بازتاب نیوز

نظرباییف برای دیدار پوتین و زلنسکی زمینه سازی می‌کند

نظرباییف برای دیدار پوتین و زلنسکی زمینه سازی می‌کند

٤١ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

نورسلطان نظرباییف رئیس جمهور پیشین قزاقستان می‌گوید برای فراهم سازی دیدار رو در رو میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و همتای اوکراینی‌اش ولادیمیر زلنسکی کار می‌کند. نظرباییف امروز سه‌شنبه در جریان یک کنفرانس در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان گفت، زلنسکی توافق کرده است در چنین ملاقات در سوچی شرکت کند و به پوتین هم احوال داده شده است. روابط میان روسیه و اوکراین بعد از آن تیره بوده است که روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمیا را با خاک خود الحاق کرد و همچنان از جدایی طلبان در شرق اوکراین حمایت می‌کند. نظرباییف گفت، اگر دو رهبر خواهان ملاقات در یک محل سوم و بیطرف باشند، قزاقستان به حیث گزینه به آنها پیشنهاد شده است.

نامه یوناما و پاسخ عضو کمیسیون انتخابات افغانستان

نامه یوناما و پاسخ عضو کمیسیون انتخابات افغانستان

٤١ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

اخیراً دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد در افغانستان، "یوناما" در نامه‌ای به رئیس کمیسیون انتخابات، نوشت که محمد عبدالله، عضو این کمیسیون یکی از مسئولان دارالانشای کمیسیون را به "مرگ" تهدید کرده‌است.

در یک حادثه ترافیکی در بغلان ۱۷ تن کشته شدند

در یک حادثه ترافیکی در بغلان ۱۷ تن کشته شدند

٤١ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

در اثر واژگون شدن یک موتر مسافربری نوع فلاینک کوچ در ولسوالی خوست ولایت بغلان ۱۷ تن به شمول زنان و کودکان جان باختند و شش تن دیگر زخمی شدند. لطف الله هاتف ولسوال خوست به رادیو آزادی گفت این حادثه صبح امروز سه‌شنبه زمانی رخ داد که این موتر راهی پلخمری بود و در کوتل پلفی این ولسوالی از جاده منحرف و دچار حادثه شد. کوتل صعب العبور پلفی ولسوالی خوست از جمله خطرناک‌ترین راه‌های مواصلاتی در بغلان می‌باشد که همه ساله در چنین وقایعی مسافرین زیاد کشته و زخمی می‌شوند.

سفیر امریکا در کابل از رهایی ۳ زندانی طالبان حمایت کرد

سفیر امریکا در کابل از رهایی ۳ زندانی طالبان حمایت کرد

٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

سفارت امریکا در کابل از رهایی سه زندانی طالبان استقبال کرد. جان بس سفیر امریکا در کابل در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که از این اقدام رئیس جمهور غنی حمایت می‌کند و امیدوار است که این کار سبب برداشتن گام‌هایی از سوی طالبان شود. آقای بس افزود: "ایالات متحده امریکا از این تصمیم شجاعانۀ رئیس جمهور غنی برای رهایی سه زندانی طالبان به حیث یک حرکت انسانی حمایت می‌کند. این کار به پایان وضعیت جنگی کنونی کمک خواهد کرد." آقای بس می‌افزاید که این آخرین اقدام شجاعانه‌ای است که رئیس جمهور و حکومت افغانستان برای برآورده ساختن خواست افغان‌ها برای صلح در این راستا برداشته اند. آقای بس همچنان می‌گوید که امیدوار است طالبان این اقدام را با "اقدامات انسانی‌شان" و رهایی شماری از زندانیان نیروهای افغان و گروگان‌های غربی پاسخ دهند. پیشتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت که تصمیم گرفته است انس حقانی را با دو عضو ارشد گروه طالبان به صورت "مشروط" از زندان بگرام آزاد کند. آقای غنی امروز سه‌شنبه (۲۱ عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت که این تصمیم در مشوره با شرکای بین‌المللی به ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای مذاکرات رو در رو جهت دستیابی به صلح و ثبات گرفته شده‌است. آقای غنی می‌گوید: "حاجی ملی خان فرزند والی خان، عبدالرشید فرزند محمد و انس فرزند جلال‌الدین را که در زندان بگرام بودند به گونۀ مشروط رها می‌کنیم." رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد که آزادی این سه عضو ارشد شبکه حقانی باعث تشدید حملات آنچه که او "دشمن" خواند، نخواهد شد. اگرچه آقای غنی به صورت مستقیم اشاره نکرد، اما یادآور شد که گروه طالبان دو استاد پوهنتون امریکایی را آزاد خواهند کرد.

Baztab News is a web based service to Aggregate news articles

ترمپ متن مکالمه تلفونی خود با زلنسی را نشر می‌کند

ترمپ متن مکالمه تلفونی خود با زلنسی را نشر می‌کند

٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

رئیس جمهوری امریکا می‌گوید متن مکالمۀ تلفونی نخست خود با رئیس جمهوری اوکراین را تا پایان این هفته نشر می‌کند. این مکالمه بتاریخ ۲۱ اپریل هنگامی‌که ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور انتخاب شد صورت گرفته است. دونالد ترمپ در پیام توییتر دیروز خود نوشت: "به خاطری که شفاف‌ترین رئیس جمهور در تاریخ باشم من در این هفته متن اولین و مهمترین مکالمه تلفونی خود با رئیس جمهور زلنسکی را نشر می‌کنم." دونالد ترمپ این مطلب را در حالی اعلان می‌کند که قرار است دموکراتان فردا در کانگرس ضمن تحقیقات خود برای استیضاح ترمپ به نشست‌های استماع علنی رو آورند. یک مکالمه تلفونی ترمپ با زلنسکی که بتاریخ ۲۵ جولای صورت گرفته در محور این تحقیقات قرار دارد. دموکراتان بررسی می‌کنند که آیا ترمپ بخاطر تحقیقات در بارۀ یک رقیب سیاسی خود رئیس جمهور اوکراین را زیر فشار قرار داده است یا نه.

'یک هزار کارگر افغان به امارات فرستاده می‌شوند'

'یک هزار کارگر افغان به امارات فرستاده می‌شوند'

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

قرار است وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان در آینده نزدیک یک هزار کارگر را به امارات متحده عربی بفرستد. عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که وزارت کار و امور اجتماعی تلاش دارد تا با کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه نیز در بخش اعزام کارگر تفاهمنامه‌هایی امضا کند. در حال حاضر ۲ میلیون تن در افغانستان بیکار اند یا کار ثابت ندارند. و به اساس معلومات وزارت کار و امور اجتماعی سالانه حدود چهارصد هزار نیروی جوان وارد بازار کار می‌شوند.  

'حدود ۲۲ هزار تُن سیب در پکتیا در خطر فرسوده شدن قرار دارد'

'حدود ۲۲ هزار تُن سیب در پکتیا در خطر فرسوده شدن قرار دارد'

٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت پکتیا می‌گوید که حدود ۲۲ هزار تُن سیب در این ولایت در خطر فرسوده شدن قرار دارد. نصیر عالمیار می‌گوید که به دلیل وضع شدن تعرفه بلند از سوی پاکستان، تاجران حاضر به صادر کردن سیب به این کشور نیستند. او گفت: "هر زمانی که حاصلات ما در افغانستان برداشت می‌شود، ما نمی‌توانیم تا آن را به زمان معین آن به پاکستان صادر کنیم. تا اکنون یک لاری سیب هم از طریق دند پتان ولایت پکتیا صادر نشده است." وی همچنان گفت که ارزش یک سیر سیب در بازار پکتیا ۱۰۰ تا ۱۲۰ افغانی است که این امر زیان هنگفتی را به باغداران وارد کرده است. اما وزارت تجارت افغانستان می‌گوید که امروز باراز محصولات افغانستان تنها پاکستان نبوده و تاجران می‌توانند از طریق دهلیزهای هوایی اموال خود را به چندین کشور دیگر صادر کنند. جواد دبیر، رئیس اطلاعات عامه این وزارت گفت: "ما امروز کشورهای مختلف مانند کشورهای اروپا و عربی، چین، هند، کشورهای آسیای میانه، روسیه و بازارهای متعددی را داریم که پاکستان  فیصدی کمی در برابر آنان دارد." اما رئیس اتاق تجارت و صنایع پکتیا می‌گوید که تاجران بنابر سنگین بودن هزینه صادرات از طریق دهلیز هوایی بیشتر به صادرات از این طریق دل خوش نمی‌کنند.

مقام‌های هانگ‌کانک:‌ وضعیت صحی دو معترض وخیم است

مقام‌های هانگ‌کانک:‌ وضعیت صحی دو معترض وخیم است

٨ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقام‌ها در هانگ‌کانگ می‌گویند، وضعیت صحی دو مظاهره چی طرفدار دموکراسی که در زد و خورد میان نیروهای پولیس و مظاهره کنندگان زخمی شده بودند، وخیم گزارش شده است.  یک معترض دیروز از سوی پولیس مورد تیراندازی قرارگرفت و به فرد دیگر که طرفدار پکن بود پس از بحث با مظاهره کنندگان آتش زده شد.  این ۲۴ هفته می‌شود که تظاهرات در هانگ‌کانگ آغاز شده است.  معترضان خواهان تقویت دموکراسی و حسابدهی پولیس هستند.  یک مقام چین، معترضان را دشمن مردم خوانده است.  یک مقام بلند رتبه امریکایی می‌گوید، ایالات متحده این گونه فشارهای مرگبار را محکوم می‌کند و از پولیس و معترضان می‌خواهد که وضعیت را به حالت عادی برگردانند.  

'عملیات نظامی برای تصرف ولسوالی درزاب جوزجان آغاز شده‌است'

'عملیات نظامی برای تصرف ولسوالی درزاب جوزجان آغاز شده‌است'

٨ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

ولسوالی درزآب جوزجان، چهل روز پیش به دست طالبان سقوط کرد. شورشیان طالب با تصرف مرکز این ولسوالی نیروهای امنیتی و پولیس افغان را مجبور ساختند تا سه، چهار کیلومتر دورتر از ولسوالی عقب نشینی کنند.

تیم کریکت افغانستان با ویست اندیز ۴ بازی انجام می‌دهد

تیم کریکت افغانستان با ویست اندیز ۴ بازی انجام می‌دهد

٨ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقام های کریکت بورد افغانستان می‌گویند، تیم ملی کریکت افغانستان تا اخیر این ماه سه بازی بیست آووره و یک بازی تست را با تیم کریکت ویست اندیز، در پیش دارد. پیش از این، به سلسلۀ این بازی ها تیم کریکت افغانستان سه مسابقۀ پنجاه آووره را به تیم ویست اندیز واگذار کرده است. فرید هوتک مسئول مطبوعاتی کریکت بورد افغانستان دیروز به رادیو آزادی گفت، مسابقات بیست آووره روز پنجشنبه آغاز و تا روز دوشنبه دوام می‌کند. او افزود: "ما آروز داریم که تیم ما در مسابقات بعدی که سه مسابقه بیست آووره و یک مسابقۀ تیست است، بتواند نتیجۀ خوب داشته باشد." او گفت که تیم کریکت افغانستان برای این مسابقات آمادگی خوب دارد. تیم کریکت افغانستان این بازی ها را در استدیوم ورزشی "ایکانا" در شهر "لکناهو" هند میزبانی می‌کند. به گفتۀ کریکت بورد افغانستان بازی تست با ویست اندیز به تاریخ ۲۷ ماه نوامبر برگزار خواهد شد. تیم کریکت ویست اندیز از جمله ده تیم برتر جهان به شمار می‌رود.

چهار تظاهر کننده در عراق کشته شدند

چهار تظاهر کننده در عراق کشته شدند

٨ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

گروه ناظران حقوق بشر عراق می‌گوید، از آغاز زد و خورد‌های تازه میان نیروهای امنیتی و مظاهره کنندگان در عراق، ۴ مظاهره کننده کشته و ۱۳۰ تن دیگر زخمی شدند. درگیری‌ها دوشنبه شب در مقابل اداره معارف عراق رخ داد و نیرو‌های امنیتی در برابر معترضان از گاز اشک آور کار گرفتند. نهاد حقوق بشر عراق ادارۀ نیمه رسمی این کشور به حساب می‌رود که از شمار تلفات در تظاهرات عراق خبر می‌دهد. در این میان، جنرال عبدالکریم خلف سخنگوی اردوی عراق دیروز دوشنبه (۱۱ نومبر) در یک نشست خبری گفت: "بخشی بزرگی معترضان یعنی ۹۹ درصد آن‌ها دست به خشونت نمی‌زنند. آن‌ها به طور آزاد نظریات شان را ابراز می‌کنند. یک بخش کوچک آن‌ها، دزد، جنایتکار و مردمان خشمگین اند که بر نیرو‌های ما حمله می‌کنند." اعتراضات در عراق از ماه گذشته به این سو، آغاز شده است. تظاهرات به خاطر فساد اداری و وضعیت زندگی ناگوار در این کشور آغاز شده که تاکنون حداقل ۳۲۰ کشته بر جای گذاشته است.

نیروهای اوکراین و جدایی طلبان از خط مقدم جبهه عقب نشینی کردند

نیروهای اوکراین و جدایی طلبان از خط مقدم جبهه عقب نشینی کردند

٨ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

اردوی اوکراین و نیروهای جدایی طلبان طرفدار روسیه می‌گویند، آن‌ها سربازان و سلاح و مهمات شان را از خط مقدم جبهه به طور مکمل بیرون کشیده اند. این حرکت یکی از اقدامات برای اعتماد سازی به حساب می‌رود. این اقدام می‌تواند، زمینه را به هدف برگزاری نشست چهارجانبۀ رهبران برای پایان جنگ در منطقۀ لوهانسک و دونتسک فراهم کند. جنگ در این منطقه از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز و ۱۳ هزار کشته بجا گذاشته است. اردوی اوکراین گفته که نیروهای آن‌ها تا چاشت دیروز از منطقۀ پیتریفسکی عقب نشینی کردند. آن‌ها می‌گویند، امروز سه‌شنبه پاکسازی منطقه از وجود ماین آغاز می‌شود. پیش از این، نماینده جدایی طلبان گفته بودند که نیروهای آن‌ها منطقه پتریفسکی را به طور کامل ترک کرده اند.