت، از وضعیت جاری امنیتی در کشور ابراز نارضایتی می کنند و از تلاشها برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان از یک کانال دیگر خبر می دهند. عبدرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی می گوید که شخصیت های با نفوذ افغانستان و ائتلاف ملی بزرگ افغانستان به این نتیجه رسیده اند که تا برای مذاکرات با طالبان مسلح، هیأت مصالحه ملی را تعیین کنند. سیاف میگ وید که در ترکیب این هیأت به شمول نماینده گان حکومت، تمام جناح ها، شامل خواهند بود. آنان می گویند که صلح با طالبان باید راه را برای پایان جنگ باز کند ویا هم این گفتگوها نباید سبب تقسیم افغانستان شود. انتخابات آینده پارلمانی و ریاست جمهوری نیز از موضوعاتی بود که در نشست تجلیل از هفتۀ شهید در رابطه به آن گفتگو شد و برخی از سیاستمداران انتقاد کردند که  انتخابات آینده عمداً بسوی بحران سوق داده می شود. آنان می گویند که مردم در رابطه به انتخابات آینده نگران اند و اگر انتخابات آینده به گونۀ شفاف و سرتاسری برگزار نشود برای آنان قابل قبول نخواهد بود. رئیس اجرائیه حکومت می گوید که به شفافیت در انتخابات آینده متعهد است و تضمین شفافیت انتخابات، وظیفۀ کمیسیون انتخابات است. عبدالله همچنان می گوید که به خواستهای احزاب سیاسی باید توجه شود. هرچند، در این نشست، جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور اشتراک نکرده بود اما وی از طریق نامه یی که از سوی نماینده اش به خوانش گرفته شد، بخاطر عدم تحقق تعهداتش از مردم عذرخواهی کرد و حکومت را متهم کرد که در بخش مقرری ها، بجای مکافات و مجازات، از راه های دیگری کار می گیرد. در نشستی به مناسبت هفتۀ شهید، مقامهای حکومتی و سیاستمداران در رابطه به کارکردهای احمدشاه مسعود، قوماندان پیشین جهادی، اظهاراتی را بیان کردند. اظهارات سیاستمداران و رهبران پیشین جهادی در رابطه به صلح، امنیت و انتخابات در حالی است که پیش از این، ائتلاف ملی بزرگ افغانستان، هزاران سند جعلی در رابطه به انتخابات را افشا کرد که اکنون هیأتی از لوی سارنوالی در حال بررسی آن است.

در نتیجه حادثه ترافیکی در شاهراه قندهارـ هرات 16 تن کشته و 25 تن دیگر زخمی شده اند

در نتیجه حادثه ترافیکی در شاهراه قندهارـ هرات 16 تن کشته و 25 تن دیگر زخمی شده اند

١٧ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 17 وږی مدیر ترافیک ولایت قندهار میگوید ، که این حادثه در ولسوالی ژیری ولایت قندهار در نتیجه تصادم موتر نوع 404 با یک مازدا  صورت گرفته که در میان کشته شده گان زنان و کودکان نیز شامل هستند . در همین حال شماری از زخمی های دلیل این حادثه را بی احتیاطری راننده ها میدانند . در نتیجۀ تصادم یک موتر مسافربری 404 با یک مازدا در شاهراه کندهار- هرات در ولسوالی ژیری کندهار، بیشتر از 40 تن کشته و زخمی شدند مدیر ترافیک کندهار می گوید که این رویداد در حالی در ولسوالی ژیری رخ داد که یک موتر نوع تیلر از روز گذشته به این سو به دلیل مشکلات تخنیکی بر سرک متوقف بود و موتر مسافربری 404 نخست با این موتر تیلر و بعداً با مازدا، تصادم کرده است. مسوولان می گویند که در این رویداد 16 تن کشته و 25 تن دیگر زخمی شده اند که در میان کشته ها و زخمی ها، زنان و کودکان نیز شامل اند. قربانیان این حادثۀ ترافیکی می گویند که دلیل اصلی تصادم بی احتیاطی راننده بود آنان می افزایند که برخی از راننده ها با زندگی مردم بازی می کنند. یک تن از زخمی های این رویداد که سه عضو خانواده اش را از دست داده است می گوید که شرکت های ترانسپورتی باید مجازات شوند تا جلو تکرار این گونه رویداد ها گرفته شود. این بار نخست نیست که در شاهراه هرات کندهار در نتیجۀ حادثات ترافیکی به مردم تلفات وارد می شود، پیش از این نیز حادثات خونین ترافیکی دیگری نیز در این شاهراه رخ داده است اما تا هنوز برای حل این مشکل، اقدام جدی نشده است.

مسوولان اتاق های تجارت : به دلیل مدیریت نادرست فعالیت خط آهن افغانستان و چین متوقف شده است

مسوولان اتاق های تجارت : به دلیل مدیریت نادرست فعالیت خط آهن افغانستان و چین متوقف شده است

١٧ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 17 وږی مسوولان روابط بین المللی اتاق های تجارت میگویند ، خط آهن چین و افغانستان بدیل خود برای کشتی و موتر بود اما به دلیل مدیریت نادرست در واردات و صادرات تاجران متحمل خسارات هنگفت شدند و فعالیت خط آهن از دیر زمانی متوقف شده است . در همین حال اعضای شورای میگویند ، پروژه های بزرگ حکومت جنبه نمایشی و کمپاینی دارند . هرچند، خط آهن میان افغانستان و چین بدیل خوبی برای بندر کراچی پاکستان و بندر عباس ایران شمرده می شد اما کار این خط آهن، بنابر برخی مشکلات، با موانع مواجه شده است. مسوولان اتاقهای تجارت و صنایع می گویند که مدیریت نادرست حکومت در بخش صادرات و واردات  سبب شده است تا فعالیت قطار آهن میان چین و افغانستان متوقف گردد. مسوولان می گویند که یکی از مشکلات میان چین و افغانستان، مشکل حقوقی بود که حکومت افغانستان نتوانست این مشکل را با قزاقستان و ازبکستان حل کند. مسوولان اتاقهای تجارت و صنایع افغانستان می گویند که پس از فعالیت کوتاه مدت قطار آهن میان افغانستان و چین، استفاده از این خط آهن، ناممکن شد و اکنون تاجران افغان بار دیگر به بندر کراچی و بندر عباس رو آورده اند. آنان می گویند تجارت  با چین و کشورهای دیگر از طریق بندر عباس و بندر کراچی، مصارف تاجران افغان را افزایش داده است. در همین حال، اعضای شورای ملی نیز حکومت وحدت ملی را در تطبیق پروژه های بزرگ تجارتی ناکام می خوانند و می گویند که این پروژه ها تا حد زیادی شکل نمایشی و کمپاینی داشته است. این نگرانی ها در حالی است که حکومت افغانستان برای تجارت با برخی کشورها، دهلیزهای هوایی را نیز افتتاح کرده است اما این دهلیزها، تا حد زیادی موثر تمام نشده است و تاجران می پذیرند که مشکلات آنان را حل نکرده است.

تاجران افغان : به دلیل افزایش محصول غیر قانونی بر واردات میلیون ها افغان ضرر کرده اند

تاجران افغان : به دلیل افزایش محصول غیر قانونی بر واردات میلیون ها افغان ضرر کرده اند

١٧ سنبله ١٣٩٧ کابل نیوز کابل نیوز

شنبه, 17 وږی تاجران میگویند ، از دو ماه به اینسو در بنادر تجارتی کشور محصول به گونه غیر قانونی بلند رفته است که در نتیجه آن تاجران متحمل خسارات هنگفت مالی شده و در قیمت مواد خوراکی در بازار نیز تغییر آمده است . تاجران افغان هشدار میدهند ، اگر حکومت جلو مالیه های غیر قانونی در گمرکات را نگیرد به گونه اعتراضی واردات را در کشور متوقف میکنند . درحالیکه حکومت وحدت ملی از بلند رفتن عواید داخلی در سال جاری و اصلاحات در گمرکات سخن می گوید اما تاجران افغان شکایت می کنند که وزارت مالیه از آنان به گونۀ غیر قانونی، مالیه اخذ می کند. تاجران می گویند که از دو ماه به این سو، قواعد تازه یی بنام اصلاحات از سوی حکومت وضع شده است که به گفتۀ آنان، در بنادر تجارتی و گمرکات از آنان چندین برابر بیشتر از مقدار تعیین شده، پول اخذ می گردد. تاجران افغان می گویند که در چندین ولایت بنام تعرفه و محصول گمرکی، از آنان پول اخذ می شود. این تاجران می گویند، باوجود اینکه حکومت حمایت از تولیدات داخلی را اولویت کاری اش می خواند اما می افزایند که در این اواخر، اقداماتی صورت گرفته است که در نتیجۀ آن، تولیدات داخلی کاملاً متوقف شده است. تاجران هشدار می دهند که اگر حکومت، جلو اخذ محصول غیر قانونی را نگیرد و مشکلات آنان حل نگردد، آنان روند واردات به کشور را متوقف خواهند ساخت. تاجران می گویند که حکومت محصول در گمرکات را به این دلیل بلند برده است تا هدف تعیین شده عواید داخلی را تکمیل کند اما هفتۀ گذشته، مسوولان وزارت مالیه در مصاحبه با کابل نیوز گفتند که محصول بر واردات بلند نرفته است بلکه یک سلسله اصلاحات تازه در بنادر تجارتی و گمرکات ایجاد شده است.