بازتاب نیوز

۱۶۸ تعمیر برای مکاتب در پکتیا ساخته می‌شود

۱۶۸ تعمیر برای مکاتب در پکتیا ساخته می‌شود

٦ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

مقام‌های پکتیا می‌گویند تا ختم سال آینده هجری شمسی در این ولایت هیچ مکتبی بدون تعمیر نخواهد بود. عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتیا دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت در نظر است که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی به مصرف تقریباً ۲۷ میلیون دالر ده‌ها مکتب در این ولایت اعمار شوند. او گفت: "با مصرف تقریباً ۲۷ میلیون دالر امریکایی ۱۶۸ تعمیر برای مکاتب ساخته می‌شود که کار بعضی از این بنا‌ها نیمه تمام شده و با عادی شدن هوا کار یک تعداد دیگر آغاز خواهد شد." به گفته آقای حسرت از جمله این ۱۶۸ مکتب، تعمیر ۱۰۳ باب آن جز برنامه وزارت انکشاف دهات بنام "اقرا" می‌باشد و بقیه توسط وزارت شهرسازی و موسسات دیگر ساخته می‌شوند. مقام‌های ولایت پکتیا می‌گویند در سال ۱۳۹۸ در این ولایت شش میلیارد افغانی در بودجه‌های انکشافی مصرف شده است. اما به گفته سخنگوی والی پکتیا کار پروژه‌های بزرگ مانند بند مچلغو بخاطر مشکلات امنیتی تکمیل نشده است.

تلفات ناشی از بیماری کرونا در ایران به ۱۶ تن رسید

تلفات ناشی از بیماری کرونا در ایران به ۱۶ تن رسید

٦ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

در ایران با فوت سه نفر دیگر در نتیجه ابتلا به ویروس کورونا تعداد قربانیان این ویروس به ۱۶ تن رسید. در خارج از چین این بیشترین تلفات ویروس کورونا در یک کشور دیگر می‌باشد. مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا دیروز سه‌شنبه در واشنگتن در جریان صحبت با خبرنگاران از مقامات ایران خواست حقایق را در مورد این بیماری پنهان نکند: "ایالات متحده امریکا بخاطر معلوماتی نگرانی دارد که طبق آن ایران شاید جزئیاتی را در مورد شیوع این بیماری در این کشور پنهان کرده باشد." مایک پامپیو گفت بشمول ایران تمام کشورها باید در مورد این ویروس حقایق را بیان کنند و با سازمان‌های کمکی جهان همکاری کنند.

'در توافق صلح خواست‌های تمام افغان‌ها در نظر گرفته می‌شود'

'در توافق صلح خواست‌های تمام افغان‌ها در نظر گرفته می‌شود'

٦ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید در توافق صلح افغانستان خواست های تمام اقشار مردم این کشور مد نظر گرفته می‌شود. مایک پامپیو دیروز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن در مورد پروسه صلح افغانستان گفت: "ما در آستانه یک فرصت قرار داریم که شاید موفق نباشد، ولی یک فرصتی است که برای اولین بار به افغان‌ها این امکان را می‌دهد که صدای آن‌ها شنیده شود. من اطمینان دارم که صداها و نظریات تمام اقشار افغانستان، زنان، اقلیت‌ها و قبیله‌ها و فرقه‌های این کشور شنیده خواهد شد. من باور دارم که این صداها باهم سبب حل نهایی خواهند شد. ما و طرف‌های دیگر زمینه را مساعد می‌سازیم که در این مذاکرات شنیدن تمام صداها یقینی شوند و این‌که افغان‌ها را به سمت یک راه حل رهنمایی خواهد کرد." این در حالیست که از روز شنبه گذشته، هفته کاهش خشونت در افغانستان اعلان شده است. مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا گفته است اگر هفته کاهش خشونت رعایت شود امریکا روز شنبه آینده موافقه صلح را با طالبان امضا خواهد کرد. 

۳۰ بند برق کوچک آبی در ننگرهار ساخته می‌شود

۳۰ بند برق کوچک آبی در ننگرهار ساخته می‌شود

٦ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

قرار است در ولایت ننگرهار ۳۰ بند برق کوچک آبی ساخته شود. مقام‌های این ولایت می‌گویند که کار سروی و دیزاین این بندها تکمیل شده است. عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: "در ننگرهار کار سروی و دیزاین ۳۰ بند کوچک تکمیل شده. برای کار عملی آن قراردادها به مرکز فرستاده شده تا منظور شوند. با اعمار این بندها مشکل آب تا حد زیاد در این ولایت حل خواهد شد." در بسیاری از ولایات افغانستان مردم شکایت دارند که آب دریاهای این کشور به ممالک همسایه می‌رود و آن‌ها نمی‌توانند از این آب بهره برداری خوب کنند.  

امریکا: حکومت افغانستان به تعویق مراسم تحلیف توافق کرده است

امریکا: حکومت افغانستان به تعویق مراسم تحلیف توافق کرده است

٦ دقیقه رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید حکومت افغانستان قبول کرده است که مراسم تحلیف محمد اشرف غنی را به حیث رئیس جمهور آینده افغانستان به تعویق می اندازد. این وزارت روز گذشته طی اعلامیه‌ای از حکومت افغانستان بخاطر موافقه با تأخیر این مراسم سپاسگزاری کرد. اما یک منبع ریاست جمهوری افغانستان که نخواست نامش ذکر شود به رادیو آزادی گفت در مورد زمان مراسم تحلیف اختلاف وجود دارد. منبع نامبرده از تأیید و یا تکذیب تعویق این مراسم خودداری کرد. کمیسیون مستقل انتخابات در ۱۸ فبروری رئیس جمهور اشرف غنی را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلان کرد. مقامات حکومتی گفته بودند که مراسم تحلیف رئیس جمهور فردا پنجشنبه برگزار خواهد شد.

تازه ترین های جهان در ستودیوی آزادی

تازه ترین های جهان در ستودیوی آزادی

١١ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

دونالد ترمپ گفته است امریکا شمار سربازانش را در افغانستان به ۸۶۰۰ تن کاهش میدهد شیوع بیماری کرونا در افغانستان میان مردم نگرانی ایجاد کرده و در این برنامه باهم به یکی از پر شور ترین جشنواره های برازیل میرویم

'رقم نیروهای امریکایی در افغانستان به ۸ هزار کاهش خواهد یافت'

'رقم نیروهای امریکایی در افغانستان به ۸ هزار کاهش خواهد یافت'

١٣ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید، در نظر دارد نیروهای کشورش در افغانستان را به هشت هزار و شش صد تن کاهش دهد. دونالد ترمپ امروز سه‌شنبه در دهلی جدید گفت: "ما در (افغانستان) به حیث نیروهای نظامی نه، بلکه به حیث پولیس عمل می‌کنیم و ما پولیس نیستیم. آن‌ها پولیس خودشان را دارند، ما نیروی پولیس نیستیم، مانند قوای مجری قانون." دونالد ترمپ از تلاش‌های صلح افغانستان ستایش زیاد صورت گرفته است. اما آقای ترمپ واضح نساخته است که چه وقت خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان آغاز خواهد شد. این در حالیست که هفتۀ کاهش خشونت‌ها در افغانستان وارد چهارمین روز آن شده و انتظار می‌رود توافق صلح بین امریکا و طالبان شنبه آینده یعنی ۲۹ ماه فبروری امضا شود.

تقابل هواداران عبدالله و صالح در ولایت پنجشیر

تقابل هواداران عبدالله و صالح در ولایت پنجشیر

١٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

در ادامه تنش میان اداره ولایت پنجشیر و شورای ولایتی این ولایت صد ها تن در واکنش به اعلامیه شورای ولایتی پنجشیر دست به اعتراض زدند.  این گردهمآیی اعتراض آمیز مردمی به روز سه‌شنبه (۶ حوت) در مرکز ولایت پنجشیر پس از آن برگزار شد که شورای ولایتی این ولایت که از امرالله صالح حمایت می‌کند والی پنجشیر را که خود را وابسته به حکومت همه شمول به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرده است سبکدوش دانسته و با نشر اعلامیه‌ای گفت حکومت مرکزی به زودی والی جدید به پنجشیر تعیین خواهد کرد.  این اعلامیه شورای ولایتی پنجشیر سبب واکنش شماری از هواداران دسته انتخاباتی عبدالله عبدلله شده و در گردهمآیی‌ شان خواهان برخورد جدی در برابر این شورا شدند.  عزم الدین مرزایی رئیس شورای ولایتی پنجشیر در این مورد به رادیو آزادی گفت در حال حاضر هواداران امرالله صالح و عبدالله عبدالله در پنجشیر با هم در تقابل قرار گرفته و ثبات این ولایت از این رهگذر با مخاطره روبه‌رو است. 

حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر درگذشت

حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر درگذشت

١٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر به عمر ۹۱ سالگی در یک شفاخانۀ شهر قاهره وفات کرد. حسنی مبارک که برای حدود سه دهه در مصر قدرت را به دست داشت، در ماه فبروی سال ۲۰۱۱ میلادی توسط نظامیان آن کشور برکنار شد. آقای مبارک در ماه جون سال ۲۰۱۲ میلادی به همدستی در قتل تظاهر کنندگان در جریان مظاهرات "بهار عرب" مجرم شناخته شد و به حبس ابد محکوم گردید. اما یک محکمۀ عالی مصر حسنی مبارک را تبرئه کرد و در سال ۲۰۱۷ میلادی از زندان رها شد.  

عظیمی: اگر فیصله‌های کمیسیون شکایات تطبیق می‌شد بحران به وجود نمی‌آمد

عظیمی: اگر فیصله‌های کمیسیون شکایات تطبیق می‌شد بحران به وجود نمی‌آمد

١٤ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

در ادامۀ واکنش‌ها به اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دین‌محمد عظیمی، معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که فیصله‌های این کمیسیون را کمیسیون مستقل انتخابات در چند مورد اجرا نکرده است.

برگزاری تورنمنت چهارجانبه فوتسال در کابل

برگزاری تورنمنت چهارجانبه فوتسال در کابل

١٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

کمیته ملی المپیک افغانستان از برگزاری تورنمنت چهارجانبه فوتسال در کابل خبر می‌دهد. مجیب قاری‌زاده عضو مطبوعات کمیته ملی المپیک افغانستان امروز سه‌شنبه (۶ حوت)‌ به رادیو آزادی گفت که این تورنمنت به مناسبت اعمار مجدد جمنازیوم فوتسال فدراسیون فوتبال راه اندازی شده‌است. جمنازیوم فوتسال سال گذشته بر اثر وقوع حمله انتحاری در نزدیکی فدراسیون فوتبال تخریب شده بود. او افزود که این تورنمنت میان چهار تیم از چهار زون پایتخت برای دو روز برگزار شده‌است. این تورنمنت روز گذشته با انجام دو دیدار پی‌گیری شد. نخست تیم ظاهر اسد و تیم وی‌ای‌پی به مصاف هم رفتند که این بازی پس از تساوی ۵ بر ۵ در وقت قانونی، ۳ بر ۲ در ضربات پنالتی به سود تیم وی‌ای‌پی خاتمه یافت و در مسابقه دوم تیم یلان موفق شد ۵ بر ۱ تیم حارث سادات را شکست دهد.

وزارت زراعت: هجوم ملخ‌ها به زراعت ولایت خوست ضرر نرسانیده‌است

وزارت زراعت: هجوم ملخ‌ها به زراعت ولایت خوست ضرر نرسانیده‌است

١٥ ساعت رادیو اروپای آزاد رادیو اروپای آزاد

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که هجوم ملخ‌ها هیچ ضرری به زراعت ولایت خوست نرسانیده‌است. اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی شایعات مبنی بر ضرر زراعتی ولایت خوست توسط هجوم ملخ‌ها را نادرست خواند و گفت که فعلاً زمان کشت و حاصل‌برداری نیست و این ملخ‌ها به زودی مسیر خود را تغییر می‌دهند. وی گفت: "این ملخ‌ها عموماً جایی می‌روند که فصل کشت باشد و محصولات نزدیک باشد. خوشبختانه در حال حاضر هیچ‌گونه خطری متوجه مزرعه‌های ما در ولایت خوست نیست." این در حالیست که اکثر مردم از هجوم ملخ‌ها در ولایت خوست ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که کشت‌زارهای این ولایت در معرض هجوم ملخ‌ها قرار دارد. اما وزارت زراعت می‌گوید که این ملخ‌ها تا چند روز دیگر مسیر خود را طرف پاکستان تغییر خواهند داد. آقای رستمی افزود که وزارت زراعت از قبل هجوم ملخ‌ها را پیش‌بینی و همه تدابیر لازم را اتخاذ کرده بود. به‌گفته او، این تدابیر شامل تهیه دارو و تعیین کارمندان برای مقابله با ملخ می‌شود.