بازتاب نیوز

رانندۀ ریکشا که در پاکستان خودش را آتش زد، وفات کرد

رانندۀ ریکشا که در پاکستان خودش را آتش زد، وفات کرد

١ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

یک راننده ریکشا که به رسم اعتراض در برابر اخاذی‌های پولیس خودش را در شهر کراچی در پاکستان آتش زده بود، وفات کرد. مقامات محلی می‌گویند، این راننده که محمد خالد نام داشت، دو روز بعد از آن که خودش را در نزدیک یک استیشن پولیس در شهر کراچی آتش زد در اثر جراحات واردۀ ناشی از سوخته گی، جانش را از دست داد. بر اساس گزارش‌ها محمد خالد نخواسته بود به یک پولیس ترافیک پاکستان رشوت دهد، پولیس در عکس‌العمل او را به مبلغی جریمه کرد که یک چهارم عایدات روزانۀ محمد خالد محسوب می‌شد. بعد از این رویداد، امیر احمد شیخ رئیس پولیس شهر کراچی از این راننده ریکشا در شفاخانه عیادت کرد و با تعلیق وظیفه پولیس ترافیک متهم، دستور تحقیقات را در مورد این قضیه صادر کرد.  امیر احمد شیخ هم‌چنان دستور داده‌است که بعد از این راننده‌های ریکشا به خاطر تخلفات ترافیکی، مبالغ هنگفت جریمه نشوند.

صیاد: به کارمندانی که در روز رأی‌دهی غفلت کرده‌اند جزا داده می‌شود

صیاد: به کارمندانی که در روز رأی‌دهی غفلت کرده‌اند جزا داده می‌شود

١ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، به همه کارمندانی جزا داده می‌شود که در روز رأی‌دهی در وظایف‌شان غفلت کرده‌اند. به گفته این کمسیون به منظور بررسی مشکلات تخنیکی در روز انتخابات، یک هیئت گماشته شده‌است که بعد از تحقیق همه جانبه برای کسانی‌که در وظایف‌شان غفلت کرده‌اند، جزا داده خواهد شد. گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ناوقت امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت، بدون شمارش رأی‌های روز یکشنبه، حدود چهار میلیون تن در افغانستان رأی داده‌اند که ۶۷ درصد آن‌ها مردان و ۳۳ درصد آن‌ها زنان اند. به گفته آقای صیاد، مراکزی به دقت بررسی خواهند شد که ادعای تقلب در آن‌ها وجود دارد، همه رأی‌های باطل اعلان خواهد شد که با تقلب به صندوق‌های رأی‌دهی ریخته شده‌اند. گلاجان عبدالبدیع صیاد تعهد کرد که با رأی پاک، افراد پاک به ولسی جرگه افغانستان انتخاب خواهند شد. بر اساس معلومات رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، از همه ولسوالی‌ها صندوق‌ها به ولایات انتقال داده شده و شمارش آرا در دفاتر ولایتی آغاز شده‌است.

واشنگتن: روسیه یک راکت هسته یی جدید میان بُرد تولید کرده است

واشنگتن: روسیه یک راکت هسته یی جدید میان بُرد تولید کرده است

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

جان بولتن، مشاور امنیت ملی امریکا اتهام های روسیه را رد کرده است که گویا امریکا در تلاش برای باج گیری از مسکو است.   این اظهارات در حالی صورت گرفته است که واشنگتن میگوید، روسیه یک راکت هسته یی جدید میان بُرد را تولید کرده است.   بر اساس گزارش ها، بولتن پس از مذاکرات با سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه ناوقت دیروز دوشنبه در این مورد تبصره کرد. دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا سه روز پیش اعلام کرد که تصمیم دارد از توافقنامۀ سال ۱۹۸۷ منع گسترش راکت های هسته یی با بُرد متوسط بیرون شود. ترمپ افزوده است که روسیه بارها این پیمان را نقض کرده است.

در بخش های از ولایت بلخ عملیات تصفیوی راه اندازی می‌شود

در بخش های از ولایت بلخ عملیات تصفیوی راه اندازی می‌شود

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

انتظار می رود عملیات نیروهای امنیتی در بخش های از ولایت بلخ امروز سه شنبه آغاز شود.     جنرال محمد اکرم سامع قوماندان امنیه بلخ در صحبت با رادیو آزادی در این مورد توضیحات بیشتر داد: "ما یک جلسۀ امنیتی قوی داشتیم. بخیر تکرار عملیات های ما آغاز می شود و امیدوار هستیم تهدیدهای امنیتی را ازبین ببرد."   بر اساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی در محل، چاربوک، چمتال و دولت آباد از ولسوالی های ناامن بلخ پنداشته می شوند. در ادامۀ ناامنی ها در بلخ، قوماندانی امنیۀ این ولایت به تازه گی اجساد چهار تن را از یک مسجد پیدا کرد. به گفتۀ مقام های محلی بلخ، این چهار نفر به عنوان ناظران انتخابات کار می کردند.

Baztab News is a web based service to Aggregate news articles

حکومت تُرکیه تحقیقات در مورد جمال خاشقجی را وسعت داده است

حکومت تُرکیه تحقیقات در مورد جمال خاشقجی را وسعت داده است

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

حکومت ترکیه دیروز دوشنبه تحقیقاتش را در مورد قضیۀ قتل جمال خاشقجی خبرنگار عربستان سعودی وسیع تر ساخت.   حکومت عربستان به روز شنبه تائید کرد که این خبرنگار در داخل قنسولگری این کشور در شهر استانبول در نتیجۀ یک درگیری سهواً کشته شده است. خبرگزاری انادولوی ترکیه گزارش داده است که سارنوالان ترکیه دیروز پنج تن را که گفته می شود کارمندان قنسولگری عربستان در استانبول اند، مورد بازجویی قرار دادند. بر اساس گزارش ها، دیروز در مجموع از بیش از ۲۰ شاهد عینی که خارجی ها و تُرک ها هستند در پیوند به این قضیه بازجویی صورت گرفت. خاشقجی ۵۹ ساله در دوی آکتوبر وارد قنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد، اما دیگر از قنسولگری بیرون نشد. عربستان گفته است که در پیوند به قتل خاشقجی ۱۸ تن بازداشت شده اند.

روسیه علیه برخی شرکت‌های اوکراینی اقدامات اقتصادی انجام می‌دهد

روسیه علیه برخی شرکت‌های اوکراینی اقدامات اقتصادی انجام می‌دهد

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه فرمانی را امضا کرده است که بر اساس آن اقدامات خاص اقتصادی علیه برخی شرکت ها و شهروندان اوکرایین صورت می گیرد.   در فرمان آمده است که این اقدامات در پاسخ به "اعمال غیر دوستانۀ" اوکرایین در برابر شهروندان و شرکت های روسیه انجام می شود. در این فرمان که دیروز دوشنبه روی صفحۀ انترنیت کرملین منتشر شد، پوتین دستور ترتیب فهرستی از شرکت ها و افراد اوکراینی را داده است که هدف تحریم های اقتصادی روسیه قرار می‌گیرند. در فرمان همچنان به حکومت روسیه دستور داده شده است تا تحریم ها را مشخص بسازد. در فرمان پوتین آمده است که اگر اوکرایین محدودیت های را که بالای شرکت ها و شهروندان روسی وضع کرده، دور سازد، فرمان لغو خواهد شد. کیف مانند ایالات متحدۀ امریکا و اتحادیه اروپا در پاسخ به الحاق شبه جزیرۀ کریمیا در مارچ ۲۰۱۴ به روسیه و حمایت این کشور از جدایی طلبان مسلح در شرق اوکرایین، بالای سرمایه گذاران و شرکت های روسی تحریم وضع کرده است.

در مورد کشته شدن پنج فرد ملکی در ننگرهار تحقیق می‌شود

در مورد کشته شدن پنج فرد ملکی در ننگرهار تحقیق می‌شود

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقامهای ولایت ننگرهار از آغاز تحقیقات در مورد ادعای کشته شدن پنج غیرنظامی در این ولایت خبر داده اند.   شماری از باشنده های ولسوالی سُرخرود این ولایت گفته اند که در عملیات نیروهای امنیتی در این ولسوالی به غیرنظامیان تلفات وارد شده است.  عطا الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار در صحبت با رادیو ازادی در مورد چنین گفت: "هنوز روشن نیست و این را تحقیقات روشن خواهد ساخت. ولی ما به سخنان مردم زیاد باور داریم اما این باید روشن شود و گام های قانونی برداشته شود، بنابرین ما تحقیقات همه جانبه را انجام میدهیم و سپس نتایج آن را در دیدار با مردم شریک خواهیم کرد." آقای خوگیانی افزود که در عملیات اوایل یکشنبه نیروهای خاص امنیت ملی در منطقۀ بالا باغ ولسوالی سُرخرود به شمول مسئول استخبارات طالبان در این ولسوالی، پنج مقام محلی این گروه کشته شده اند. او گفت که نتایج تحقیقات در مورد ادعای کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات به زودی اعلام خواهد شد.

یک سرباز ناتو در ولایت هرات کشته شده است

یک سرباز ناتو در ولایت هرات کشته شده است

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

ناتو از کشته شدن یک سرباز و زخم برداشتن دو سرباز دیگرش در ولایت هرات خبر داده است.   این رویداد دیروز دوشنبه رخ داد. هویت این سربازان تا هنوز اعلام نشده است. ناتو گفته است که گزارشهای ابتدایی نشان می دهد که یک عضو نیروهای امنیتی افغان بر نیروهای ناتو آتش گشوده است. قاری یوسف احمدی که خودش را سخنگوی طالبان معرفی می کند، در یک اعلامیه گفته است که این حمله را وحید الله ننگرهاری یکی از افراد این گروه انجام داده است. ولایت قندهار نیز به روز پنجشنبه گذشته شاهد رویداد مشابه بود. یک تن که به گفتۀ مقام های افغان محافظ والی قندهار بود در پایان یک نشست امنیتی دست به تیراندازی زد که در نتیجه جنرال عبدالرازق قوماندان امنیۀ قندهار و جنرال عبدالمومن حسین خیل رئیس امنیت ملی این ولایت جان دادند. وزارت دفاع امریکا گفته است که در این رویداد جیفری سمایلی یک جنرال امریکایی هم زخمی شده است. مسئولیت رویداد پنجشنبه را نیز گروه طالبان به عهده گرفته است.

منبع: یک سرباز افغان در هرات یک سرباز امریکایی را کشته است

منبع: یک سرباز افغان در هرات یک سرباز امریکایی را کشته است

١٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

یک منبع پولیس در ولسوالی شیندند ولایت هرات می‌گوید که یک سرباز کماندوی افغان در میدان هوایی ولسوالی شیندند بالای سه سرباز امریکایی شلیک کرده است. او به رادیو آزادی گفت در این رویداد یک سرباز خارجی کشته شده و دو تن دیگر زخمی شده اند. او میگوید تاکنون انگیزه اصلی این حادثه روشن نیست. یک منبع دیگر که نخواست آن فاش شود گفت عامل این رویداد گرفتار شده و ذریعه طیاره هلیکوپتر به مکان دیگری منتقل شده است. این حادثه حدود یک ساعت قبل در میدان هوایی شیندند صورت گرفته است.

ستودیوی آزادی - خبرهای مهم جهان

ستودیوی آزادی - خبرهای مهم جهان

١٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

یافته های تازه در مورد کشته شدن جنرال عبدالرازق در قندهار، ادامه تحقیق در باره قتل جمال خاشقجی در استانبول، مراسم عجیب برای مرُده ها در مکسیکو. این خبر های و تازه های روز در ستودیوی آزادی. این مجموعه خبری را ساعت هفت شام از تلویزیون پیشگام ببینید.