بازتاب نیوز

یک فرمانده  گروه طالبان با ۶ تن‌ از افرادش در زابل کشته شدند

یک فرمانده گروه طالبان با ۶ تن‌ از افرادش در زابل کشته شدند

٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقام‌های افغان از کشته شدن شش تن از طالبان مسلح با یک فرمانده این گروه در ولایت زابل خبر می‌دهند. خواجه یحیٰی علوی سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل به رادیو آزادی گفت که نیروهای افغان و شورشیان امروز (چهارشنبه ۲۰ حمل) درگیر شدند. وی گفت: "در ولسوالی «شاه جوی» ولایت زابل، شش تن از طالبان مسلح به‌شمول حیات‌الله یک سر گروپ‌شان کشته شده‌اند. یکی از قوماندان‌های مهم طالبان هم بازداشت شده‌است". علوی همچنان گفت که مقدار سلاح و مهمات طالبان هم به دست نیرو‌های اردوی ملی افتاده است. تا هنوز طالبان در این مورد تبصره ای نکرده‌اند. دو طرف جنگ معمولاً ادعا می‌کنند که بر یک‌دیگر تلفات وارد کرده‌اند.  باوجود تلاش‌های روان برای برقراری صلح در افغانستان، از میزان درگیری‌ها به‌طور چشم‌گیر کاسته نشده‌است.  

زندانیان پلچرخی در کابل، دست به اعتصاب غذایی زده‌اند

زندانیان پلچرخی در کابل، دست به اعتصاب غذایی زده‌اند

٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

شماری از زندانیان در زندان پلچرخی کابل، دست به اعتصاب غذایی زده‌اند. دو تن از این زندانیان به شرط افشا نشدن نام‌های شان، امروز(چهارشنبه، ۸ اپریل) به رادیو آزادی گفتند که مواد غذایی در زندان خیلی کم یا بی‌کیفیت است. آن‌ها همچنان می‌گویند که به‌خاطر ویروس کرونا خیلی در هراس به‌سر می‌برند و این که داکتران هم برای کمک در دسترس نیستند. زندانیان ادعا می‌کنند که فرمان رئیس جمهور اشرف غنی در مورد رهایی زندانیان به صورت درست تطبیق نشده، چیزی که آنان می‌گویند، خشمگین‌شان کرده‌است. به گفتۀ زندانیان، تا هنگامی که به وضعیت آن‌ها توجه نشود، به اعتصاب غذایی ادامه خواهند داد. اما وحیدالله زاهد رئیس حقوق اداره امور زندان‌ها به رادیو آزادی گفت که برای نظارت و حل مشکل زندانیان، برنامه‌های منظم دارند. اما خبر اعتصاب غذایی زندانیان در پلچرخی را، تائید یا رد نکرد. رئیس جمهور اشرف غنی، دو هفته پیش فرمان رهایی ۱۰ هزار زندانی را به‌خاطر نگرانی از شیوع ویروس کرونا صادر کرد. در این فرمان، زندانیان جرایم علیه امنیت ملی و تروریزم شامل نیستند.

وزارت داخله از شهروندان افغانستان خواسته که در خانه بمانند

وزارت داخله از شهروندان افغانستان خواسته که در خانه بمانند

٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

با افزایش موارد ویروس کرونا، وزارت داخلۀ افغانستان از تمامی شهروندان به ویژه باشندگان کابل خواسته که در خانه بمانند. در اعلامیۀ این وزارت امروز (چهارشنبه، ۸ اپریل) همچنان از مردم خواسته شده که از گشت وگذار در جاده‌ها، بازار‌ها و تفریح‌گاه‌ها جداً خودداری کنند. وزارت داخله همچنان گفته که به هدف اتخاذ گام‌های پیش‌گیرانه، محدودیت‌های بر گشت و گذار وضع شده بود و حالا نیاز به افزایش آن است. همچنان پولیس ملی دستور گرفته تا از کسانی که بدون کار فوری با موتر و یا پیاده در جاده‌ها می‌گردند، تحقیق کند. پیش از این وزارت امور داخله، جریمۀ نقدی معادل ۱۸ هزار افغانی را برای متخلفان اعلام کرده بود. در افغانستان در حال حاضر ۴۲۳ واقعۀ مثبت ویروس کرونا ثبت شده‌است. تعداد مبتلایان در هرات و سپس در کابل بیشتر از جاهای دیگر گزارش شده‌است.

انتقاد فعالان مدنی جوزجان از بی‌پروایی مقام‌های محلی در مبارزه با کرونا

انتقاد فعالان مدنی جوزجان از بی‌پروایی مقام‌های محلی در مبارزه با کرونا

٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

فعالان مدنی جوزجان از طریق صفحات اجتماعی فیس‌بوک، مسئولان محلی این ولایت را نسبت به ویروس کرونا به بی‌پروایی متهم می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که هرشب صدها جوان در محافل عروسی و پهلوانی شرکت می‌کنند و جلو بازی فوتبال در میدان‌های فوتسال شبرغان نیز گرفته نشده‌است. اما محمد صدیق فایز آمر تربیت بدنی و سپورت جوزجان چهارشنبه (۲۰ حمل) به رادیو آزادی گفت: "تا جایی که ما تمام قوانین و اصولی را که مطابق به همان ویروس کرونا می‌شود مراعات کردیم تا جوانان مابه این ویروس مبتلا نشوند. در حصه صلاحیت اداره خود تمام کلپ‌های ورزشی را بستیم ولی در بخش پهلوانی و میدان‌های فوتسال که شخصی هستند ما برای آن‌ها گفته نمی‌توانیم که شما در عروسی‌های‌تان پهلوانی نکنید". در جوزجان خیلی‌ها کوشش دارند تا از ترس ابتلا به ویروس کرونا در خانه بمانند، اما کسانی هم هستند که نسبت به این ویروس بی‌پروا اند. ویروس کرونا در ولایت‌های هم‌جوار جوزجان مانند بلخ، سرپل و فاریاب در حال گردش است. فعالان مدنی جوزجان می‌گویند که برای مقابله با این ویروس خطرناک نیاز است که مقام‌های محلی، جدی عمل کنند.

هشدار وزارت داخله برای باشندگان کابل

هشدار وزارت داخله برای باشندگان کابل

٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

در اخیر هفته دوم محدودیت گشت‌وگذار در کابل وزارت داخله به باشندگان کابل هشدار داد تا از خانه‌هایشان بیرون نشوند. اما هارون که تنها نان‌آور فامیل شش نفری‌اش است می‌گوید جز این‌که کار کند و نفقه تهیه کند دیگر چاره‌ی ندارد. بیشتر از لیمه هادی

وزارت صحت یک شفاخانه خصوصی را مسدود کرد

وزارت صحت یک شفاخانه خصوصی را مسدود کرد

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت صحت عامه افغانستان یک شفاخانه خصوصی را به دلیل مبتلا شدن شماری از کارمندانش به ویروس کرونا مسدود کرده است. وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که بیش از شش درصد کارمندان این شفاخانه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این تصمیم پس از مرگ یک داکتر شفاخانه خصوصی امیری به دلیل ابتلا به این بیماری در کابل اتخاذ شده است. وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که ۶.۲۵ درصد کارمندان شفاخانه خصوصی امیری به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. دو روز پیش داکتر حنیف‌الله حنیف، داکتر این شفاخانه در اثر ابتلا به این بیماری درگذشت. وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت این شفاخانه تا زمانی که تمام کارمندان آن آزمایش نشده، مسدود خواهد بود. آقای مایار افزود: "با شیوع ویروس کرونا در شهر کابل و ثبت واقعات مثبت در شفاخانه امیری کمپلکس، احتمال مصاب شدن پرسونل صحی به ویروس کرونا متصور می‌باشد. بنابراین به‌خاطر حفظ مصونیت پرسونل و همچنین جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس در جامعه، هدایت داده می‌شود الی تکمیل معاینات مسئولین و سایر پرسونل صحی، اداری و خدماتی شفاخانه، تمام فعالیت‌های این شفاخانه متوقف و از عرضه خدمات صحی جداً جلوگیر گردد." وزارت صحت عامه می‌گوید بیشتر کارمندان این شفاخانه به این دلیل به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که بیماری کووید- ۱۹ را تست می‌کردند. اما میرویس امینی، رئیس شفاخانه امیری می‌گوید این شفاخانه بیماران مبتلا به ویروس کرونا را تست نمی‌کرد. آقای امینی افزود: "ما یک ماه قبل از طریق فیسبوک اعلام کردیم که تست کرونا انجام می‌دهیم. فردای آن روز تیم وزارت صحت عامه آمد و تمام کیت‌های ما را مهر و لاک کرد که پیش ما است." آقای امینی در مورد کارمندان این شفاخانه گفت که از کارمندان این شفاخانه نمونه‌گیری شده، اما نتایج آن تا حال مشخص نیست. او اما تأیید می‌کند که تست کرونای داکتر حنیف مثبت بود، اما او در قرنطینه بود. پیش از این وزارت صحت عامه افغانستان شفاخانه‌ها و آزمایشگاه‌های خصوصی را از تست تشخیص ویروس کرونا منع کرده بود. به گفته منابع وزارت صحت عامه، تا کنون ۴۲۳ تن در افغانستان به این ویروس مبتلا شده و ۱۴ تن جان باخته‌اند.    

تلاش‌های صلح تحت شعاع ناامنی‌ها در ولایت تخار

تلاش‌های صلح تحت شعاع ناامنی‌ها در ولایت تخار

٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

هم‎زمان با تقویت احتمال آغاز گفتگوهای صلح در افغانستان، منابع محلی در شمال این کشور از تشدید حملات گروه طالبان خبر داده‌اند. به گفته این منابع، گروه طالبان در چندین ولایت شمال‌شرقی از جمله کندز، تخار و بدخشان حملات خود را شدت بخشیده است.

ایران برای مبارزه با ویروس کرونا از صندوق بین‌المللی پول درخواست قرضه کرد

ایران برای مبارزه با ویروس کرونا از صندوق بین‌المللی پول درخواست قرضه کرد

٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران از صندوق بین‌المللی پول خواسته که برای مبارزۀ کشورش با ویروس کرونا، به تهران چند میلیارد دالر قرضه دهد. روحانی در سخنرانی تلویزیونی‌اش در کابینۀ ایران امروز (چهارشنبه، ۲۰ حمل) گفت که این کشور عضو صندوق بین‌المللی پول است و هیچ تبعیضی نباید در قرضه‌دهی وجود داشته باشد. ماۀ گذشته، بانک مرکزی ایران خواهان قرضۀ پنج میلیارد دالری از صندوق بین‌المللی پول برای مبارزه با ویروس کرونا شده بود. در شرق میانه، ایران بیش از دیگران از ویروس کرونا آسیب دیده‌است. بر اساس آمار رسمی وزارت صحت ایران تا دیروز (سه شنبه، ۱۹ حمل) بیش از ۶۲هزار و ۵۰۰ تن در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و اضافه از ۳،۸۰۰ تن هم در ایران جان داده‌اند.

قربانیان ویروس کرونا در نیویارک بیشتر از حملات ۱۱ سپتامبر شد

قربانیان ویروس کرونا در نیویارک بیشتر از حملات ۱۱ سپتامبر شد

٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

شمار قربانیان ویروس کرونا در شهر نیویارک امریکا، به چهار هزار تن رسید. این آمار، حدود یک هزار افزایش نسبت به حمله‌های ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ را نشان می‌دهد. با بیش از ۱۴۰ هزار مبتلا، شمار کسانی که تنها در نیویارک با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، بیشتر از هر کشور دیگر است. اندرو کومو والی نیویارک روز (دوشنبه، ۶ اپریل) گفته بود که حالا بستری کردن مبتلایان ویروس کرونا کمتر شده اما شمار مرگ و میر افزایش یافته است. به گزارش پوهنتون جان هاپکینز امریکا، حدود ۴۰۰ هزار تن در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. نزدیک به ۱۳ هزار تن هم در نتیجۀ این ویروس جان داده‌اند. بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن پس از ابتلا به ویروس کرونا در امریکا دوباره صحت‌یاب شده‌اند.

قول اردوی اتل از کشته شدن ۶ طالب در کندهار خبر می‌دهد

قول اردوی اتل از کشته شدن ۶ طالب در کندهار خبر می‌دهد

٧ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

قول اردوی ۲۰۵ اتل از کشته شدن شش طالب در ولایت کندهار خبر می‌دهد. خواجه یحیٰی علوی سخنگوی این قول اردو امروز (چهارشنبه، ۸ اپریل) به رادیو آزادی گفت، این تلفات در نتیجۀ حمله‌های هوایی و زمینی نیرو‌های افغان در ولسوالی‌های "میان‌شین" و "معروف" به طالبان وارد شده‌است.  آقای علوی افزود: "نیروهای افغان در چارچوب حالت دفاعی فعال، توسط حمله‌های هوایی پنج تن از طالبان را کشتند و یک تن دیگر‌شان هم زخم برداشت". به گفتۀ علوی، شماری از جنجگویان گروه طالبان که می‌خواستند بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی معروف حمله کنند، از سوی نیرو‌های امنیتی عقب زده شدند. یک شورشی در این رویداد کشته شده‌است. طالبان تا هنوز در این مورد تبصره ای نکرده‌اند. دو طرف جنگ معمولاً ادعا می‌کنند که بر یک‌دیگر تلفات وارد کرده‌اند.  باوجود تلاش‌های روان برای برقراری صلح در افغانستان، از میزان درگیری‌ها به‌طور چشم‌گیر کاسته نشده‌است.

شرکت برشنا: برق وارداتی ازبیکستان به کابل وصل شد

شرکت برشنا: برق وارداتی ازبیکستان به کابل وصل شد

٧ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

شرکت برق برشنا، از دوباره فعال شدن پایۀ برق در منطقۀ دند شهاب‌الدین ولایت بغلان خبر می‌دهد. در خبرنامۀ امروز چهارشنبه (۲۰ حمل) شرکت برشنا آمده که حالا برق از طریق این پایه به کابل و سایر ولایت‌ها وصل شده‌است. جریان برق وارداتی ازبیکستان به روز پنج‌شنبه گذشته در نتیجۀ برخورد مسلحانه در ولایت بغلان قطع شده بود. اما یکی از پایه‌هایی که در منطقۀ دند شهاب‌الدین بغلان پارسال تخریب شده بود، هم به گفتۀ شرکت برشنا دوباره فعال شده‌است. این شرکت همچنان از رفع عارضۀ فنی در توربین شماره یک بند برق ماهیپر خبر می‌دهد. در خبرنامه گفته شده که تولید برق از این توربین هم آغاز شده‌است. بسیاری ولایت‌های افغانستان از جمله شهر کابل، به برق وارداتی ازبیکستان متکی هستند اما درگیری‌های مسلحانه، هر از چند گاهی، باعث قطع جریان برق پایتخت می‌شود. مقام‌های شرکت برشنا در ۱۵ حمل گفتند که طالبان هفتۀ گذشته اجازه وصل کردن برق ازبیکستان به کابل را ندادند.

صدراعظم بریتانیا دومین شب را در بخش مراقبت‌های ویژه سپری کرد

صدراعظم بریتانیا دومین شب را در بخش مراقبت‌های ویژه سپری کرد

٧ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

صدراعظم بریتانیا که به ویروس کرونا مبتلا است، دومین شب را در بخش مراقبت‌های جدی یک شفاخانه در لندن سپری کرد. بوریس جانسن مقام ارشد سیاسی یک کشور است که به این ویروس مبتلا شده‌است. سخنگوی آقای جانسن می‌گوید که وضعیت صحی صدراعظم با ثبات است اما برای این در بخش مراقبت‌های جدی نگهداری می‌شود که وضعیت او هر لحظه تحت کنترول باشد. برخی صلاحیت‌های حکومت، به دومینیک راب وزیر خارجۀ بریتانیا سپرده شده‌است. راب گفته که باور دارد، بوریس جانسون در مبارزه با ویروس کرونا پیروز می‌شود زیرا به گفتۀ راب، جانسون یک مبارز است.