بازتاب نیوز

روحانی: در مورد توافقنامۀ اتمی با قدرت‌های بزرگ جهان یک همه پرسی را دایر می‌کنم

روحانی: در مورد توافقنامۀ اتمی با قدرت‌های بزرگ جهان یک همه پرسی را دایر می‌کنم

١٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

در حالی‌که تنش‌ها بین ایالات متحده امریکا و ایران افزایش یافته، حسن روحانی رئیس جمهور ایران می‌گوید، یک همه پرسی را در مورد توافقنامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی با قدرت‌های بزرگ جهان دایر می‌کند.

Baztab News is a web based service to Aggregate news articles

یوناما: طالبان، توقیف شده‌ها را در شرایط بد نگهداری می‌کنند

یوناما: طالبان، توقیف شده‌ها را در شرایط بد نگهداری می‌کنند

١٨ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

سازمان ملل متحد بر اساس گزارش‌های موثق، از برخورد نا مناسب، شکنجه و در برخی موارد از کشتن کسانی که از سوی طالبان گرفته می‌شوند، ابراز نگرانی شدید کرده‌است. یوناما یعنی دفتر معاونت سازمان ملل متحد امروز یکشنبه پنجم جوزا در یک گزارش گفت معلومات آن‌ها نشان می‌دهد که طالبان، توقیف شده‌ها را در شرایط بد نگهداری می‌کنند و بالای آن‌ها کار اجباری انجام می‌دهند. به گفته یوناما، معلومات ابتدایی را از نزد سیزده تن که در ولایت اورزگان از بند طالبان رها شده‌اند، بدست آورده است. این افراد در نتیجه عملیات نیروهای خاص افغان از بند آزاد شده‌اند. به گفته کسانی که در توقیف طالبان بودند، افراد این گروه با نظامیان و ملکی‌ها که در بند آن‌ها قرار دارند، برخورد خیلی نادرست می‌کنند، آنها را مورد لت‌و‌کوب قرار می‌دهند و حتی آنها را می‌کشند. در گزارش به نقل از این توقیف شده ها آمده که طالبان حد اقل یازده تن را در بند کشته اند. تادامیچی یاماموتو نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته که از بدرفتاری، شکنجه و کشتن اسیران نظامی و ملکی و در نهایت از وضعیت بحرانی در زندان های طالبان شدیداً نگران است. نیرو های خاص افغان در بیست و پنجم ماه اپریل یک عملیات را در قریه شیره ولسوالی خاص ارزگان علیه طالبان راه اندازی کردند و در نتیجه به شمول چهل و پنج نیروی امنیتی، پنجاه و سه تن را از بند این گروه نجات دادند. اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در صحبت با رادیو آزادی این گزارش را رد کرد. نامبرده گفت که آنان همیشه با زندانیان برخورد خوب می‌کنند، اما ادارات بین المللی از آن چشم پوشی میکنند.

ترمپ: کوریای شمالی چند سلاح کوچک را آزمایش کرد

ترمپ: کوریای شمالی چند سلاح کوچک را آزمایش کرد

١٩ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

رئیس جمهور امریکا، آزمایش‌های اخیر راکتی از سوی کوریای شمالی را بی‌اهمیت عنوان کرده و گفته‌است، باور دارد که کیم جونگ اون رهبر این‌کشور به تعهداتش پابند می‌ماند. دونالد ترمپ امروز در تویتر نوشت: ​"کوریای شمالی چند سلاح کوچک را آزمایش کرد اما در نتیجه آن نه من، بلکه شماری از مردم ما و سایرین نا آرام شده اند. من متعهد استم که کیم به وعده‌هایش با من، پابند می‌ماند." ترمپ این پیام را از جاپان نشر کرد. قرار است او با شینزو آبی صدراعظم جاپان روی نگرانی‌های آن‌کشور در مورد آزمایش‌های راکتی و برنامه هسته‌یی کوریای شمالی گفتگو کند.

مقام‌ها: ۲۶ تن از شورشیان طالبان در پکتیکا کشته شدند

مقام‌ها: ۲۶ تن از شورشیان طالبان در پکتیکا کشته شدند

١٩ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقام‌های ولایت پکتیکا از کشته شدن بیست و شش تن از شورشیان طالبان در نتیجه عملیات در ولسوالی‌های برمل و گیان خبر می‌دهند. شاه محمد آرین سخنگوی قوماندانی امنیه پکتیکا امروز یکشنبه پنجم ماه جوزا به رادیو آزادی گفت، در عملیات دیشب نیروهای خاص در قریه علی مست ولسوالی برمل، ده تن از طالبان کشته و پنج تن دیگر شان زخمی شدند. به گفته او، شانزده تن از شورشیان طالبان در حملات هوایی در سه قریه ولسوالی گیان کشته شدند. طالبان تا هنوز در این مورد تبصره نکرده‌اند اما در یک خبرنامه گفته اند که نیرو های امنیتی افغان در جریان عملیات در منطقه پیرکوت ولسوالی ارگون پکتیکا، به غیرنظامیان تلفات وارد کرده‌اند.  

بحث‌ها در مورد طرح حفظ منار باستانی جام در کابل

بحث‌ها در مورد طرح حفظ منار باستانی جام در کابل

٢٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ، دفاع، ترانسپورت و وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی در مورد طرح حفظ منار باستانی جام نشست اضطراری برگزار کردند. صمیم عارف معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه، بیست و پنجم ماه می، در تویتر نوشت که، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به این وزارت ها دستور داده که منار جام را از خطر سیلاب نجات دهند. جزئیات بیشتر در این مورد داده نشده است. سیلاب در ولسوالی شهرک ولایت غور منار هشت صد سالۀ جام را با خطر سقوط رو به رو کرده است. منار جام با ۶۵ متر ارتفاع کهن‌ترین منار از دورۀ غوریان است. این منار در سال ۲۰۰۲ میلادی از سوی سازمان آموزشی علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان ثبت شد.

تیم ملی کریکت افغانستان فردا با تیم انگلستان دیدار دارد

تیم ملی کریکت افغانستان فردا با تیم انگلستان دیدار دارد

٢٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

تیم ملی کریکت افغانستان در یک بازی دوستانه تمرینی در برابر تیم ملی انگلستان فردا دوشنبه به میدان می‌رود. این بازی در ورزشگاه اووال در جنوب لندن برگزار می شود. پیش از این، تیم ملی کریکت افغانستان در بازی تمرینی روز جمعه با تفاوت سه ویکت تیم کریکت پاکستان را شکست داد. قرار است روز پنجشنبه آینده بازی های جام جهانی کریکت سال ۲۰۱۹ آغاز شود. انگلستان و ویلز میزبانان این رقابت ها از سی ­ام ماه می تا چهاردهم ماه جولای هستند. تیم ملی کریکت افغانستان در نخستین بازی جام جهانی کریکت، به مصاف تیم آسترالیا می رود. 

محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران به عراق رفته‌است‌

محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران به عراق رفته‌است‌

٢٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران روز شنبه به بغداد پایتخت عراق رسید. خبرگزاری رسمی ایرنا گزارش داده‌است که ظریف در جریان مسافرت دو روزه‌اش با محمد الحکیم وزیر خارجه، برهم صالح رئیس جمهور و محمد الحلبوسی صدراعظم عراق دیدار می‌کند. یک سخنگوی وزارت خارجۀ عراق گفته است که، ظریف در مورد مسائل منطقه‌ای و نیز دریافت دیدگاه مشترک در بارۀ حل مشکلات در منطقه بحث می‌کند. این مسافرت در حالی است که تنش میان تهران و واشنگتن بیش از هر زمانی دیگر بالا گرفته است. یک روز پیش از آن، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده گفت که، به شرق میانه ۱۵۰۰ سرباز اضافی می‌فرستد. بعدتر، مایک پومپئو وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که، ادارۀ ترمپ در نظر دارد تا به ارزش هشت میلیارد و یکصد میلیون دالر اسلحه را به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن بفروشد. پومپئو افزود که، این اقدام به هدف دفع تهاجم ایران انجام می شود.