بازتاب نیوز

یاماموتو با نماینده‌های امریکا و اتحادیه اروپا دیدار کرد

یاماموتو با نماینده‌های امریکا و اتحادیه اروپا دیدار کرد

١١ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

تدامیچی یاماموتو نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان با نمایندگان ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا برای افغانستان در بارۀ حمایت بین‌المللی از پروسه صلح این کشور گفت‌وگو کرده است. یوناما یعنی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در حساب توییترش نوشته است که یاماموتو با زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان و نماینده اتحادیه اروپا برای این کشور امروز در دوبی دیدار کرد. در این باره جزئیات بیشتر داده نشده است.

یک محکمه پاکستان ۸۸ تن را به حبس محکوم کرد

یک محکمه پاکستان ۸۸ تن را به حبس محکوم کرد

١٢ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

یک محکمۀ پاکستانی ۸۶ تن را به ۵۵ سال زندان محکوم کرده است زیرا آن‌ها در راه پیمایی‌ها بر سر تبرئه یک زن مسیحی در این کشور اشتراک کرده بودند. محکمۀ ضد تروریزم در شهر لاهور حُکمش را ناوقت دیروز اعلام کرد. تمام محکومین کارکنان و هواداران گروه مذهبی تندرو تحریک لبیک پاکستان بودند. این گروه به دنبال تبرئه شدن آسیه بی بی در سال ۲۰۱۸، اعتراض های خشونت بار را در سراسر پاکستان رهبری کرد. این زن مسیحی به اتهام کفر گویی در سال ۲۰۰۹ میلادی از سوی محکمه به حبس ابد محکوم شد و سپس ستره محکمۀ پاکستان در سال ۲۰۱۹ حکم محکمه را باطل کرد.   او اتهام برخودش را رد کرده بود.  

صدراعظم اوکراین استعفایش را به ریاست جمهوری پیشکش کرد

صدراعظم اوکراین استعفایش را به ریاست جمهوری پیشکش کرد

١٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

اولکسی هونچاروک صدراعظم اوکراین استعفایش را به ریاست جمهوری این کشور پیشکش کرده است. او پس از آن اقدام به کناره گیری از مقامش می‌کند که نشر یک نوار صوتی سرو صدا ایجاد کرد. ادعا می‌شود که هونچاروک در این نوار دانش و کارایی اقتصادی خود و رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی را ناچیز جلوه می‌دهد. او امروز در فیسبوک نوشت: در روز های اخیر همه گواه پیشامد های جاری در بارۀ فایل های درز کرده در شبکه های اجتماعی بوده اند که از بخش‌های جلسات حکومتی منشأ می‌گیرد. دفتر زلنسکی تایید کرده که استعفانامۀ هونچاروک را دریافت کرده و در بارۀ واکنشش به آن بعداً تبصره خواهد کرد.

اوکراین خواستار همکاری ۶ کشور در بررسی طیاره سرنگون شده‌اش شد

اوکراین خواستار همکاری ۶ کشور در بررسی طیاره سرنگون شده‌اش شد

١٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

اوکراین از کانادا، فرانسه، سویدن، جرمنی، بریتانیا و ایران خواسته است که متخصصین‌شان را معرفی کنند تا در بررسی سرنگون شدن طیارۀ مسافربری اوکراینی همکاری نمایند. لوی سارنوالی اوکراین اواخر روز پنجشنبه گفت که درخواست در این باره به عنوان پی‌گیری توافقی که در نشست وزیران خارجه کشور‌های متأثر از این سانحه در لندن برگزار شد فرستاده شده است. وزیران خارجۀ بریتانیا، کانادا، سویدن، اوکراین و سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان برای بحث در بارۀ پاسخگویی به خانواده‌های قربانیان، دیروز در لندن نشستی را برگزار کردند. فرانسوا فلیپ شامپین، وزیر خارجۀ کانادا به خبرنگاران گفت که این کشور‌ها از تهران می‌خواهند که به خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازند. مقامات این کشور‌ها در بیانیۀ‌شان خواستار تحقیقات شفاف بین‌المللی در بارۀ سانحۀ هوایی تهران شده اند. طیارۀ خطوط هوایی اوکراین در هشتم ماه جنوری پس از پرواز از میدان هوایی امام خمینی در تهران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن به شمول ۱۳ افغان جان دادند. ایران سه روز پس از این سانحه اعلام کرد که این طیاره را به گونۀ غیرعمدی و بنابر خطای انسانی با راکت سرنگون کرده است. به دنبال آن مظاهره گسترده علیه رژیم ایران در چندین شهر این کشور راه اندازی شد.

خامنه‌ای در خطبه نماز جمعه بر امریکا تاخت و از نیروی قدس حمایت کرد

خامنه‌ای در خطبه نماز جمعه بر امریکا تاخت و از نیروی قدس حمایت کرد

١٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران در خطبه نماز جمعه امروز یکبار دیگر بالای امریکا تاخت و آن کشور را به خاطر کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس ایران مورد انتقاد شدید قرار داد.

تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به مصاف افریقای جنوبی رفته است

تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به مصاف افریقای جنوبی رفته است

١٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

بازی میان تیم‌های کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان و افریقای جنوبی در چارجوب رقابت‌های جهانی کریکت ادامه دارد. این دو تیم حوالی ساعت ۱۲:۳۰ دقیقۀ پس از چاشت امروز وارد میدان شدند و افریقای جنوبی به اساس قرعه به بازی آغاز کرد. فرید هوتک ، سخنگوی کریکت بورد افغانستان امروز جمعه به رادیو آزادی گفت که تیم افغانستان از آمادگی کامل برخوردار است. او گفت: "تیم زیر ۱۹ سال افغانستان آمادگی کامل دارد و به بار ششم در مسابقات جام جهانی اشتراک می‌کند." به گفتۀ هوتک، تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به روز‌های چهارشنبه و جمعه هفتۀ آینده به مصاف تیم‌های امارات متحده عربی و کانادا خواهد رفت. رقابت‌های جهانی کریکت زیر ۱۹ سال به میزبانی افریقای جنوبی با اشتراک تیم‌های ۱۶ کشور راه اندازی شده است.  

خامنه‌ای: غرب قدرتِ به زانو در آوردن ایرانی‌ها را ندارد

خامنه‌ای: غرب قدرتِ به زانو در آوردن ایرانی‌ها را ندارد

١٦ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ارشد ایران امروز برای اولین بار در هشت سال گذشته در خطبۀ نماز جمعه سخنرانی کرد و خواستار وحدت در آن کشور شد.  او در این سخنرانی در تهران گفت که کشور‌های غربی قدرتِ به زانو در آوردن ایرانی‌ها را ندارند.  خامنه‌ای افزود: "یک نیرو و یک ملت این قدرت و این توانِ روحی را دارد که به یک قدرت متکبر زور گوی عالم سیلی بزند. این نشان دهندۀ دست قدرت الهی است پس آن روز جزو ایام االله است."  خامنه‌ای در بخش از سخنرانی‌اش به سقوط طیارۀ اوکراینی در ایران اشاره کرد و آن را "رویداد تلخ" خواند.  طیارۀ شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین به تاریخ سوم جنوری یعنی ۱۴ روز پیش‌ پس از پرواز از میدان هوایی امام خمینی در تهران سقوط کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان دادند.  ایران سه روز پس از این سانحه اعلام کرد که این طیاره به گونۀ غیرعمدی و بنابر خطای انسانی مورد اصابت راکت سپاه پاسداران قرار گرفته است.  مقام‌های پنج کشور به شمول افغانستان که شهروندان‌شان در سقوط طیارۀ اوکراینی در ایران جان دادند، از تهران خواستند که مسئولیت کامل این رویداد را به دوش گیرد و به خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازد.  وزیران خارجۀ بریتانیا، کانادا، سویدن، اوکراین و سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان برای بحث در بارۀ پاسخگویی به خانواده‌های قربانیان، دیروز در لندن دیدار کردند.

وزارت دفاع: ۸ جنگجوی طالبان در هلمند و لوگر کشته شدند

وزارت دفاع: ۸ جنگجوی طالبان در هلمند و لوگر کشته شدند

١٧ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت دفاع افغانستان از کشته شدن هشت جنگجوی طالبان در ولایت‌های هلمند و لوگر خبر داده است.  این وزارت امروز جمعه در خبرنامۀ گفت که ۶ تن از طالبان در نتیجۀ حمله هوایی در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند و دو تن دیگر در عملیات نیروهای کماندو در ولسوالی چرخ ولایت لوگر کشته شدند.  طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته اند.

فرانسه کشتی طیاره بردار جنگی‌اش را به شرق میانه می‌فرستد

فرانسه کشتی طیاره بردار جنگی‌اش را به شرق میانه می‌فرستد

١٩ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

فرانسه یگانه کشتی طیاره بردار جنگی خود را به شرق میانه می‌فرستد تا در عملیات قوای ایتلاف بر ضد گروه دولت اسلامی "داعش" سهم بگیرد. در این مورد امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه سخن گفت. مکرون در یک سخنرانی سال نو به نظامیان کشورش گفت کشتی طیاره بردار این کشور از ماه جنوری تا اپریل سال ۲۰۲۰ در عملیات به نام چمال در شرق میانه فعالیت می‌کند و بعد به اقیانوس اطلس و بحیره شمال می‌رود. عملیات چمل عنصر فرانسوی ماموریت تحت رهبری امریکا علیه گروه دولت اسلامی در شرق میانه می‌باشد. رئیس جمهور فرانسه گفت کشتی طیاره بردار بنام "چارلز دوگل" توسط واحد کشتی‌های کوچک نظامی از آلمان، بلجیم، هالند ، اسپانیا، پرتگال و یونان همراهی می‌شود. مکرون در مورد ماموریت دقیق این کشتی توضیحات نداد ولی طیاره‌های جنگی فرانسه همچون جز ایتلاف در حملات بر داعش سهم می‌گیرند و فرانسه هزار سرباز در منطقه دارد.

در حملات راکتی ایران به ۱۱ نظامی امریکایی صدمه مغزی رسیده است

در حملات راکتی ایران به ۱۱ نظامی امریکایی صدمه مغزی رسیده است

١٩ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

اردوی امریکا می‌گوید ۱۱ کارمند نظامی آن بخاطر علایم صدمه مغزی بعد از حملات راکتی ایران در ۸ جنوری بر قرارگاه‌های امریکا در عراق تحت معالجه قرار گرفتند. این در حالیست که قبلاً دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا گفته بود در این حملات به هیچ عسکر امریکایی آسیب نرسیده است. بیل اربن سخنگوی فرماندهی قوای مرکزی امریکا در یک اعلامیه روز پنجشنبه (۱۶ جنوری) گفت هر چند هیچ سرباز امریکایی در حملات ۸ جنوری بر قرارگاه الاسد کشته نشده اند، اما چندین نفر برای معاینات فرستاده شدند زیرا در نتیجه انفجار علایم گنگسیت در آن‌ها دیده می‌شد. به گفته او یک روز بعد از این حملات بخاطر احتیاط یک تعداد سربازان امریکایی از قرارگاه الاسد به جای دیگر انتقال داده شدند. این سربازان برای معالجه به جرمنی و یک کمپ در کویت انتقال داده شدند. اربن گفت وقتی که صحت این سربازان خوب تثبیت شود دوباره به عراق ارسال می‌شوند. در وقت حملات راکتی ایران در حدود یک هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی در این قرارگاه بودند.

واشنگتن پست به نقل از جان سوپکو: "جنگ افغانستان دچار کذب و دروغ است"

واشنگتن پست به نقل از جان سوپکو: "جنگ افغانستان دچار کذب و دروغ است"

١٩ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

روزنامۀ واشنگتن پست چاپ امریکا در شمارۀ اخیر خود با اشاره به اظهارات اخیر جان سوپکو سرمفتش خاص ایالات متحدۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان، تحت عنوان" به گفتۀ سرمفتش خاص، جنگ افغانستان دچار کذب و دروغ است" گزارشی را به نشر رسانیده