بازتاب نیوز

نیویارک تایمز: خشونت و ناامنی در نقاط مختلف افغانستان ادامه دارد

نیویارک تایمز: خشونت و ناامنی در نقاط مختلف افغانستان ادامه دارد

٣٢ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

نیویارک تایمز روزنامۀ نیویارک تایمز مقالۀ را در این مورد به نشر رسانده است: "هرچند تیم‌های مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان در دوحۀ قطر سرگرم گفتگو اند، اما در نقاط مختلف افغانستان هنوز هم خشونت و نا امنی ادامه دارد." کندز، پکتیا، پکتیکا و بلخ از ولایاتی اند که روز شنبه از تلفات غیرنظامیان از آن گزارش شده بود. به نوشتۀ نیویارک تایمز، این حوادث امنیتی در حالی اتفاق افتاده‌اند که بحث‌ها در دوحۀ قطر روی طرزالعمل کاری آغاز مذاکرات صلح، تا هنوز نهایی نشده‌اند. روزنامۀ نیویارک تایمز دو مسئله را در برابر آغاز مذاکرات رسمی صلح مانع می‌داند. یکی آتش‌بس و دیگر نوع نظامی آینده در افغانستان. نویسندۀ مقاله روزنامۀ نیویارک تایمز می‌گوید، این بحث‌ها واضح می‌کند که تلاش‌ها برای پایان جنگ در افغانستان تا چه حد پیچیده‌اند. تیم‌های مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان که از ۱۲ ماه سپتمبر مصروف گفت‌وگو اند، بعد از وقفۀ روز جمعه روز شنبه بار دیگر بحث‌های‌شان را روی طرزالعمل کاری و اجندا از سر گرفتند. مقاله به نگرانی‌های رولاند کوبیا نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان هم اشاره کرده که گویا خشونت‌ها در افغانستان در ۵ هفته در ۵ سال گذشته بی‌سابقه اند. بانک جهانی بانک جهانی با نشر مقالۀ در ویب‌سایت خود گفته که از مدرک اصلاحات در سیستم تدارکات در عواید ملی افغانستان افزایش به میان آمده است. در بخشی از این مقاله آمده که این اصلاحات باعث شده افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی با قراردادهای مختلف بتواند حدود ۸۶۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون افغانی را از راه تدارکات ملی به مصرف برساند. این مبلغ نیمِ از بودجه یک ساله افغانستان را تشکیل می‌دهد. در بخشی از این مقاله آمده که مرکز آموزشی تدارکات ملی که در سال ۲۰۱۶ میلادی به فعالیت آغاز کرده و بعد از آن به انستیتوت تدارکات ملی تعویض شد، تا کنون در نقاط مختلف افغانستان ۵ هزار تن را آموزش مسلکی داده است. مردم از نقاط مختلف افغانستان در پیام‌ها به رادیو آزادی شکایت کرده‌اند که در قراردادها و تطبیق پروژه‌ها هنوز هم فساد اداری موجود بوده یا انکشاف متوازن در نظر گرفته نمی‌شود. بانک جهانی در این مقاله می‌نویسد، یکی از مشکلات اصلی در افغانستان این است که سطح آگاهی متخصصان تدارکات دولت ابتدایی بوده و به خاطر موثریت نیاز به مهارت‌های جدید دارند.

معترضان در جرمنی: کرونا دورغ است ترس از این ویروس را متوقف کنید

معترضان در جرمنی: کرونا دورغ است ترس از این ویروس را متوقف کنید

١ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

صدها تن امروز یکشنبه مظاهراتی را در شهر دوسلدورف جرمنی به خاطر وضع محدودیت ها برای جلوگیری از ویروس کرونا، به راه انداختند. این مظاهرات از سوی فعالانی در منطقه دعوت شده بود که پیش از این اعتراض‌ها در این مورد را در شهر برلین پایتخت این کشور سازماندهی کرده بودند. معترضات شعار می دادند: "ویروس کرونا دورغ است و ترس از کرونا را متوقف کنید!" پس از افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در کشور های اروپایی، یک سلسله محدودیت‌های جبری به شمول پوشیدن ماسک و رعایت فاصلۀ جسمی، وضع شد.  در برابر این محدودیت‌ها دیروز در لندن هم مظاهراتی راه اندازی شده بود.  

صدیق صدیقی: مبنای نظام سیاسی قانون اساسی است

صدیق صدیقی: مبنای نظام سیاسی قانون اساسی است

١ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

سخنگوی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید قانون اساسی مبنای نظام سیاسی را تشکیل می‌دهد.   صدیق صدیقی این مسئله را در یک گفت‌وگو با رادیو آزادی مطرح کرد.  او افزود جمهوریت و در چوکات آن برگزاری انتخابات از مهم‌ترین مولفه های این نظام سیاسی است.  از سوی هم آژانس خبری جرمنی به نقل از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گزارش کرده که طالبان می‌خواهند در نظام آینده "شورای نخبه های روحانی" ایجاد کنند تا مسایل از آن طریق حل و فصل شوند.  ذبیح الله مجاهد دیروز یکشنبه با رادیو آزادی نیز در مورد حمایت طالبان از تشکیل این چنین شورا سخن گفت اما قید گذاشت که این بحث برای آینده است.    صفی‌الله ستانکزی خبرنگار رادیو آزادی با صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان صحبت کرده و نخست واکنش او نسبت به سخنان مجاهد را پرسیده و سپس در مورد تازه های مذاکرات صلح از او سوال کرده است.    

پولیس در بلاروس با معترضان درگیر شد

پولیس در بلاروس با معترضان درگیر شد

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

هزاران نفر از مخالفین سیاسی با وجود تهدید بازداشت از سوی حکومت روز یکشنبه در تظاهرات تازه در شهر مینسک پایتخت بلاروس گردهم آمده خواستار استعفای رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو شدند.  معترضان بیرق سفید و سرخ مخالفین سیاسی را که ممنوع اعلام شده با خود حمل می‌کردند و هنگام راهپیمایی در سرک‌های شهر برای کنار رفتن رئیس جمهور از قدرت شعار می‌دادند.    حکومت پیش از تظاهرات موترهای نظامی زره پوش را در مرکز شهر مینسک و چندین منطقۀ دیگر این کشور جابجا ساخته و برخی مناطق را با نصب سیم خاردار مسدود ساخت.    ویاسنا، سازمان حقوق بشر بلاروس گزارش داد که پولیس تا اواخر بعد از ظهر یکشنبه ۳۰ نفر از معترضان را درسراسر کشور بازداشت کرده بود.  بازداشت تظاهر کنندگان در شهر بریست به خشونت گرایید. پولیس ضد آشوب که یونیفورم سیاه بر تن داشتند به سوی جمعیت تظاهر کنندگان یورش برده برخی آنها را بازداشت کردند. اما بسیاری معترضان مقاومت نشان داده و پولیس مجبور شد که فیرهای هوایی کند و معترضان متفرق شدند.  بلاروس از نهم اگست به این‌سو که لوکاشنکو برندۀ انتخابات ریاست جمهوری  اعلان شد شاهد تظاهرات وسیع بوده است.   لوکاشنکو که از ۲۶ سال به این‌سو بر سر اقتدار است و گفته می‌شود که در انتخابات اخیر  به نفع وی تقلب شده، تلاش دارد تظاهرات مخالفین را چون سال‌های گذشته با زور پولیس سرکوب کند.  به اساس گزارش سازمان ویاسنا پولیس از آغاز تظاهرات ۱۲ هزار نفر را بازداشت و صدها نفر را شکنجه کرده که این امر باعث خشم و انزجار در غرب شده است.   بیالیاتسکی رئیس  سازمان ویاسنا گفت که سطح بازداشت‌ها این‌بار باور نکردنی است چون در انتخابات سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ حدود سه هزار نفر بازداشت شده بودند.   سویتلانا تیخانوفسکایا رهبر مخالفین سیاسی که ادعا می‌کند انتخابات نهم اگست را برنده شده است به آنعده از هموطنان خود که از اشتراک در تظاهرات بیم دارند گفت که آنها باز هم می‌توانند از طریق به اهتزار در آوردند بیرق، ابراز نظر  روی پوسترها و بخاطر رهایی زندانیان با جنبش مخالفین کمک کنند.  خانم تیخانوفسکایا و چندین رهبر دیگر مخالفین از بیم بازداشت کشور خود را ترک گفته اند. او در حال حاضر در کشور همجوار لیتوانیا بسر می‌برد.  بسیاری از رهبران سرشناس مخالفین حکومت چون تیخانوفسکایا  زنان اند. از این جمله اعضای شورای همآهنگی ماریا کالیشنیکوا و لیلیا ولاسوا بازداشت شده اند.  شورای حقوق بشر ملل متحد روز جمعه گذشته یک قطعنامۀ پیشنهادی اتحادیه اروپا را که خواستار نظارت دقیق‌تر موارد نقض حقوق بشری در بلاروس می‌شود تصویب کرد.   پارلمان اروپا یک روز قبل از آن با صدور یک قطعنامه با اکثریت آرا تصمیم گرفت که لوکاشنکو را بعد از اینکه دورۀ کنونی وی در ماه نومبر به پایان برسد به حیث رئیس جمهور نمی‌شناسد و نتایج اعلان شدۀ انتخابات نهم اگست را هم نمی‌پذیرد. 

روز جهانی صلح؛ سازمان ملل خواستار آتش‌بس در سراسر جهان شد

روز جهانی صلح؛ سازمان ملل خواستار آتش‌بس در سراسر جهان شد

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

امروز ۳۱ سنبله مصادف با ۲۱ سپتمبر روز جهانی صلح است. انتونیوگوترش منشی عمومی سازمان ملل متحد به این مناسبت روی آتش‌بس در سراسر جهان تاکید کرده و از همه می‌خواهد که برای متوقف کردن جنگ‌ها راه‌های مسالمت‌آمیز و دیپلوماتیک را ترجیح دهند. امسال این روز جهانی در حالی تجلیل می‌شود که گفت‌وگوی صلح میان حکومت افغانستان و طالبان در قطر آغاز شده است. نادر نادری یک عضو هیئت حکومت در این گفت‌وگوها در پیام خود به این مناسبت می‌گوید: "به نمایندگی از هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان روز جهانی صلح را به فال نیک گرفته و وعده می‌کنیم که برای آوردن یک صلح با عزت به مردم افغانستان همه تلاش ممکن خود را انجام می‌دهیم." ملل متحد به هدف خاتمه جنگ‌ها در جهان و تشویق مردم به زندگی صلح‌آمیز، ۲۱ سپتمبر را از سال ۱۹۸۱ به این‌سو روز جهانی صلح نامیده است.

روحانی: اگر امریکا از زور کار گیرد با پاسخ شدید روبرو خواهد شد

روحانی: اگر امریکا از زور کار گیرد با پاسخ شدید روبرو خواهد شد

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

رئیس جمهور ایران هشدار می‌دهد که اگر امریکا از زور کار گیرد با پاسخ شدید تهران روبرو خواهد شد. حسن روحانی این سخن را روز یک‌شنبه (۲۰ سپتمبر) به تلویزیون دولتی ایران گفت. او افزود که امریکا با از سرگیری تحریم‌ها بر ایران ناکام خواهد شد. روحانی این اظهارات را در حالی ابراز می‌دارد که واشنگتن اعلان کرد که همه تحریم‌های را که بخاطر توافق اتمی از ایران دور کرده بود، دوباره از سر می‌گیرد. اگرچه دیگر کشورهای امضا کنندۀ توافق سال ۲۰۱۵ ، از سرگیری تحریم‌ها را حمایت نکرده‌اند ولی آژانس خبررسانی رویترز گزارش می‌دهد که امریکا روز دوشنبه ده‌ها نفر را به ارتباط برنامه راکتی ایران در لیست تحریم‌ها شامل می‌کند. شرکت‌های بین‌المللی بخاطر تحریم‌های امریکا به کاروبار با ایران تن نمی‌دهند. این تحریم‌های پیهم اقتصاد ایران را سخت خسارمند کرده است. تازه روز یک‌شنبه بهای دالر امریکایی در برابر تومان بلند رفت و یک دالر ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان تبادله شد که ریکورد جدید پنداشته می‌شود.

'بانک‌های مختلف دو تریلیون دالر انتقالات مشکوک انجام داده‌اند'

'بانک‌های مختلف دو تریلیون دالر انتقالات مشکوک انجام داده‌اند'

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

گزارش تازۀ خبرنگاران تحقیقاتی نشان می‌دهد که بانک‌های مختلف جهان در دو دهۀ گذشته انتقالات دو تریلیون دالر مشکوک را انجام داده‌اند. این گزارش تلاش‌های حکومت‌ها و نهادهای مالی برای جلوگیری از انتقالات پول غیرقانونی را زیر سوال می‌برد. گزارش کانسورتیوم خبرنگاران تحقیقاتی که روز یک‌شنبه (۲۰ سپتمبر) نشر شد، به اساس هزاران سند بخش جلوگیری از پول‌شویی در وزارت خزانه‌داری امریکا تهیه شده است. گزارش نشان می‌دهد که بانک‌های غربی چون جی پی مورگن ودویچ بانک چگونه در مناطق مختلف جهان به شمول جمهوریت‌های اتحاد شوروی سابق در کمک با شبکه‌های جرمی پول انتقال و پنهان کرده‌اند. نهادهای مالی بین‌المللی و حکومت‌ها هنوز در بارۀ این اتهامات چیزی نگفته اند.

تیم کریکت دهلی کپتلز تیم کینگز پنجاب را شکست داد

تیم کریکت دهلی کپتلز تیم کینگز پنجاب را شکست داد

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

در بازی دیشب (۲۰ سپتمبر) مسابقات لیگ برتر کریکت هند، تیم دهلی کپتلز تیم کینگز پنجاب را شکست داد. این بازی در استدیوم کریکت دبی صورت گرفت. تیم دهلی بیتنگ را آغاز و در ۲۰ آور ۱۵۷ رنز یا امتیاز گرفت. کینگز پنجاب هم توانست که به ۱۵۷ رنز دست یابد که به این ترتیب هر دو تیم در سوپرآور با هم روبرو و تیم دهلی برنده شد. هرچند بازیکن افغان مجیب زدران عضو تیم کینگز پنجاب است ولی در بازی شب گذشته برایش فرصت بازی داده نشده بود. قرار است ضمن این مسابقات، تیم‌های سنرایزر حیدر آباد و رویال چلنجرز بنگلور شام امروز دوشبنه (۲۱ سپتمبر) باهم روبرو شوند. دو ستارۀ کریکت افغانستان راشد خان و محمد نبی در تیم حیدرآباد بازی می‌کنند. لیگ برتر کریکت هند امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا بجای هند در امارات متحدۀ عربی برگزار و بازی‌های آن از روز شنبه آغاز شده است.

مسعود اندرابی: کمربند امنیتی کابل وسعت داده شده‌است

مسعود اندرابی: کمربند امنیتی کابل وسعت داده شده‌است

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

سرپرست وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید، در برابر ناامنی‌های اخیر در برخی ولسوالی‌های کابل کمربند امنیتی پایتخت را وسعت بخشیده‌اند. مسعود اندرابی در گفت‌وگوی اختصاصی به رادیو آزادی گفت که کمبود زیربناهای امنیتی در شهر پرنفوس کابل باعث ناامنی شده اما پولیس توانسته وضعیت را مهار کند. وی می‌گوید: "مثلاً کابل یک سیستم آدرس منظم ندارد، تذکره‌ها تا به حال منظم توزیع نشده، معاملاتی که در تبادل خانه و کرایه و غیره صورت می‌گیرد این ها به شکل عنعنوی، ورقی و فزیکی است." آقای اندرابی می‌گوید که قتل‌های هدفمند ناشی از برنامه کلی طالبان بخاطر امتیازگیری می‌باشد، ادعای که طالبان رد کرده است. باشندگان کابل در این اواخر از ناامنی در پایتخت بخصوص افزایش انفجار مین‌های مقناطیسی، قتل‌های هدفمند و سرقت‌های مسلحانه شکایت کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد: تمام جناح‌ها باید خشونت‌ها را کاهش دهند

زلمی خلیل‌زاد: تمام جناح‌ها باید خشونت‌ها را کاهش دهند

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان خواستار کاهش خشونت در این کشور شده است.  زلمی خلیل‌­زاد در حساب توییترش دیشب نوشت که خشونت‌ها در چند روز اخیر در افغانستان به گونۀ واضح افزایش یافته.  آقای خلیل‌زاد افزوده که تشدید خشونت تاسف آور است زیرا به گفتۀ وی، افغان‌ها به شمول تعداد زیادی غیرنظامیان در آن کشته می‌شوند.  نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته که با توجه به آغاز مذاکرات صلح ، نیاز است که تمام جناح‌ها خشونت را به طور قابل ملاحظه کاهش دهند.  مذاکرات صلح افغانستان شنبه هفتۀ گذشته در دوحۀ قطر آغاز شد.  گروه‌های تماس هیئت‌های مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان در بارۀ طرزالعمل کاری مذاکرات به گونۀ کامل هنوز به توافق نرسیده اند. 

نادر نادری: روی حل موارد اختلافی میان حکومت و طالبان پیشرفت صورت گرفته است

نادر نادری: روی حل موارد اختلافی میان حکومت و طالبان پیشرفت صورت گرفته است

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

 نشست‌های اخیر گروه‌های تماس هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان زمینۀ توافق روی طرزالعمل کاری مذاکرات را مهیا ساخته است.   این نشست‌ها که از هفته گذشته به این‌سو در دوحه پایتخت قطر  ادامه دارند تازه‌ترین آن عصر دیروز یکشنبه برگزار شد و چندین ساعت را در برگرفت. نادر نادری عضو سرشناس هیئت حکومت در حساب توییتر خود از پیشرفت در این نشست خبر داده است.  آقای نادری بدون جزئیات بیشتر گفت که روی طرزالعمل کاری بحث شد و در زمینۀ  حل موارد اختلافی پیشرفت صورت گرفت. او افزود که طرزالعمل کاری مذاکرات به زودی نهایی خواهد شد. هر چند جانبین رسماً نگفته اند که کدام اصول و طرزالعمل‌ها در نشست‌های هفته گذشته مور بحث و مناقشه قرار گرفته است ولی فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی به رادیوآزادی گفت که اصول و طرزالعمل‌های کاری شامل ۲۲ مورد می‌شود از جمله مثلاً احترام به دیدگاه و حوصله مندی در برابر همدیگر و خودداری از مزاح در نشست‌ها.  در این میان، محمدنعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان و عضو هیئت مذاکره کنندۀ این گروه به رادیو آزادی گفت که روز یکشنبه نشست دایر شد و امیدوار است که روی طرزالعمل کاری توافق صورت گیرد: "تا هنوز در رابطه به طرزالعمل‌ها و اصول کاری و رفتاری نشست‌ها توافق کلی صورت نگرفته، بالای اکثریت نقاط توافق صورت گرفته، بعضی نقاط مانده، ما امیدوار هستیم که در نهایت یک تفاهم صورت بگیرد و بعداً به نشست‌های که در آن سر موضوعات اجندا بحث صورت می‌گیرد راه هموار شود."  در حالیکه نشست‌های گروه‌های تماس جانبین ادامه دارد حکومت افغانستان روی برقراری هرچه زودتر آتش‌بس تاکید می‌کند.  صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید آتش‌بس یا کاهش خشونت باید هر چه زودتر مورد بحث قرار گیرد: "انتظار ما این است که هرچه زودتر مسائل عمده مثل آتش‌بس و مثل قطع خشونت‌ها که برای مردم افغانستان مهم است مورد بحث قرار گیرد. بقدر کافی وقت ضایع شده، خشونت طالبان هنوز هم ادامه دارد. اگر آتش‌بس یکی از موضوعات جدی نباشد و طالبان از خشونت دست نکشند مردم افغانستان خدای ناخواسته به پروسۀ صلح ناامید می‌شوند."     هر چند آغاز گفت‌وگوی بین‌ افغانان متحدان بین المللی افغانستان را نیز امیدوار ساخته ولی آنها هم چون حکومت افغانستان روی برقراری هرچه زودتر آتش‌بس و قطع خونریزی تاکید می‌کنند.  دیبورا لاینز نماینده ملل متحد برای افغانستان گفته که کاهش سریع و بدون قید و شرط خشونت برای اعتماد سازی میان طرفین مهم است.

روز جهانی صلح؛ افغان‌ها در انتظار شنیدن خبر خوش از قطر

روز جهانی صلح؛ افغان‌ها در انتظار شنیدن خبر خوش از قطر

٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

 روز جهانی صلح امسال در حالی بزرگداشت می‌شود که بحران ویروس کرونا بر زندگی مردم در سراسر جهان سایه افگنده است. بیش از ۳۱ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و نزدیک به یک میلیون نفر بر اثر آن جان داده‌اند.   به این دلیل، آنتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد از همه‌ جوانب درگیر در سراسر جهان خواسته که در این روز آتش‌بس کنند و راهی برای نجات جان انسان‌ها باز کنند.   در افغانستان هم ده‌ها هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و این بیماری زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است. با این حال، با آغاز مذاکرات صلح امیدواری به برقراری صلح بیشتر شده است. ده روز پیش گفت‌وگوها میان حکومت افغانستان و طالبان در شهر دوحه، پایتخت قطر، آغاز شد.    اگرچه هنوز دو طرف بر سر موضوع و چهارچوب گفت‌وگوها بحث می‌کنند، اما برخی قربانیان جنگ انتظار دارند که این گفت‌وگوها زودتر به نتیجه برسد.    بادام گل از روستای "جودره" در ولسوالی "ده بالا" در ولایت ننگرهار پارسال هفت عضو خانواده‌اش را در حمله‌ای از دست داد. هرچند که مسئولیت آن رویداد را هنوز کسی به عهده نگرفته، اما بادام گل می‌گوید که بر سر خون قربانیان جنگ معامله نشود.    او در عین حال که آرزو دارد که در نتیجه گفت‌وگوهای صلح در قطر، تفنگ‌ها خاموش شوند، اما می‌گوید که عاملان کشته شدن مردم باید بخشوده نشوند: "از جنگ خسته شده‌ایم. کسانی که تفنگ دارند، بجای تفنگ باید قلم بگیرند و صلح کنند. باید از آدم‌کشی دست بکشند. طرف‌های درگیر جنگ باید به همدیگر دست برادری بدهند."    اما عطاءالرحمان صافی که پدرش را در جنگ از دست داده، می‌گوید: "به شرطی طالبان را می‌بخشید که صلح کنند."    حکومت افغانستان نیز به مناسبت روز جهانی صلح بار دیگر خواهان توقف جنگ شده است.    فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به رادیو آزادی گفت: "برای پیشبرد مذاکرات صلح نیاز است تا جنگ توقف یابد و مردم افغانستان به پروسه صلح باورمند شوند، امیدواری ما از جامعه جهانی هم به مناسبت روز جهانی صلح این است که کوشش کنند و حمایت کنند تا این پروسه به موفقیت برسد."    یکی از خواست‌های حکومت افغانستان از دیر زمانی به این‌سو این بوده است تا خشونت‌ها به پایان برسد و یا اینکه این خشونت‌ها کاهش یابد.    این خواست بار دیگر در مراسم گشایش گفت‌وگوهای صلح در قطر تکرار شد، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در این مراسم گفته بود که طالبان باید "آتش‌بس بشر دوستانه کنند."    اما طالبان تا هنوز آتش‌بس را نپذیرفته‌اند.    اگرچه یکی از تفاوت‌های روز جهانی صلح امسال با سال‌های دیگر در این است که امسال افغانستان وارد گفت‌وگوهای صلح شده، اما حکمت اعظمی معاون انستیتوت مطالعات صلح و خشونت به این باور است، تا زمانی که از جنگ کاسته نشود، مردم نسبت به پروسه صلح مطمئن نخواهند شد.    او گفت: "وقتی که روز جهانی صلح را تجلیل می‌کنیم باید از لحاظ امنیتی وضعیت بهتر باشد، افغان‌ها تا حال این روز را به شکل سمبولیک تجلیل می‌کنند، افغان‌ها باید احساس کنند که جنگ متوقف شده یا کاهش یافته."    نادر نادری عضو هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان که در قطر به سر می‌برد، به رادیو آزادی گفت که برای تامین "صلح با عزت" تلاش خواهد کرد. او بر حفظ ارزش‌ها در مذاکرات صلح تاکید کرد.​" از سویی هم زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان در حساب توییتر خود نوشته که  فرصت فعلی برای آمدن صلح در افغانستان"بی‌مانند" است.    به نوشته او، حمایت گستردۀ جهانی برای تفاهم سیاسی از طریق مذاکرات و صلح در افغانستان وجود دارد.    آقای خلیل‌زاد از اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل‌متحد هم استقبال کرده که در آن بر احترام به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تأکید شده‌است.   شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با پخش یک اعلامیه گفته که صلح پایدار در نتیجۀ گفت‌وگوهای جامع و همه شمول میان افغان‌ها و تحت رهبری افغان‌ها به دست می‌آید.   روز جهانی صلح در سال ۱۹۸۱ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید و در ۲۰۰۱ این روز را به عنوان روز بدون خشونت و آتش‌بس مشخص کرد. هدف از نامگذاری ۲۱ سپتمبر به عنوان روز جهانی صلح، قطع جنگ در این روز و تقویت آگاهی عمومی از صلح است.

دو سرباز پاکستانی در وزیرستان شمالی کشته شدند

دو سرباز پاکستانی در وزیرستان شمالی کشته شدند

١٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

اردوی پاکستان از کشته شدن دو سرباز  این کشور در درگیری در امتداد سرحد با افغانستان، خبر داد.  بخش مطبوعاتی اردو در اعلامیۀ که امروز یکشنبه منتشر کرده گفته که این سربازان در جریان عملیاتی با جنگجویان افراطی کشته شده اند که در وزیرستان شمالی راه اندازی شده است.  اردو در یک بیان دیگر از کشته شدن  ۴ جنگجوی افراطی در عملیات در ولسوالی اواران ایالت بلوچستان خبر داد.

اشرف غنی: مردم بامیان پاسدار جمهوریت و آینده‌نگر اند

اشرف غنی: مردم بامیان پاسدار جمهوریت و آینده‌نگر اند

١٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان صبح امروز یکشنبه (۳۰ سنبله)‌ وارد ولایت بامیان شد. او در گرهمآیی مردم بامیان سخنرانی کرد. خبرنگار محلی رادیو آزادی گفت که رئیس جمهور غنی در سخنرانی‌اش مردم بامیان را پاسدار جمهوریت و آینده نگر خواند. غنی گفت، حضور زنان در این ولایت در تمامی عرصه ها به ویژه در بخش صلح  خیلی پر رنگ است. او در ادامه سخنرانی خود نظام جمهوری را همه شمول و قابل قبول در سطح جهان خواند. به گفتۀ خبرنگار رادیو آزادی تعدادی از مردم بامیان در این گردهمایی از حکومت خواستند که یک میدان هوایی در این ولایت اعمار کند و صنعت گردشگری را توسعه دهد. بر اساس خبرنامۀ ارگ، هر دو معاون ریاست جمهوری و شمار دیگر از مقام‌ها با رئیس جمهور افغانستان در این سفر همراه استند.  

یوناما خواستار کاهش بدون قید و شرط خشونت‌ها در افغانستان شد

یوناما خواستار کاهش بدون قید و شرط خشونت‌ها در افغانستان شد

١٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

دیبرا لاینز نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، خواهان کاهش بدون قید و شرط و فوری خشونت‌ها در افغانستان شده است.  خانم لاینز این سخنان را در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان گفته است.  دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد( یوناما )در حساب توییترش به نقل از خانم دیبرا لاینز گفته که کاهش خشونت در جنگ میان حکومت و جنگجویان طالبان برای پروسه اعتماد سازی خیلی حیاتی و با اهمیت است.  او به رئیس شورای عالی مصالحه ملی اطمینان داد که سازمان ملل متحد در این مرحلۀ  مهم در کنار افغان‌ها است.  این در حالیست که تیم‌های مذاکره کنندۀ حکومت و طالبان پس از هشت روز گفت‌وگو هنوز هم سر طرزالعمل کاری برای آغاز مذاکرات به موافقه نرسیده اند.

'۱۷ جنگجوی گروه طالبان در میدان وردک کشته شدند'

'۱۷ جنگجوی گروه طالبان در میدان وردک کشته شدند'

١٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقام‌های محلی می‌گویند، در درگیری میان نیرو‌های امنیتی افغان و جنگجویان طالبان در میدان وردک ۱۷ شورشی کشته شده اند.  محب‌الله شریف زوی سخنگوی والی میدان وردک امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت، درگیری‌ها شام دیروز شنبه در ولسوالی چَک زمانی آغاز شد که نیرو‌های امنیتی افغان از منطقه عبور می‌کردند.  او گفت که نیرو‌های افغان به حمله متقابل پرداختند و در نتیجۀ ۱۷ شورشی طالبان کشته و ۲ تن دیگر آنها زخمی شدند.  به گفتۀ شریف زوی در این درگیری به نیرو‌های افغان آسیب نرسیده است.  طالبان هم تاکنون  به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

وزارت خارجه: حکومت در تلاش دستیابی صلح موفقیت‌آمیز به رهبری افغانستان است

وزارت خارجه: حکومت در تلاش دستیابی صلح موفقیت‌آمیز به رهبری افغانستان است

١٧ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت خارجه افغانستان گفته كه دولت این کشور به گونه کامل به صلح پایدار متعهد است و از راه گفت‌وگوهای صلح به رهبری افغانستان به دنبال دستیابی به این هدف است.  این وزارت در پاسخ به بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد که در ۱۸ سپتمبر پخش شده قدردانی کرده است.  سازمان ملل متحد در این اعلامیۀ که روز جمعه پخش شد، تأکید کرده که از آغاز گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان حمایت می‌کند.  سازمان ملل همچنین از گفت‌وگوهای صلح برای یافتن راه حل مسالمت‌آمیز جنگ افغانستان استقبال کرده و از همه طرف‌ها خواسته که خشونت را کاهش دهند و آتش‌بس کنند. گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه (۳۰ سنبله) به رادیو آزادی گفت که دولت افغانستان متعهد به برقراری صلح پایدار از طریق روند جامع صلح به رهبری افغانستان و متعلق به افغانها است که منجر به آتش‌بس پایدار و همه‌جانبه شود.  او افزود: "جمهوری اسلامی افغانستان و وزارت امور خارجه به اعضای شورای امنیت سازمان ملل اطمینان می‌دهند که دولت جمهوری افغانستان متعهد به صلح است و تمام تلاش خود را می‌کند تا روند صلح به رهبری افغانستان موفقیت‌آمیز باشد."  این وزارت افزوده که حکومت با شورای امنیت و شریکان بین‌المللی خود از طالبان خواستار حسن نیت، کاهش خشونت و ایجاد فضای اعتماد با توافق بر آتش‌بس بشردوستانه هستند.  زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز در حساب توییتر خود از اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال کرده و نوشته که: "حمایت گسترده بین‌المللی از تفاهم سیاسی و روند صلح در افغانستان از طریق مذاکرات وجود دارد."  آقای خلیل‌زاد آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان را فرصت بی‌پیشینه برای افغانستان خوانده است.     با وجود این امیدواری‌ها، اما هنوز گفت‌وگوی رسمی بین هیئت‌های حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز نشده است.    فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که طرف‌ها هنوز در حال بحث در باره تهیه چهارچوب مذاکرات هستند که باید پیش از آغاز گفت‌وگوهای رو در روی صلح تهیه شود.   موضوع اختلاف نظر دو طرف بر سر این طرز‌العمل نیز مطرح شده، اما هنوز موضوع‌های اصلی و دلایل دقیق اختلاف نظر مشخص نیست.  گروه طالبانو نیز به گونه رسمی در باره پیشرفت‌های پسین یا اختلاف‌ها در مذاکرات صلح ابراز نظر نکرده است.  عادله بهرام، رئیس حزب جمهوریخواه زنان افغانستان و مشاور سابق رئیس جمهور، گفته که برخی مسائل دشوار سبب تأخیر مذاکرات صلح افغانستان شده است:‌ "برخی موارد وجود دارد که برای دو طرف مذاکره‌ کننده پذیرفتنی نیست، اما زمان‌بر است. از هر دو طرف در مذاکرات باید کادرها بنشینند تا بتوانند از صحبت‌های خود دفاع کنند."  دو طرف توافق کردند که پیش از آغاز مذاکرات رو در روی صلح یک طرزالعمل تهیه کنند، اما با گذشت یک هفته از بحث‌ها روی این طرزالعمل دو طرف برای تهیه آن به توافق کامل نرسیده‌اند.  گروه تماس هر دو طرف گفته که اگر طرزالعمل روند مذاکره تکمیل شود، بحث در باره موضوع مذاکرات آغاز می‌شود.  جلسه افتتاحیه آغاز مذاکرات صلح بین افغان‌ها روز دوشنبه گذشته در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد. 

اشرف غنی: نظام جمهوری و دستاوردهای دو دهه اخیر باید حفظ شوند

اشرف غنی: نظام جمهوری و دستاوردهای دو دهه اخیر باید حفظ شوند

١٨ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سفری به ولایت مرکزی بامیان بر حفظ نظام جمهوری و دستاوردهای دو دهه اخیر تأکید کرد. آقای غنی در جمع مردم بامیان از مردم خواست که از روزند صلح و ارزش‌های دموکراتیک دو دهۀ اخیر حمایت کنند:‌ "جمهوریت متعلق به تمام مردم افغانستان است. اگر جمهوریت وجود نمی‌داشت، انکشاف متوازن وجود می‌داشت؟ شفافیت و حسابدهی وجود می‌داشت؟ من افتخار دارم که خود را خادم ملت می‌دانم. مردم افغانستان باید صدای خود را بلند کنند که چه نوع صلح می‌خواهند." امرالله صالح، معاون اول آقای غنی در این همایش با خوشبینی از مذاکرات صلح گفت که دیگر هرکز نظام امارت اسلامی مطابق الگوی طالبان در افغانستان پیاده نخواهد شد. او گروه طالبان را ناآگاه از وضعیت جامعه کنونی کشور خواند.   آقای صالح افزود که طالبان به این دلیل تن به آتش‌بس نمی‌دهند که می‌ترسند در میان جامعه منحل شوند: "در قسمت صلح هیچ تشویشی وجود ندارد؛ چون‌که طالبان [گروهی] بسیار کوچک هستند و می‌خواهند برای خود هویت بسازند. هم هویت زیر اسم طالبان کهنه شده و هم کلمه امارت. حجم دانش مردم به حدی بالا است که اگر طالبان یک روز تن به آتش‌بس بدهند، در داخل جامعه ذوب خواهند شد."  محمدسرور دانش معاون دوم آقای غنی در این سفر گفت که مردم بعد از بیست سال به مرحله آغاز مذاکرات مستقیم با گروه طالبان رسیده‌اند.   آقای دانش هم بر حفظ دموکراسی، آزادی بیان، انتخابات، حقوق بشر، حقوق زنان، مشارکت اقوام و حفظ ارزش‌های نظام اسلامی تأکید کرد. او افزود که مردم دیگر به قرن هفدهم بر نخواهند گشت:‌ "امروز در جریان صلح مسئله جمهوریت و امارت مطرح است. این تنها یک شعار و یک نام نیست، بلکه جمهوریت در حقیقت عصاره تمام دستآوردهایی است که مردم افغانستان در این ربع اول قرن بیست‌ویک به آن دست یافته است. ما نمی‌توانیم تمام دستآوردها را کنار بگذاریم و به قرن ۱۷ و ۱۸ برگردیم."  رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با هر دو معاونش با تأکید بر توسعه متوازن، تأمین حقوق زنان و کودکان، از شماری از پروژه‌های عمرانی دیدن می‌کند.