بازتاب نیوز

کابل: پاکستان باید به عوض شعار، به تعهدات خود عمل کند

کابل: پاکستان باید به عوض شعار، به تعهدات خود عمل کند

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت خارجه افغانستان می گوید تاریخ سفر وزیر خارجۀ جدید پاکستان به افغانستان دقیق نشده ولی آنها از حکومت پاکستان می خواهند تعهدات خودرا عملی کند. وزیر خارجۀ جدید  پاکستان شاه محمود قریشی دیروز گفت افغانستان و پاکستان می توانند مشکلات خود از طریق تفاهم و مذاکرات مشترک حل کنند و به همین نیت او به زودی به کابل سفر می کند.  صبغت لله احمدی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در مورد سخنان آقای قریشی به رادیو آزادی گفت : "ما امیدوار هستیم که قصه از مسئله شعار بدور شود و حکومت پاکستان وظیفه عمل کردن به تعهداش را به عهده بگیرد و ما شاهد شگوفایی روابط میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی پاکستان، دو همسایه شویم." وزیر خارجه پاکستان آقای قریشی گفته است با یک پیام محبت، دوستی و آغاز مرحله جدید به افغانستان می رود. صدر اعظم نو پاکستان عمران خان هم گفته است برای بهبود روابط با کشورهای همسایه ، مخصوصاً افغانستان تلاش خواهد کرد.

امروز سه شنبه در کشور های اسلامی روز اول عید است

امروز سه شنبه در کشور های اسلامی روز اول عید است

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

امروز در سراسر جهان اسلام، به شمول افغانستان روز اول عید تجلیل می شود.    وزارت داخله افغانستان به مردم اطمینان داده است که تدابیر امنیتی شدید اتخاذ کرده و برای پولیس در سرتاسر کشور امر آماده باش داده است. سخنگوی این وزارت نجیب دانش به رادیو آزادی اظهار داشت که ارگانهای امنیتی برای تامین امنیت و جلوگیری از حملات مخالفین تدابیر خاص را اتخاذ کرده اند و از مردم خواسته شده است که با پولیس همکاری کنند. وزیر خارجه امریکا مایک پامپیو در یک پیام ویدیوی عید را به تمام مسلمانان جهان تبریک گفته و خواهان یک عید سعادتمند برای همه شد. در این عید هم حکومت افغانستان مانند عید فطر آتش بس را اعلان کرده است. حکومت افغانستان گفته است، این بار آتش بس آن یکجانبه نبوده بلکه مشروط می باشد و اگر طالبان حملات را متوقف نسازند عملیات قوای افغان هم علیه آنها ادامه خواهد داشت. طالبان تا کنون در این مورد، موقف رسمی خودرا اعلان نکرده اند.

روسیه درمورد وقوع سه حملۀ جداگانه در چیچن تحقیق می کند

روسیه درمورد وقوع سه حملۀ جداگانه در چیچن تحقیق می کند

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقامات روسیه می گویند که تحقیقات را در مورد سه حمله جداگانه یی که در آن چندین مامور پولیس در جمهوری شمال قفقاز روسیه، چیچن زخمی شدند، آغاز کرده است. گروه دولت اسلامی داعش در صفحه انترنتی خود مسوولیت این حملات را که دیروز انجام شدند، به عهده گرفته است. رمضان قادروف رییس اداره تحت کنترول روسیه در چیچن این ادعای داعش را رد کرده و گفته است این گروه نه در این جمهوری حامی دارد و نه هم ریشه مردمی . به گفته قادروف در نهایت شاید داعش از طریق تبلیغات خود در رسانه های اجتماعی بر ذهن بعضی از جوانان تاثیر گذاشته باشد. وزیر اطلاعات چیچن جمبولات عمروف به خبرگزاری تاس گفته است جوان ترین حمله کننده یازده ساله و بزرگترین آنها هفده سال عمر داشته است.  به گفته مقامات دو تن از حمله کننده گان روز گذشته با کارد به اداره پولیس داخل شده و دو پولیس را مجروح ساختند.

رجب طیب اردوغان: بر اقتصاد ترکیه حمله شده است

رجب طیب اردوغان: بر اقتصاد ترکیه حمله شده است

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان می گوید دلیل بحران پولی در کشورش حمله بر اقتصاد این کشور می باشد.   رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود یک روز قبل از عید قربان اظهار داشت که دلیل بحران پولی در این کشورحمله بر اقتصاد آن می باشد. تشنج بین ترکیه و امریکا بخاطر حبس شدن یک کشیش امریکایی در ترکیه و تعهدات انقره برای خرید سیستم دافع هوایی(  400- S )روسی بیشتر شده و امریکا تحریمها را علیه ترکیه اعلان کرده است. در یک سخنرانی قبلاً ثبت شده ویدیویی آقای اردوغان در خطاب به مردم کشور خود گفت ، آنهای که سبب بحران پولی در ترکیه می باشند میخواهند ترکیه و مردم آن را به زانو در آورند. ولی او افزود که ترکیه توانایی و قدرت جلوگیری از این بحران را دارد.

الیس ویلز: در مذاکرات صلح باید حکومت افغانستان شامل باشد

الیس ویلز: در مذاکرات صلح باید حکومت افغانستان شامل باشد

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

یک مقام بلند رتبه وزارت خارجه امریکا می گوید که در هر مذاکرات مستقیم در مورد صلح افغانستان، حکومت این کشور باید شامل باشد و این مذاکرات نمی تواند تنها بین واشنگتن و طالبان برگزار شود. این موضوع را روز گذشته معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، الیس ویلز در صحبت با خبرگزاری فرانس پرس ابراز کرده است . گفته می شود که خانم ویلز تا حال چندین بار با طالبان دیدن کرده است. او افزود واشنگتن به این دلیل با طالبان صحبت نمی کند که افغانستان و حکومت آنرا از نظر بیندازد و هدف از آن حاضر نمودن طرفهای اصلی یعنی طالبان و حکومت افغانستان پُشت میز مذاکره می باشد. قبل از این رهبر طالبان ملا هبت الله آخوند زاده در یک پیامی نشر شده به مناسبت عید قربان گفته بود ، تا زمانیکه به گفته او قوای اشغالگر در افغانستان حضور دارد صلح در این کشور حکمفرما نخواهد شد و امریکا باید با قبول شرایط عینی مذاکرات مثمر  را با آنها آغاز نماید تا این جنگ خاتمه یابد.

قول اردوی شاهین: تنها دوازده مسافر نزد طالبان اسیر مانده اند

قول اردوی شاهین: تنها دوازده مسافر نزد طالبان اسیر مانده اند

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقامات قول اردوی ۲۰۳ شاهین در شمال افغانستان می گویند از جمله ۱۵۵ نفری که دیروز در شاهره کندز – تخار توسط طالبان ربوده شده بودند ، اکثریت آنها در نتیجه تلاشهای سران قومی آزاد شده و صرف دوازده تن آنها هنوز هم در نزد طالبان اسیر می باشند.   سخنگوی این قول اردو محمد حنیف رضایی به رادیو آزادی گفت تلاشهای سران قومی برای آزادی گروگانهای باقیمانده جریان دارد و آنها امیدوارند که طالبان به مناسبت عید قربان این افراد را هم رها کنند. " فقط دوازده  نفر پیش آنها باقی مانده اند. بازهم موسفیدان و متنفذین، در حال کوشش استند و روی این موضوع کار می کنند تا  اینها را آزاد کنند." به گفته مقامات کندز طالبان صبح روز گذشته مسافرین را از سه بس نوع ۴۰۴ پایین کرده و با خود بردند. سخنگوی قول اردوی شاهین همچنان این خبرها را تایید کرد که طالبان چهل سرباز افغانستان را که در حمله اخیر آنها بر ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب به انها تسلیم شده بودند، دیروز رها کردند. به گفته آقای رضایی بیست و چهار تن از افراد رها شده سربازان اردوی ملی می باشند.

قرار است مسکو اجلاس چندجانبه در مورد افغانستان را میزبانی کند

قرار است مسکو اجلاس چندجانبه در مورد افغانستان را میزبانی کند

٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت خارجه افغانستان می گوید در باره اجلاس چند جانبه در رابطه با افغانستان در مسکو تا حال از سوی روسیه کدام دعوتنامه رسمی را بدست نیاورده است.  این وزارت میگوید،  وقتی که چنین دعوتنامه یی دریافت شد،  تصمیم رسمی خود را در مورد اشتراک کردن و یا نکردن در این اجلاس اعلان می کند. نماینده خاص روسیه برای افغانستان ضمیر کابلوف روز دوشنبه به خبرگزاری انترفاکس روسیه گفته است که روسیه دو هفته بعد، روز چهارم سپتمبر یک اجلاس چند جانبه را در رابطه با افغانستان میزبانی خواهد کرد که طالبان افغان هم به آن دعوت شده اند. معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان صبغت الله احمدی  در صحبت با رادیو آزادی در باره این سخنان کابلوف و اجلاس مسکو اظهار بی خبری کرد و گفت : "در مورد سخنان آقای کابلوف ما رسماً تا هنوز چیزی دریافت نکردیم. هر زمانیکه این مسایل رسمی به ما برسد، در این مورد ما موقف خودرا روشن خواهیم کرد." روزنامه امریکایی وال ستریت ژورنال اظهار میدارد که وزارت خارجه امریکا هم از صحبت در این مورد خودداری کرده است، اما سفیر افغانستان در مسکو عبدالقیوم کوچی از این اقدام روسیه ستایش نموده و گفته است که روسیه قبلاً هم چندین بار با نماینده گان طالبان ملاقات کرده و دعوت آنها به اجلاس مسکو خبر خوب است. به نوشته وال ستریت ژورنال انتظار میرود که در این اجلاس قدرتهای دیگر منطقه از جمله هند، چین، پاکستان و ایران هم اشتراک کنند و به نماینده گی از طالبان مقام مهم دفتر آنها در قطر شیرمحمد عباس ستانکزی اشتراک خواهد کرد. اما طالبان هم تا حال در مورد اجلاس مسکو رسما چیزی نگفته اند.

ستودیوی آزادی - تازه ترین خبرهای جهان

١٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزیر خارجهء حکومت جدید پاکستان با "پیام دوستی" به کابل می آید، بیش از دو ملیون مسلمان امروز برای ادای مراسم حج در عرفات گردهم آمدند و در این برنامه به مکتبی میرویم که برخلاف برداشتهای عام بازی های کمپیوتری را شامل نصاب تعلیمی ساخته است. ستودیوی آزادی ساعت ۷ از تلویزیون پیشگام نیز پخش میشود.

وزارت داخله: تلاش می‌شود تا گروگانان در کندز رها شوند

وزارت داخله: تلاش می‌شود تا گروگانان در کندز رها شوند

١٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت داخله افغانستان سعی می‌کند که ۲۱ نفر از گروگانان باقی‌مانده نزد طالبان در ولسوالی خان آباد کندز با میانجیگری مو سفیدان منطقه رها ساخته شوند. وزارت داخلۀ افغانستان می گوید آنها سعی دارند که ۲۱ نفر از گروگانان باقیمانده نزد طالبان در ولسوالی خان آباد کندز که با میانجیگری مو سفیدان منطقه رها ساخته شوند. نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله به رادیو آزادی گفت که از جمله دها نفریکه شورشیان طالب حوالی ساعت سه شب گذشته از سه موتر مسافربری در شاهراه کندز - تخار پایین کرده بودند ۱۴۹ نفر آنها در نتیجه عملیات پولیس رها ساخته شدند. آقای رحیمی می‌افزاید که افراد باقی‌مانده به منطقه جنگل باشی ولسوالی خان آباد انتقال داده شده اند و تلاش می شود که با میانجیگری مو سفیدان منطقه رها ساخته شوند. او گفته است که همه ربوده شده‌گان افراد ملکی اند. مقامات محلی کندز هم می‌گویند که اکثریت ربوده شده‌گان رها ساخته شده‌اند. از سوی دیگر، شورشیان طالب در یک پیام خود به رادیو آزادی گفته اند که این افراد برای تالاشی از موترها پایین ساخته شدند اکثریت که افراد ملکی بودند رها ساخته شدند و از تعدادی که باقی‌مانده اند تحقیقات جریان دارد و اگر افراد امنیتی نباشند آنها هم بزودی رها خواهند شد.

رئیس جمهور با اعضای تیم های فوتبال افغانستان و فلسطین ملاقات کرد

رئیس جمهور با اعضای تیم های فوتبال افغانستان و فلسطین ملاقات کرد

١٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

رئیس جمهور افغانستان صبح امروز با اعضای تیم های فوتبال افغانستان و فلسطین در ارگ ریاست جمهوری ملاقات کرد. تیم فلسطین به مناسبت استقلال افغانستان دیروز یک مسابقه دوستانه با تیم افغانستان در کابل داشت که صفر - صفر به پایان رسید. اعلامیه ارگ ریاست جمهوری می گوید که انوش دستگیر مربی تیم افغانستان در این ملاقات در ارگ ریاست جمهوری صحبت کرد و از توجه رئیس جمهور به ورزش و سهولت های که برای برگزاری مسابقه با تیم فلسطین فراهم شد تشکر کرد. سکرتر جنرال تیم فلسطین هم از میزبانی افغانستان تشکر کرد و سالروز استقلال این کشور را تبریک گفت.

بالای یک غرفه امنیتی سفارت امریکا در انقره انداخت صورت گرفت

بالای یک غرفه امنیتی سفارت امریکا در انقره انداخت صورت گرفت

١٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

گزارش‌ها از انقره می‌رساند که به سوی یک غرفه امنیتی سفارت امریکا در پایتخت ترکیه اوایل امروز فیر شده‌است، ولی مقامات می‌گویند به کسی آسیب نرسیده‌است. رسانه‌های ترکیه می‌گویند از میان یک موتر سفید که پیشروی یکی از دروازه‌های سفارت به سرعت می‌گذشت، توسط تفنگ دستی سه-چهار فیر صورت گرفته‌است. پولیس انقره امروز گفت که تلاش‌ها برای ردیابی این موتر ادامه دارند. سفارت امریکا در انقره به مناسبت عید قربان در این هفته مسدود است.